Účinok derivátov kvercetínu na viabilitu pankreatickej bunkovej línie INS-1E

Účinok derivátov kvercetínu na viabilitu pankreatickej bunkovej línie INS-1E

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Bc. Alexandra Reichová100%100%100%
Mgr. Lenka Slušná100%100%100%
Mgr Samuel Furka100%100%100%
Mgr Daniel Furka100%100%-
Mgr. Kristína Vičíková100%100%100%
Mgr. Marek Pribus100%100%100%
Mgr. Radivojka Vulić100%100%100%
Mgr. Barbora Šeligová100%100%100%
Martina Chovancová100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-1-4

Účinok derivátov kvercetínu na viabilitu pankreatickej bunkovej línie INS-1E

Vladimír Heger1,2 , Jana Viskupičová3 ,
1 Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, Bratislava, Slovensko
2 Katedra biochémie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava, Slovensko
3 Katedra biotechnológie, Prírodovedecká fakulta, Universita Cyrila a Methoda, Trnava, Slovensko
heger3@uniba.sk

Ochorenie diabetes mellitus v súčastnosti postihuje  viac ako 422 miliónov dospelých osôb a do roku 2025 sa toto číslo môže zdvojnásobiť. Tento nárast je do značnej miery zapríčinený nárastom faktorov, ktoré prispievajú k vzniku diabetu 2 typu [1]. Prevalencia tohto ochorenia neustále stúpa a v niektorých častiach sveta nadobúda charakter epidémie. Ani napriek intenzívnemu výskumu nie je dnes k dispozícií účinná liečba tejto choroby. V súčasnosti sa dostáva do popredia význam flavonoidov, ktoré preukázali účinky v prevencii vzniku tohto ochorenia. Najrozšírenejšie sa vyskytujúcim flavonoidom je flavonol kvercetín, ktorý môže zohrávať úlohu pri modulácii sekrécie inzulínu aktiváciou vápnikových kanálov L–typu v pankreatických beta bunkách. Práca je zameraná na indukciu poškodenia pankreatickej INS-1E beta bunkovej línie metabolitom glukózy, metylglyoxalom, a skúmanie modulačného účinku derivátov kvercetínu. Zistili sme, že derivát tetra(trimetylgaloyl)oxyferuloyl kvercetín signifikantne zvýšil viabilitu beta buniek a chránil beta bunky pred poklesom viability indukovaným metylglyoxalom. Predpokladáme, že ochranný účinok tohto derivátu môže súvisieť s prítomnosťou kyseliny ferulovej a galovej, ktoré majú silné antioxidačné vlastnosti.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] Global report on diabetes. World Health Organization, Geneva, 2016.
 

Diskusia

téma zvolenej práce je veĺmi aktuálna a význam jej výsledkov nezanedbateľný, zaujímal by ma pôvod analyzovaných buniek a či vyhodnocovanie prebiehalo aj vzhľadom ku pôvodcom buniek(vek, pohlavie..) prípadne či je niečo také v ďalšom pláne, za odpoveď vopred ďakujem, s pozdravom Samuel Furka

Bunkový model INS1-E, bol pripravený z potkaních pankreatických beta buniek, čiže sa jedná o bunkovú líniu, nie o primárne bunky. Využitie bunkovej línie namiesto zvieracích modelov má viacero výhod. 1. Etický (na experimenty sa nepoužívajú živé zvieratá) 2. Rýchlosť testovania účinku látok 3. Reprodukovateľnosť výsledkov je vyššia pretože pracujeme s bunkovými klonmi. Štandartne sa bunková línia používa na primárnu štúdiu, v prípade ak je na bunkovej línií látka dobre preštudovaná a má farmakologický potenciál , testuje sa ďalej na zvieracích modeloch. Ak sa látka osvečí na bunkových modeloch môže vstúpiť do dlhého procesu vývoja liečiva čo by bolo na samostatnú prezentáciu.

Pekná práca pán (bývalý) kolega