Metabolomická profilácia ochorenia dna

Metabolomická profilácia ochorenia dna

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Marcela Valko-Rokytovská PhD.100%100%100%
Annamária Liptáková100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-6-9

Metabolomická profilácia ochorenia dna

Nikoleta Mateszová1 , Marcela Valko-Rokytovská , Aneta Salayová , Peter Očenáš ,
1 Katedra chémie, biochémie a biofyziky, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenská republika
nikoleta.mateszova@gmail.com

Hyperurikémia je v dnešnej dobe často sa vyskytujúci stav organizmu prevažne u mužského pohlavia v produktívnom a postproduktívnom veku života. Ide o patologický stav, pri ktorom dochádza k ukladaniu kryštálikov kyseliny močovej do kĺbov, čím je vyvolané samotné ochorenie dna.

Cieľom práce bolo charakterizovať ochorenie dna a hyperurikémiu, ktorá ju vyvoláva, možnosti diagnostiky a účinnej terapie dny. V tejto práci sme študovali metabolomický profil moču pacientov s diagnostikovanou dnou v porovnaní so zdravou kontrolnou skupinou na základe kvalitatívneho a kvantitatívneho stanovenia pomocou metódy UHPLC, ako jednou z možností neinvazívnej diagnostiky. Vybrané študované metabolity boli kyselina močová, tyrozín, tryptofán a ich metabolity (kyselina vanilmandľová, kyselina 5-hydroxyindoloctová, kyselina kynurénová, kyselina 3-indoloctová a indoxylsulfát), ktorých stanovenie má svoje opodstatnenie pri rôznych patologických stavoch. Naše výsledky poukázali na zvýšené vylučovanie kyseliny močovej (= 0,0001***), kyseliny 5-hydroxyindoloctovej (p = 0,0068**), kyseliny 3-indoloctovej (p = 0,0036**) a kyseliny kynurénovej (= 0,0140*) v moči pacientov s dnou v porovnaní so zdravou kontrolnou skupinou. Dosiahnuté výsledky poukazujú najmä na zvýšené vylučovanie kyseliny močovej aj v prípade pacientov užívajúcich medikamentóznu liečbu inhibítorom xantínoxidázy – alopurinol.

Použitie HPLC detekcie vybraných močových metabolitov spojených s ochorením dna môže byť v blízkej budúcnosti veľkým prínosom k rozšíreniu diagnostických markerov s možnosťou využitia v klinicko-biochemickej praxi.

Kľúčové slová: dna, hyperurikémia, alopurinol, moč, kyselina močová, tryptofán, tyrozín, UHPLC

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Dobry den, zaujala ma Vasa praca. Mam doplnuijuce otazky: prosim Vas, mohli by ste uviest ake su ? aktualne laboratorne vysetrovacie metody v klinickej praxi na diagnostiku a sledovanie pacientov s dnou? Predpokldam, ze Vami navrhovane stanovania su nad ramec takehoto standardu preplacaneho zdravotnymi poistovnami. Viete vysledky Vasej prace posunut aj prislusnym instituciam, v zaujme ich implementacie do praxe? Resp. ake su Vase dalsie plany v danej problematike, ako bude projekt pokracovat? S pozdravom, ZB

Dobrý deň, ďakujem Vám za otázky. V súčastnosti medzi bežné vyšetrovacie metódy dny patrí predovšetkým krvný obraz zameraný na stanovenie koncentrácie kyseliny močovej v mmol/l a kontrola hustoty kostnej hmoty pomocou denzitometrického vyšetrenia. V prípade záujmu radi poskytneme bližšie informácie. Táto práca je ešte len primárnou fázou. Do budúcnosti by sme sa radi venovali účinnosti liečby dny a zároveň aj vplyvu dny na vznik ďalších ochorení, ktoré môžu vyústiť až do metabolického syndrómu.
S pozdravom,
Mateszová