Povedomie o kliešťovej encefalitíde a očkovanie u ľudí na Slovensku

Povedomie o kliešťovej encefalitíde a očkovanie u ľudí na Slovensku

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
96%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Kristína Mravcová Ph.D.100%100%-
MVDr. Simona Koleničová100%100%-
Bc. Vladimíra Hudáčková80%100%-
MVDr. Monika Drážovská100%100%-
MVDr. Gabriela Štrkolcová PhD.100%80%-
ISBN: 978-80-972360-6-9

Povedomie o kliešťovej encefalitíde a očkovanie u ľudí na Slovensku

Marianna Ganderáková1 , Marián Prokeš , Anna Ondrejková , Ľuboš Korytár ,
1 Ústav epizootológie a preventívnej veterinárskej medicíny, Katedra epizootológie a parazitológie, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Komenského 73, 041 81 Košice
ganderakovamarianna@gmail.com

Kliešťová encefalitída (KE) je závažné vírusové ochorenie s rastúcou incidenciou. U ľudí môže prebiehať dvojfázovo, pričom po druhej fáze sa u viac ako 58 % prípadov vyvinie postencefalický syndróm. Postencefalický syndróm zahŕňa široké spektrum neurologických / neuropsychiatrických komplikácií, ktoré dlhodobo ovplyvňujú kvalitu života pacientov a  predstavujú vysoké náklady pre systém zdravotnej starostlivosti.

Na prevenciu KE, zníženie zdravotných rizík a nákladov spojených s jej liečbou je vhodná imunizácia vnímavej populácie, ktorá predstavuje účinný spôsob ochrany. Na Slovensku sú registrované 2 typy vakcín proti kliešťovej encefalitíde: FSME-IMMUN od spoločnosti Baxter resp. Pfizer, Viedeň, Rakúsko a Encepur od spoločnosti Novartis Vaccines, Marburg, Nemecko. Tieto vakcíny poskytujú ochranu pred všetkými tromi subtypmi vírusu čo má veľký význam s ohľadom na rast medzinárodného cestovného ruchu a možné šírenie mimoeurópskych typov vírusu.

Povedomie o KE a samotná prevencia má kľúčový význam v kontrole výskytu tohto ochorenia v populácii ľudí. Súčasťou našej práce bol aj dotazníkový prieskum, v ktorom sme zisťovali, aká je zaočkovanosť ľudí proti KE na Slovensku a poznanie ochorenia, množstvo a druh informácií a vedomostí o KE. Prieskumu sa zúčastnilo 210 respondentov. Z celkového súboru respondentov podstúpilo imunizáciu proti KE len 9 % opýtaných. Na základe odpovedí respondentov môžeme konštatovať, že 41 % z nich nepozná príznaky ochorenia, 84 % opýtaných si neuvedomuje možnosť alimentárnej nákazy a 38 % respondentov nevie o možnosti vakcinácie proti KE.

Aj uvedené výsledky prieskumu poukazujú na nedostatok informácií a vedomostí o KE, čo predstavuje závažný rizikový faktor v oblasti verejného zdravia. Prácou sme chceli poukázať na význam vzdelávacích aktivít, zvýšiť povedomie o možnostiach prevencie a podporiť vakcinačné kampane, vďaka ktorým je možné zvýšiť zaočkovanosť u ľudí a tým výrazne znížiť incidenciu ochorenia.

Poďakovanie: 

Poďakovanie: Táto práca vznikla s podporou projektu KEGA č. 014UVLF4/2019 – Tropická veterinárna medicína.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či ste skúmali aj bydlisko zapojených respondentov, prípadne neuvažovali nad tým vykonať podobný prieskum aj u ľudí žijúcich v endemických oblastiach výskytu KE alebo s povolaním so zvýšeným rizikom expozície?

Dobrý deň,
u respondentov sme bydlisko neskúmali. Práca bola zameraná prevažne na povedomie o tomto ochorení.

Dobrý deň,
tiež ma zaujíma, či ste v dotazníku sledovali aj bydlisko, resp. či sa daný respondent pohybuje viac v meste, alebo v prírode.
A ešte sa chcem opýtať, či ste skúmali aj ľudí, ktorí sú očkovaní - Prečo tak urobili.
Ďakujem za odpoveď!

Dobrý deň,
bydlisko respondentov sme bližšie neskúmali. Čo sa týka dôvodov zaočkovania tak 2 respondenti uviedli očkovanie ako podmienku pre absolvovanie terénnych prác na prírodovedeckej fakulte, 4 respondenti sa vystavujú zvýšenému riziku nakazenia sa a 12 respondentov podstúpilo imunizáciu kvôli strachu z následkov ochorenia.