Prvý popis parazitofauny bobra európskeho na Slovensku

Prvý popis parazitofauny bobra európskeho na Slovensku

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Zuzana Dzurjašková100%100%100%
Ing. Zuzana Oravcová100%100%100%
RNDr. Michaela Komáromyová100%100%100%
Bc. Daniela Máčalová100%100%100%
Ing. Veronika Šamajová80%-100%
ISBN: ISBN 978-80-972360-7-6

Prvý popis parazitofauny bobra európskeho na Slovensku

Júlia Šmigová1,2 , Ingrid Papajová , Ľubomír Šmiga3 , Jindřich Šoltys , Viktória Majláthová4 , Igor Majláth ,
1 Parazitologický ústav SAV, Košice,
2 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
3 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie
4 Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach
bystrianska@saske.sk

Bobor európsky (Castor fiber L. 1758) je najväčším hlodavcom žijúcim v Európe a na Slovensku patrí medzi chránených živočíchov. V súčasnosti však na Slovensku vďaka reintrodukcii zaznamenávame jeho zvýšený výskyt na rôznych lokalitách. Napriek tomu však vieme veľmi málo o jeho parazitofaune. V našej štúdii sme po prvýkrát popísali parazitofaunu tohto vzácneho živočícha na území Slovenska. U bobrov sme zaznamenali až štyri druhy črevných parazitov. V truse boli detegované oocysty Cryptosporidium spp., cysty Giardia duodenalis, vajíčka trematód Stichorchis subtriquetrus, ako aj vajíčka a larvy nematód Travassosius rufus. Naše nálezy dokazujú, že spolu s bobrami sa na územie Slovenska vrátili aj ich špecifické parazity (Stichorchis subtriquetrus a Travassosius rufus). Dôležitým zistením bol aj nález potencionálne zoonotických, protozoárnych zárodkov parazitov rodu GiardiaCryptosporidium. Bobor tak môže byť zdrojom kontaminácie povrchových vôd parazitickými prvokami a potencionálnym rizikom infekcie pre človeka.

Poďakovanie: 

Táto štúdia bola realizovaná vďaka finančnej podpore projektu VEGA č. 2/0138/21.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň prajem. Veľmi zaujímavý výskum, hlavne pre mňa veľmi prínosné informácie, keďže pochádzam "z okolia Laborca" :) Chcela by som sa spýtať, konkrétne ktoré druhy parazitov boli zistené u druhov pochádzajúcich z tejto riečnej oblasti a či plánujete výskum aj na iných druhoch zvierat, napr. na vydre, ktorá je podľa mňa náchylná na znečistenie vodných tokov. Vopred ďakujem za odpoveď :)

Pekný deň, ďakujeme, za reakciu na náš výskum :-)! V oblasti "Laborca" boli detegované zárodky Giardia duodenalis. Výskum u vydier je plánovaný, no získanie vzoriek trusu vydier je rovnako ťažké ako získanie vzoriek trusu bobrov, ale samozrejme, že sa nevzdáme:-)!

Potencionálne zoonotické, protozoárne zárodky parazitov sa v prípade kontaminácie povrchových vôd ďalej šíria aj bez bezprostrednej prítomnosti bobrov?
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,ďakujeme za záujem o našu prácu! Zárodky parazitov zostávajú vo vode (no nie sú schopné prežívať navždy!), ale práve kontaminovaná voda je najčastejším potencionálnym zdrojom nákazy. Samozrejme vznik ochorenia závisí od množstva zárodkov a mnohých iných faktorov (klimatické podmienky, teplota...)

Sú schopné zárodky následne parazitovať vo vode aj na iných organizmoch?

Sú to gastrointestinálne parazity, teda musia byť požité, dostať sa tráviaceho traktu, kde môžu následne spôsobiť ochorenie. Takže nemôžu parazitovať NA nejakom inom organizme, musia sa dostať DO hostiteľa.