Daňové príjmy miestnej samosprávy na Slovensku v roku 2014

Daňové príjmy miestnej samosprávy na Slovensku v roku 2014

Rok:
2017

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Miroslav Horváth PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-1-4

Daňové príjmy miestnej samosprávy na Slovensku v roku 2014

Andrej Sopkuliak1 ,
1 Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita v Ostravě, Ostrava, Česká Republika
andrej.sopkuliak@gmail.com

Cieľom príspevku je predstaviť daňové príjmy ako dominujúcu kategóriu príjmov miestnej samosprávy na Slovensku. Daňové príjmy sú rozdelené do základných skupín na: dane z príjmov a kapitálového majetku, dane z majetku a dane za tovary a služby. Dane z príjmov a kapitálového majetku predstavujú tzv. podielové dane, ktoré sú prerozdeľované po výbere na centrálnej úrovni na základe schválenej formuly, do ktorej vstupujú rôzne premenné, predovšetkým počet obyvateľov obce, jej nadmorská výška, počet detí a seniorov. Dane z majetku reprezentujú dane z nehnuteľností, teda dane z pozemkov a stavieb. Medzi dane za tovary a služby sa počítajú rozličné kategórie tzv. miestnych daní, ako je napríklad daň za psa, daň za komunálne odpady, prenocovanie v obci a pod. Daňové príjmy sú hodnotené súhrnne podľa jednotlivých veľkostných kategórií obcí a následne aj priestorovo vizuálne prostredníctvom mapových výstupov na individuálnej obecnej úrovni. Mestské časti Bratislavy a Košíc sú zahrnuté v sumárnych výsledkoch za tieto mestá.

Miestna samospráva na Slovensku sa vyznačuje veľkou fragmentáciou do vysokého počtu miest a obcí, ktoré majú často pomerne nízky počet obyvateľov a vyznačujú sa neefektivitou pri ich správe a riadení. Veľkostné koeficienty pri rozdeľovaní podielových daní by mali motivovať obce k väčšej integrácii, ale nie sú dostatočné. S výnimkou podielových daní, ktoré predstavujú najvýraznejšiu časť príjmov obcí, majú obce pri správe svojich daní pomerne veľkú autonómiu (Buček a kol. 2010). Môžu nastavovať sadzby jednotlivých daní v rámci určených hraníc, čím si môžu navzájom vo veľkej miere aj konkurovať.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

BUČEK, J. BORÁROSOVÁ, Z., SOPKULIAK, A., (2010). Miestne financie a miestny ekonomický rozvoj. Bratislava: Geografika, ISBN 978-80-89317-12-7.

Diskusia