Extracelulárna expresia heterologických proteínov v kvasinke Candida utilis

Extracelulárna expresia heterologických proteínov v kvasinke Candida utilis

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Katarína Boriová100%100%-
Mgr. Eva Duborská100%100%-
Mgr. Simona Rezáková100%100%-
RNDr. Katarína Gavalierová100%100%-
Mgr Veronika Lišková100%100%-
Barbora Žiaková100%100%-
Mgr. Lucia Striešková100%100%-
Mgr. Martina Zámorová100%100%-
ISBN: 978-80-972360-0-7

Extracelulárna expresia heterologických proteínov v kvasinke Candida utilis

Aneta Lichvariková1 , Ján Krahulec , Veronika Lišková , Hana Boňková , Martin Šafránek , Eva Strúhárňanská
1 PRIF UK, Bratislava 4, Slovenska republika
lichvarikova.aneta@gmail.com

Eukaryotické kvasinky sa stali obľúbenými hostiteľmi na heterologickú expresiu, nakoľko kombinujú výhody jednobunkových mikroorganizmov so schopnosťou eukaryotických posttranslačných modifikácii. Naviac, kvasinky sú pomocou týchto modifikácií schopné sekrétovať heterologické eukaryotické proteíny v natívnej, biologicky funkčnej forme. Aj napriek tomu, že intracelulárna expresia zvyčajne vedie k vysokým výťažkom proteínov, sekrécia produktov do média je želaná z viacerých dôvodov, medzi ktoré patrí zjednodušenie purifikačných procesov pri priemyselnej veľko objemovej produkcii heterologických proteínov [1].

Extracelulárna expresia heterologických proteínov v kvasinkách je však často limitovaná vlastnosťami cieľového proteínu ako aj hostiteľského kmeňa, výberom sekrečného signálu a vektorového systému. Výber vhodného hostiteľského organizmu predstavuje dôležitý krok, ktorý môže znížiť limitácie vznikajúce v dôsledku špecifických sekrečných dráh [2].

Candida utilis predstavuje priemyselne významnú kvasinku široko využívanú najmä v potravinárskom priemysle, nakoľko sušina tejto nekonvenčnej kvasinky sa dá priamo konzumovať. FDA (Food and Drug Administration) klasifikovala C. utilis ako GRAS (Generally Recognised As Save), čo znamená, že neobsahuje endotoxíny a nie je zdraviu škodlivá. Nenáročné podmienky kultivácie ako aj všeobecná bezpečnosť C. utilis robia z tejto kvasinky vhodný expresný systém na produkciu rekombinantných proteínov vhodných pre medicínske aplikácie. Naviac, analýza sekrétomu dokazuje, že C. utilis neprodukuje žiadne extracelulárne proteázy, ktoré by mohli znižovať výťažky rekombinantných proteínov sekrétovaných do média [3].

 V tejto práci sa zaoberáme prípravou kmeňa C. utlis vhodného na extracelulárnu expresiu heterologických proteínov. 

Poďakovanie: 

Táto práca bola vypracovaná na základe podpory projektu APVV 0119-12.

Zdroje: 

[1] Porro D., Sauer M., Branduardi P.,et al. (2005) Mol Biotechnol. 31, p. 245.
[2] Green J. J (2004) Host cell compatibility in protein expression. In: Balbas P., Lorence A. (ed.) Recombinant gene expression. Humana Press Inc.,Totowa, New Jersey, USA, p. 13.
[3] Buerth C., Heilmann, C. J., Klis, F. M., et al. (2011) Microbiology 159 (9), p. 2493.
 

Diskusia