Analýza interakcie amfifilných dendrónov s modelmi bunkových membrán pomocou vylučovacej chromatografie

Primárne karty

ISBN: 978-80-972360-8-3

Analýza interakcie amfifilných dendrónov s modelmi bunkových membrán pomocou vylučovacej chromatografie

Martina Velísková1 , Katarína Čechová , Daniel Kosnáč2 , Michaela Bábelová3 , Štefan Polák , Daniela Džubinská , Milan Zvarík , Iveta Waczulíková ,
1 Katedra jadrovej fyziky a biofyziky, FMFI UK, Mlynská dolina, 842 48 Bratislava
2 Ústav histológie a embryológie, LF UK, Sasinkova 4, 811 04 Bratislava
3 Ústav lekárskej fyziky, biofyziky, informatiky a telemedicíny, LF UK, Sasinkova 2, 813 72 Bratislava
veliskova2@uniba.sk

Dendriméry sú molekulárne štruktúry skladajúce sa z rozvetvených syntetických polymérov – dendrónov. Vďaka chemickej štruktúre, povrchovému náboju a počtu rozvetvených vrstiev (generácii) sú schopné interagovať s biologickými systémami, čo ich robí potenciálne vhodným vektorom na dopravovanie liečiv do buniek. Spôsob interakcie dendrónov s biologickými membránami ovplyvňuje aj koncentrácia dendrónov. Na to, aby bolo možné použiť akúkoľvek zlúčeninu v klinickej praxi, je potrebné, aby bola kompatibilná so všetkými systémami v organizme. V našej práci sme sa zamerali na analýzu spôsobu interakcie amfifilných dendrónov rôznych generácii a koncentrácii s modelmi bunkových membrán – lipozómami a exozómami - pomocou vysokoúčinnej kvapalinovej chromatografie podľa veľkosti a ilustračne sme tieto komplexy zobrazili pomocou skenovacej elektrónovej mikroskopie. Pozorovali sme možnú agregáciu, prípadne degradáciu membrán po interakcii s dendrónami vzhľadom na koncentráciu, generáciu a čas inkubácie dendrónov s modelovými membránami, a to na základe zmeny intenzity absorbancie. So zvyšujúcou sa koncentráciou a generáciou signál zanikal, rovnako ako aj pri dlhšom čase inkubácie dendrónov. Naše pozorovania sa zhodujú s dostupnou literatúrou, kde sa uvádza, že so zvyšujúcou sa koncentráciou a generáciou narastá cytotoxický účinok dendrónov na membrány (1). Existuje hraničná koncentrácia, ktorá by pre biomembrány nebola škodlivá. Tento výsledný efekt spočíva zrejme v elektrostatickej povahe interakcie, vzhľadom na opačné náboje membránových štruktúr a dendrónov, čo vedie k možnej destabilizácii dvojvrstvy, alebo naopak k indukovanej agregácii. Výsledky môžu byť využité na lepšie pochopenie vplyvu dendrónov na biologické systémy a následnú optimalizáciu na ich použitie in vivo.

Poďakovanie: 

Tento výskum bol financovaný z programu NAWA International Academic Partnership Programme EUROPARTNER, PPI/APM/2018/1/00007/U/001; APVV SK-BY-RD-19-0019 a SK-PL-21-0073, a projektom KEGA 041UK-4/2020s.

Zdroje: 

1. Janaszewska A, Lazniewska J, Trzepiński P, Marcinkowska M, Klajnert-Maculewicz B. Cytotoxicity of Dendrimers. Biomolecules. 2019;9(8):330. Published 2019 Aug 1. doi:10.3390/biom9080330.