Zachovanie kultúrneho dedičstva: utilizácia esenciálnych olejov pri dezinfekcii historických predmetov a objektov

Zachovanie kultúrneho dedičstva: utilizácia esenciálnych olejov pri dezinfekcii historických predmetov a objektov

Rok:
2018

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
87%
Prevedenie (dizajn)
87%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Zuzana Čaplová PhD.100%100%-
Ing. Katarína Ženišová PhD.100%100%-
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.60%60%100%
ISBN: 978-80-972360-2-1

Zachovanie kultúrneho dedičstva: utilizácia esenciálnych olejov pri dezinfekcii historických predmetov a objektov

Zuzana Kisová1 , Andrea Puškárová , Mária Bučková , Lucia Kraková , Domenico Pangallo , Lenka Jeszeová ,
1 Ústav molekulárnej biológie SAV, Dúbravská cesta 21, Bratislava, Slovensko
umbizuki@savba.sk

Pre zachovanie kultúrneho dedičstva pred biodeterioráciou, spôsobenou mikroorganizmami, je dôležitá dezinfekcia prostredia, ako aj samotných historických predmetov. Na izolátoch, získaných z archívnych dokumetov, sa v in vitro podmienkach otestoval antimikrobiálny účinok 6 esenciálnych olejov (klinček, levanduľa, oregáno, šalvia muškátová, tymián a tuja). Zistilo sa, že najefektívnejšími boli oleje z oregána, tymiánu a tuje. Utilizácia olejov v médiu alebo vo forme výparov ukázala ich odlišné fungistatické a fungicídne účinky. Ich fungicídna aktivita sa dokázala najmä proti mikroskopickým vláknitým hubám (Chaetomium globosum, Penicillium chrysogenum, Cladosporium cladosporoides, Alternaria alternataAspergillus fumigatus), ktoré patria medzi najčastejších kontaminantov historických dokumentov a prostredia múzeí. Na dezinfekciu umelo kontaminovaných vzoriek – whatman papiera a fotografií sa použili oleje z klinčeka, oregána, tymiánu a tuje. Kým pri aplikácii olejov z klinčeka, oregána a tuje sa zistili mierne odchýlky zmeny farieb na fotografiách a povrchov whatman papiera, tymiánový olej nespôsobil zmenu. Na základe týchto výsledkov sa na dezinfekciu fotografií použili výpary tymiánové esenciálneho oleja.

Poďakovanie: 

Poďakovanie: táto štúdia bola financovaná z projektu VEGA: „Inovatívne stratégie dezinfekcie: vplyv esenciálnych olejov na mikroflóru a materiály objektov kultúrneho dedičstva“ (Projekt č.2/0061/17).

Zdroje: 

Puškárová, A., Bučková, M., Kraková, L., Pangallo, D., and Kozics, K., 2017. The antibacterial and antifungal activity of six essential oils and their cyto/genotoxicity to human HEL 12469 cells. Scientific Reports, 7: 8211.
Pietrzak, K., Otlewska, A., Danielewicz, D., Dybka, K., Pangallo, D., Kraková, L., Puškárová, A., Bučková, M., Scholtz, V., Ďurovič, M. and Surma-Ślusarska, B., 2017. Disinfection of archival documents using thyme essential oil, silver nanoparticles and low temperature plasma. Journal of Cultural Heritage, 24, pp.69-77.

Diskusia

Dobry den, z vasich testov vysiel vitazne tymianovy olej, nesposobil ani len mierne farebne odchylky na fotogragiach, cim si to vysvetlujete? Patrali ste, napr. v dostupnej literature po zlozeni takehoto tymianoveho oleja, nelakalo vas porovnat ho s ostatnymi (klincek, oregano, tuja)? Skoda, ze neuvadzate obrazovu prilohu, velmi by to napomohlo prezentacii vasich zisteni. ZB

Dobrý deň prajem, ako je to uvedené aj na mojom postri, aplikované oleje na fotografie boli testované sprektrodezintomeriou. Z výsledkov vyplýva, že najvhodnejšou voľbou sa ukázal tymián. Pripájam Vám tiež článok, v ktorom sa môžete viac dozvedieť: Pietrzak, K., Otlewska, A., Danielewicz, D., Dybka, K., Pangallo, D., Kraková, L., Puškárová, A., Bučková, M., Scholtz, V., Ďurovič, M. and Surma-Ślusarska, B., 2017. Disinfection of archival documents using thyme essential oil, silver nanoparticles and low temperature plasma. Journal of Cultural Heritage, 24, pp.69-77. A čo sa týka zloženia tymiánového oleja, áno vieme jeho zloženie. Na ďalších výsledkoch sa už pracuje :)ZK