Potenciál funkčnej obnovy miechy po poškodení a epidurálnej OF stimulácii

Potenciál funkčnej obnovy miechy po poškodení a epidurálnej OF stimulácii

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Zuzana Dzurjašková100%100%100%
RNDr. Katarína Kiss Bimbová PhD.100%100%100%
RNDr. Mária Bačová PhD.100%100%100%
RNDr. Veronika Benetinová PhD.100%100%-
MVDr. Eva Székiová PhD.100%100%-
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.100%100%100%
ISBN: ISBN 978-80-972360-7-6

Potenciál funkčnej obnovy miechy po poškodení a epidurálnej OF stimulácii

Mária Bačová1 , Katrína Bimbová , Nadežda Lukáčová , Ján Gálik ,
1 Neurobiologický ústav Biomedicínskeho centra SAV, Košice, Slovensko
bacova@saske.sk

Obnova neurologických funkcií po poškodení miechy (SCI) je jedným z hlavných cieľov mnohých liečebných intervencií v klinických aj experimentálnych štúdiách. Jedným z potenciálnych terapeutických prístupov je aj liečba slabým oscilujúcim elektrickým poľom (OF stimulácia; 50µA), ktorú sme aplikovali na modeli kompresného poškodenia miechy (Th9 kompresia; 40g závažie/15min). Pre adekvátne posúdenie účinnosti aplikovanej terapie na funkčnú obnovu miechy je nevyhnutné monitorovanie správania experimentálnych zvierat pomocou behaviorálnych testov. V našom experimente boli na hodnotenie regenerácie motorických a senzorických funkcií využité nasledujúce behaviorálne analýzy: testovanie zvierat v otvorenom poli (open-field test); test horúcej platne (hot-plate test) a testovanie regenerácie zadných končatín s využitím BBB hodnotiacej škály (BBB test). Experimentálne zvieratá (dospelé samice kmeňa Wistar) boli rozdelené do viacerých skupín: zvieratá s poškodením miechy (SCI skupina); zvieratá s poškodením miechy a implantáciou OF stimulátora (OFS+SCI) a zvieratá s traumou miechy a nefunkčnou stimuláciou (nOFS+SCI). Počas 8 týždňového prežívania boli zvieratá viacnásobne testované v pravidelných intervaloch vždy rovnakou osobou. Výsledky behaviorálnych analýz poukázali na štatisticky významné rozdiely medzi experimentálnymi skupinami. U zvierat s aktívnou OF stimuláciou bola pozorovaná výraznejšia obnova senzorických a čiastočne aj motorických funkcií v porovnaní so zvieratami bez stimulácie. Okrem behaviorálnych testov boli zvieratá testované aj elektrofyziologickými testami (snímanie transkraniálnych motorických evokovaných potenciálov; tcMEPs), ktoré sú využívané pri hodnotení integrity motorických nervových dráh po SCI. Podobne ako v prípade behaviorálnych analýz, aj výsledky tejto funkčnej analýzy poukázali na potenciálny neuroregeneračný vplyv slabej OF stimulácie na tkanivo miechy po experimentálne navodenej traume.  

Poďakovanie: 

Tento projekt bol financovaný s podporou grantov VEGA č.2/0098/20; 2/0145/21; APVV19-0324; 15/0766; a SF EU ITMS-313011V344; IITMS-313011D103.

Zdroje: 

Diskusia

Veľmi pekné výsledky.

Ďakujem veľmi pekne :)

Dobry den, velmi pekna praca, blahozelam k vysledkom. Mohli by ste objasnit ci bol specialny dovod preco ste zvolili samice potkanov, nakolko my v nasich experimentoch prednostne pouzivame samce (aby sa vylucili mozne hormonalne vykyvy). Mohli by ste tiez doplnit kolko zvierat obsahovala jedna expremintalne skunina (n=?). Takisto by mala v praci byt zmienka aj o pouzitom statistickom teste a hladinach vyznamnosti, ktore su relevantne pre signifikanciu. Vopred dakujem za upresnenia, ZB

Dobrý deň prajem, ďakujem za otázku a pádne pripomienky. Hlavným dôvodom prečo sme v našich experimentoch využívali výlučne samice je fakt, že vplyvom traumatického poškodenia miechy dochádza u zvierat k závažným poruchám urinálneho systému spojeného s dočasnou stratou schopnosti spontánne močiť. Počas experimentov je preto nevyhnutné zvieratám manuálne vyprázdňovať močový mechúr kým nedôjde k spontánnej obnove mikcie, čo spravidla trvá 10-15 dní. U samcov v tomto prípade dochádza k viacerým ťažkostiam (abscesy v oblasti semenníkov, zápalové prejavy v oblasti genitálií), pre ktoré je vhodnejšie využívať samice laboratórnych potkanov u ktorých takéto prejavy neboli pozorované.
Každá experimentálna skupina pozostávala so šiestich zvierat. Na štatistickú analýzu a porovnanie dát z kontrolnej, liečenej a neliečenej experimentálnej skupiny bola využitá analýza rozptylu (ANOVA), pričom ako štatisticky významné hodnoty boli považované hodnoty s p<0,05 (*), p<0,01 (**).

Velmi pekne dakujem za promptne doplnenie, ano, beriem vase argumenty... teraz uz chapem, preco ste vo vasom type experimentov pouzili samice. Dakujem, aj ja som sa nieco pod_ucila :-) Pekny den, ZB