Štúdium črevného mikrobiómu pacientov s ulceróznou kolitídou

Štúdium črevného mikrobiómu pacientov s ulceróznou kolitídou

Rok:
2020

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Anna Giertlová100%100%-
MUDr. Natália Babincová100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-6-9

Štúdium črevného mikrobiómu pacientov s ulceróznou kolitídou

René Link1 , Anna Kamlárová , Ľuboš Ambro , Alojz Bomba
1 Ústav experimentálnej medicíny, Košice, Slovensko
rlink4@gmail.com

Vo svete pribúda stále viac ľudí trpiacich nepríjemnými tráviacimi problémami a ťažkosťami. Častou príčinou týchto závažných ťažkostí sú nešpecifické črevné zápalové ochorenia, medzi ktoré patria najmä ulcerózna kolitída (UK) a Crohnova choroba (CD). Črevné zápalové ochorenia sú charakterizované chronickým a recidivujúcim črevným zápalom. Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenie sliznice hrubého čreva prejavujúceho sa zápalom a drobnými vredovými léziami na črevnej sliznici, čo vedie ku krvácaniu v hrubom čreve a konečníku.

Presné okolnosti vzniku črevných zápalových ochorení nie sú doposiaľ úplne objasnené, avšak vieme, že dôležitú úlohu zohrávajú genetické faktory, prostredie, životný štýl a stravovacie návyky a pravdepodobne aj črevná mikrobiota [2]. V súčasnosti sa na liečbu črevných zápalových ochorení používa päť hlavných tried liečív: kotritkosteroidy, imunomodulátory, aminosalicyláty, antibiotiká a rôzne formy biologickej terapie [3]. Samotná liečba predovšetkým antibiotikami je spojená s narušením diverzity a rovnováhy prirodzenej črevnej mikrobioty, ktorá má, ako sa zistilo, dôležitý význam pre celkove zdravie a obranyschopnosť organizmu [4]. Preskúmanie rozdielov medzi zložením črevnej mikrobioty zdravých jedincov a pacientov s ulceróznou kolitídou môže pomôcť pri dizajnovaní menej invazívnych terapeutických postupov a metód na báze probiotík a tiež pri prístupoch personalizovanej medicíny.

Naša štúdia sa zameriava na porovnanie zloženia a štruktúry črevného mikrobiómu pacientov s ulceróznou kolitídou (n=15; priemerný vek 40) a zdravých dobrovoľníkov (n=15; priemerný vek 29) využitím molekulárno-biologických metód PCR-DGGE, real-time qPCR a sekvenovania novej generácie.

Výsledky PCR-DGGE analýz ukázali zníženie celkovej diverzity všetkých baktérií (Eubacteria), a najmä v dominantných skupinách Bacteroidetes Clostridium-Roseburia pozorujeme v skupine pacientov s ulceróznou kolitídou črty dysbiózy, ktorú javí každý jedinec individuálnym spôsobom. Výsledky kvantitatívnej real-time PCR pre počet celkových baktérií (Eubacteria) vo vzorkách skupiny UC je signifikantne znížená početnosť 16S rRNA oproti skupine K. Výsledky sekvenovania novej generácie podporujú výsledky analýz PCR-DGGE a RT qPCR na kvalitatívnej aj kvantitatívnej úrovni. Výsledky tejto práce sú zaujímavé, ale je dôležité pokračovať v zbere a analýze podrobnejších dát.

Poďakovanie: 

Táto práca vznikla s podporou projektov APVV-16-0176 a VVGS-2019-1226.

Zdroje: 

[1] Matsuoka K., Kanai T. (2015) Semin. Immunopathol. 37(1), p. 47.
[2] Abraham C., Cho J. H. (2009) N. Engl. J. Med. 361(21), p. 2066.
[3] Crohn’s & Colitis Foundation. [Citované 19. apríl 2020] http://www.http://ibdmedicationguide.org/browse
[4] Jernberg, C., Löfmark, S., (2010) Microbiology, 156(11), pp.3216-3223.

Diskusia

Chcem sa opýtať, či ste neuvažovali o skúmaní črevného mikrobiómu u pacientoch s potravinovou alergiou, či intoleranciou? Napadlo ma to, vzhľadom k tomu, že stále viacej ľudí má problémy s trávením práve kvôli potravinovej alergii, či intolerancii a v dôsledku ich neliečenia tiež dochádza k poškodeniu tráviaceho traktu.

Ďakujem za otázku. Je to zaujímavý podnet na preskúmanie, avšak teraz sme zameraní na ulceróznu kolitídu. Uvedomujeme si súčasný nárast počtu pacientov s týmito ochoreniami. V budúcnosti by sme radi smerovali k personalizovanej medicíne a v tom prípade by sme smerovali aj týmto smerom.

Dobry den, vsimol som si, ze takmer vsetky studie crevneho mikrobiomu sa obmedzuju na bakterie. Preco su huby (napr. Candida, Saccharomyces, Aspergillus, Penicillium, ..) v pozadi vyskumu? Aky mate nazor vy?

Zastupenie s Fusobacteria je dosledok (alebo pricina?), alebo su tieto suvislosti zlozitejsie..?

Dakujem, s pozdravom, PF

Dobrý deň,
Je to vynikajúca otázka. Súhlasím, že sa veunje málo mykobiómu. Dôvod môže byť ten, že baktérie sú dominantnou doménou zastúpenou v čreve. Existujú aj štúdie zamerané na mykobiom. Otázka s Fusobacteriami je momentálne v štádiu skúmania. Zväčšenie množiny doborovľníkov a hlbšie analýzy by nám ju mohli pomôcť objasniť.