Realizácia oficiálnej rozvojovej pomoci v oblasti potravinových databáz v Albánsku a Kirgizsku

Realizácia oficiálnej rozvojovej pomoci v oblasti potravinových databáz v Albánsku a Kirgizsku

Rok:
2020

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
80%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Blanka Tobolková PhD.80%100%-
ISBN: 978-80-972360-6-9

Realizácia oficiálnej rozvojovej pomoci v oblasti potravinových databáz v Albánsku a Kirgizsku

Anna Giertlová1 ,
1 Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav potravinársky, Bratislava,
giertlova@vup.sk

Odborná a technická podpora krajín strednej a východnej Európy, resp. strednej Ázie v oblasti potravinových databáz sa realizuje na Slovensku už jednu dekádu. Cieľom tejto úlohy je budovanie kapacít a odborná a technická podpora v oblasti potravinových databáz v rozvojových krajinách. Potravinové databázy poskytujú informácie o výživovej hodnote potravín a sú nevyhnutné napríklad na sledovanie výživy obyvateľstva, označovanie potravín, tvorbu stravovacích modelov pre pacientov, športovcov, deti a pod. Historicky slovenská Potravinová banka dát (PBD) patriaca pod Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, Výskumný ústav potravinársky mala v regióne strednej Európe silné postavenie.  

V rokoch 2018 a 2019 PBD zamerala oficiálnu rozvojovú pomoc na Albánsko a Kirgizsko. V tomto období sa budovali kapacity v oblasti potravinových databáz formou školenia pre vysokoškolských pedagógov z Albánska a Kirgizska na pracovisku PBD ako aj účasťou na uznávanom medzinárodnom kurze o tvorbe a riadení údajov o nutričnom zložení potravín, tzv. FoodComp 2019.  PBD poskytla Albánsku a Kirgizsku technickú podporu a to formou licencie na program Daris pomocou ktorého každá krajina zdokumentovala analytické údaje o nutričnom zložení 30 lokálnych potravín a to najmä z vedeckých článkov a laboratórnych protokolov, čím sa vytvorili základy potravinovej databázy v dvoch rozvojových krajinách. Následne PBD vykonávala v dvoch fázach kontrolu zdokumentovaných dát v súlade s databázovými pravidlami a medzinárodnými odporúčaniami. Avšak, zdokumentované údaje o nutričnom zložení potravín sú čiastkové, čo sa aj očakávalo, vzhľadom na obmedzenú dostupnosťou existujúcich analytických údajov, a preto je v budúcnosti potrebná ďalšia kompilácia a agregácia dát, tak aby bolo možné získať prístup k uceleným údajom o nutričnom zložení potravín z týchto rozvojových krajín.

Poďakovanie: 

Tento príspevok bol vytvorený realizáciou úlohy Odborná a technická podpora krajín strednej a východnej Európy, resp. strednej Ázie v oblasti potravinových databáz financovanej Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky.

Zdroje: 

Diskusia

Dobry den,
zaujal ma Vas prispevok, priznam sa, nie som doma vo Vasej oblasti, aj ked som koncila FChPT STU, venujem sa aktualne biomedicnskemu vyskumu. Prosim Vas, ako a podla coho ste vybrali subor tych 30 potravín? Je to reprezentativny subor pre danu krajinu? Lisi sa takyto subor v Albansku a Kirgizsku? Predstavuje tych 30 potravin zaklad vyzivy v danom state? Bude sa takato databaza rozsirovat? Kolko je napr. na Slovensku takto popisanych potravin cez program DARIS. Ma laicka verejnost pristup k tymto datam alebo len odborna verejnost? Vopred dakujem za blizsie informacie, ZB

Dobrý deň. Trafiate rovno do čierneho. Napriek tomu, že učíme krajiny, aby zbierali v prvom rade údaje o často konzumovaných potravinách (teda tých ktoré majú najväčší vplyv na výživu a zdravie) sme nakoniec vždy limitovaní tým, čo v danej krajine už zanalyzované je. Ale verím, že napriek tomu sa nám podarí zachytiť aspoň nejaké dôležité potraviny. Samozrejme zoznam potravín z Kirgizka a Albánska nie je identický a ani by celkom nemal byť, keďže nejde o to isté etnikum a kultúru stravovania. Ale možno povedať sa tieto zoznamy prekrývajú napríklad v údajoch o mliečnych produktoch, cereáliách, či ovocí. Z Albánskom sme sa dohodli na rozširovaní databázy aj v roku 2020 a radi by sme pokračovali aj z Kirgizskom.
Čo sa týka slovenských údajov, tak do Darisu sme za jeho existenciu zozbierali údaje o asi 160 potravinách, pričom je v ňom cca ďalších 1400 potravín, ktoré tam boli importované zo starších databáz. Údaje sú vždy v nejakej užívateľsky prijateľnej forme publikované pre odbornú aj laickú verejnosť, tie naše aj prostredníctvom voľne prístupnej online databázy: http://www.pbd-online.sk/

Velka vdaka za odpoved, aj za ten link na konci. Priznam sa, ze som ani netusila, ze take nieco existuje... :-) tesi ma to, ze existuju taka hodnoverna databaza, lebo dnes ludia na internete veria vselicomu. Nuka sa Vam velky priestor na popularizaciu u verejnosti: laikov, dietologov, sportovcov, fitness trenerov. Vsetko dobre, drzte sa!