Analýza včelieho vosku pomocou HTGC-FID

Analýza včelieho vosku pomocou HTGC-FID

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Terézia Valkovičová100%100%-
Mgr. Paulína Galbavá100%100%100%
Mgr. Marta Kollárová100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-6-9

Analýza včelieho vosku pomocou HTGC-FID

Paulína Galbavá1 , Žofia Nižnanská , Jaroslav Blaško , Róber Kubinec ,
1 Chemický Ústav, Prírodovedecká Fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave, Bratislava, Slovenská Republika
paulina.galbava@gmail.com

Včelí vosk, ako aj iné živočíšne produkty, je dôležitou surovinou v širokom rade priemyslov. Hodnota kvalitného vosku stále stúpa, pretože sa jeho falšovanie stáva čoraz populárnejšie a teda aj finančne zaujímavé pre nepoctivých včelárov. Cena vosku je približne 13 eur.kg-1 a hodnota lacnejších a dostupných prímesí je približne polovičná [1]. Mnohé vedecké práce odhalili falšovanie včelieho vosku s viac ako 15 rôznymi  voskami (ropné, minerálne, živočíšne a rastlinné vosky) a priemyselnými voskami [2].

Chemicky sa včelí vosk skladá z hlavných zložiek (presahujú 5% (w/w)), ako alkány, alkény, voľné mastné kyseliny, monoestery, diestery a hydroxymonoestery; a vedľajšie zložky (<5%) ako napríklad mastné alkoholy [3]. Vo včeľom vosku sa skupina homologického radu líši o dva atómy uhlíka [4] [5] a v parafíne sú vynechané nepárne alkány a teda prítomnosť párnych uhľovodíkov indikuje falšovanie včelieho vosku. 

Táto práca sa zaoberá HTGC-FID analýzou včelích reálnych vzoriek hrebeňov/medzistienok na prítomnosť cudzích látok. Úprava vzorky je obmedzená na minimum, pretože zahŕňa iba rozpustenie vzorky v chloroforme a následnú analýzu HTGC-FID. Analýzy reálnych vzoriek medzistienok potvrdili, že vzorky boli falšované parafínom od 1,6 hm. % do 37 hm. %.

Poďakovanie: 

Táto práca bola podporená grantom Univerzity Komenského UK/184/2020 a vďaka podpore Agentúry na podporu výskumu a vývoja projektom APVV-15-0466 a APVV-18-282.

Zdroje: 

[1] Čepček J, Kubinec R, Górová R, Addová G (2002) Bull. Food Res.  41 (4).
[2] Bogdanov S (2004) Apiacta, 38.
[3] Hepburn H R, Pirk C W W, Duangphakdee O, (2014).Honeybee Nests.
[4] Aichholz R, Lorbeer E  (2000) J. Chromatogr. A, 883 (2).
[5] Aichholz R, Lorbeer E  (1999) J. Chromatogr. A, 885 (2).

Diskusia

Toto by si zaslúžilo odhalenie výrobcov, ktorí podvádzajú :-) Pekná práca

Dobrý deň,
ako laik by som sa rada opýtala, či je toto jediná metóda, ako sa dá zistiť falošný vosk, alebo sú aj iné? Môže to skúsený včelár odhaliť aj ,,voľným okom"? Resp. hmatom, čuchom...?
Ďakujem za odpoveď!

Dobrý deň,
Táto metóda nie je samozrejme jediná ako sa dá zistiť pravosť včelieho vosku, je iba jednou z možností ako stanovovať kontaminanty vo včeľom vosku. Použitie analytických platforiem však umožnuje aj identifikáciu kontaminantov, čo pri "domácich" receptoch nieje možné."Domáce" recepty slúžia predovšetkým na orientačné stanovenie kontaminovaného vosku a odhaľujú falšovanie vosku nad niekoľko percent, v závislosti od použitej techniky a type falšovadla.
Pravý včelí vosk má samozrejme prirodzené vlastnosti, ktoré ho rozlíšia od falšovaného vosku.

Pravý vosk by sa nemal lepiť na zuby ani na nôž pri krájaní, pri zlomení plástu by lom mal byť jemne zrnitý, tupý a nekryštalický, pri oškrabávaní vosku by vosk mal vytvárať špirálu a mal by príjemne voňať po mede.
Zložitejšie, ale v domácnosti uskutočniteľnými metódami sa venoval včelár Ing. Pavol Ondruš. Jedna časť z jeho práce vychádzala z našich pozorovaní, že falšované vosky vytvárajú po rozpustení v chloroforme (P. Ondruš použil dostupný benzín) "obláčik" zákalu.