Antioxidačná aktivita indolových zlúčenín a jej vplyv na chemopreventívnu resp. chemoterapeutickú aktivitu

Antioxidačná aktivita indolových zlúčenín a jej vplyv na chemopreventívnu resp. chemoterapeutickú aktivitu

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
98%
Diskusná interakcia
100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Antioxidačná aktivita indolových zlúčenín a jej vplyv na chemopreventívnu resp. chemoterapeutickú aktivitu

Aneta Salayová1 , Vladimíra Palkovičová , Peter Očenáš , Ján Mojžiš2
1 Katedra chémie, biochémie a biofyziky, Ústav farmaceutickej chémie, Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach, Komenského 73, 041 81 Košice
2 Univerzita P. J. Šafárika, Lekárska fakulta, Ústav farmakológie, SNP 1, 040 66 Košice
anetasalay@gmail.com

Konzumácia kapustovitej zeleniny (rastlín čeľade Kapustovité - Brassicaceae) úzko súvisí so znížením rizika výskytu rôznych typov rakoviny. Kapustovitá zelenina, ako brokolica, kapusta a karfiol, obsahuje aj indol-3-karbinol (I3C) a indolové fytoalexíny. Fytoalexíny sú zaujímavou skupinou prírodných látok, ktoré sú rastlinné antibiotiká a plnia dôležitú úlohu pri obrane rastlín pred fytopatogénnymi mikroorganizmami a viaceré z týchto látok vykazujú popri antimikróbnej aj protinádorovú aktivitu [1, 2].

Tak ako minca má 2 strany, aj ROS (reaktívne formy kyslíka) pôsobia jednak ako redoxní poslovia pri fyzilogicky nízkych koncentráciách pri intracelulárnej signalizácii a regulácii, avšak pri oxidačnom strese zvýšená hladina ROS vedie k uvoľňovaniu proapoptotických faktorov, strate mitochondriálneho membránového potenciálu a oxidačnej modifikácii DNA, lipidovej membrány a proteínov. V literatúre sa uvádzajú protinádorové účinky zlúčenín, ktoré inhibujú produkciu ROS a  oxidačné poškodenie DNA, ale aj antiproliferatívne účinky založené na indukcii produkcie ROS a následnej apoptóze buniek [3, 4, 5].

Antioxidačná aktivita študovaných látok bola stanovená DPPH· metódou in vitro. Metóda je založená na spektrofotometrickom stanovení absorbancie stabilného voľného radikálu DPPH· (2,2´-difenyl-1-pikrylhydrazyl) v prítomnosti antioxidantu pri 517 nm, pričom dochádza k redukcii radikálu na DPPH-H (2,2-difenyl-1-pikrylhydrazín) [6]. Schopnosť indolových zlúčenín vychytávať voľné DPPH· radikály boli vyhodnotené ako EC50 (celkové množstvo antioxidantu nevyhnutného k úbytku počiatočného DPPH· radikálu o 50%.) dvomi rôznymi typmi regresných modelov. Pri porovnaní výsledkov bola antioxidačná aktivita študovaných indolových zlúčenín in vitro výrazne nižšia v porovnaní s antioxidačnou aktivitou kyseliny askorbovej ako štandardného antioxidantu (EC50 = 1.05 ± 0.09 μg/ml). Korelácia medzi antioxidačnou a antiproliferatívnou aktivitou študovaných zlúčenín naznačuje, že antioxidačná účinnosť samotných študovaných zlúčenín nie je v lineárnej závislosti s ich antiproliferatívnou aktivitou.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] Pedras, M. S. C., Yaya, E. E. In Phytochemistry, 2010, 71, 1191–1197.
[2] Weng, J.-R., Tsai, C.-H., Kulp, S. K., Chen, C.-S. In Cancer Lett., 2008, 262(2): 153.
[3] Shashikant, K. P. et al.. In Int J Pharm Bio Sci, 2015, 6 (2), 293–302.
[4] Matés, J.M., Sánchez-Jiménez, F.M.. In The International Journal of Biochemistry & Cell Biology, 2000, 32, 157–170.
[5] Kello, M. et al. In Molecules, 2014, 19, 10877–10897.
[6] Brand-Williams,W. et al. In Lebensm. Wiss. Technol., 1995, 28, 25−30.

Diskusia

Dobrý deň Aneta, prácu vášho tímu po metodickej aj prezentačnej stránke (napriek nejakým preklepom a logickej nekonzistentnosti záverečnej vety abstraktu) zaraďujem k tým lepším, ktoré som v tomto ročníku Prevedy videla. Moja otázka sa týka porovnania vašich výsledkov s výsledkami podobne zameraných štúdií - myslím skôr v kvalitatívnych termínoch - či a prečo vaše výsledky dávajú dostatočné zdôvodnenie pre pokračovanie vo výskume. Ďakujem a prajem veľa úspechov.
Iwa

Ďakujem za otázku, samozrejme namerané antioxidačné aktivity týchto látok sú výrazne nižšie ako štandardne používaného antioxidantu kyseliny askorbovej alebo aj iných antioxidantov, preto ďalšie stanovovanie antioxidačnej aktivity z hľadiska hľadania nového antioxidantu v tejto sérii látok nemá význam. Avšak tieto látky sú zaujímavé z hľadiska ich protinádorovej aktivity, pričom táto práca prispela k rozšíreniu poznatkov o mechanizme účinku. V budúcnosti by sme sa venovali skôr syntéze a štúdiu iných vlastností látok tejto série.

Ďakujem a želám veľa úspechov. iwa