Extracelulárny transport elektrónov pomocou proteínov

Extracelulárny transport elektrónov pomocou proteínov

Sekcia: 
Rok:
2022

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
83%
Prevedenie (dizajn)
83%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Kristína Krochtová100%100%100%
Mgr. Simona Sovová100%100%100%
RNDr. Lukáš Trizna100%100%-
RNDr. Patrik Šimko100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-8-3

Extracelulárny transport elektrónov pomocou proteínov

Jakub Olajoš1 , Marián Antalík ,
1 Katedra biochémie, Prírodovedecká fakulta, Ústav chemických vied, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Moyzesová 11, 040 11 Košice, Slovenská Republika
olajosjakub@gmail.com

Zatiaľ čo mechanizmus ET sa zdá byť dobre preštudovaný pre MHC vo vodnom roztoku, mechanizmus ETp v bioelektronických spojeniach, ako je STM, zostáva nepochopený čiastočne kvôli zložitosti rozhrania elektróda-proteín. Baktéria Shewanella oneidensis si vyvinula jeden z najúžasnejších mechanizmov prežitia v reakcii na nízke koncentrácie kyslíka. Keď sa cytoplazmatický O2 stane vzácnym, začnú rásť niekoľko mm dlhé elektricky vodivé bunkové prívesky, čo umožňuje baktérii exportovať elektróny z cytoplazmy do extracelulárneho priestoru na redukciu extracelulárnych akceptorov elektrónov namiesto O2. Až donedávna sa špekulovalo, že tieto vodivé prívesky sú bakteriálne pili, o ktorých sa predpokladá, že sú relevantné pre extracelulárny transport elektrónov (ETp) v iných organizmoch, napríklad Geobacter sulfurreducens. Nedávne štúdie na S. oneidensis však ukázali, že tuhé vlákna vyčnievajúce z bunkového povrchu sú v skutočnosti rozšírenia vonkajšej membrány a periplazmy do tubulárnych vezikúl. Predpokladá sa, že ich elektrická vodivosť, ktorá konkuruje vodivosti umelých organických polovodičov, je týmto štruktúram udelená multi-hémovými cytochrómami (MHC), ktoré tvoria drôtovité komplexy preklenujúce vonkajšiu membránu [1].

Elektrón výmenné reakcie, ktoré prebiehajú medzi mikrobiálnymi bunkami a tuhými materiálmi, ktoré sa označujú ako extracelulárny transport elektrónov (EET), pritiahli vysokú pozornosť v oblasti mikrobiálnej fyziológie, mikrobiálnej ekológie a biotechnológie. Štúdie modelových druhov baktérií, ktoré redukujú železo, ako je napríklad Geobacter spp. a Shewanella spp. odhalili, že redoxne aktívne proteíny, najmä cytochrómy typu c vonkajšej membrány (OMC), hrajú v procese EET kľúčovú úlohu. Nedávne metagenómové analýzy odhalili, že rôzne mikroorganizmy, u ktorých sa nepreukázalo, že majú schopnosť EET, obsahujú aj proteíny podobné OMC, čo naznačuje, že EET prostredníctvom OMC by sa mohol v mikroorganizmoch viac zachovať, ako sa pôvodne predpokladalo [2].

V prírodnej lokalite sa železo vyskytuje prevažne vo forme Fe (III), ako hydroxidové a oxyhydroxidové koloidné častice vo veľmi malom množstve. Preto si patogénne i nepatogénne organizmy museli vyvinúť sofistikované stratégie, na zabezpečenie príjmu železa. Jednou z týchto stratégií je sideroforiem - sprostredkovaná absorpcia železa.

Poďakovanie: 

Práca bola podporená grantom VEGA 1/0138/20.

Zdroje: 

[1] GORBY, Y. et al.2006. Electrically conductive bacterial nanowires produced by Shewanella oneidensis strain MR-1 and other microorganisms. Proc Natl Acad Sci USA, 103:11358.

[2] PIRBADIAN, S. et al. 2014. Shewanella oneidensis MR-1 nanowires are outer membrane and periplasmic extensions of the extracellular electron transport components. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA. Vol. 111, pp. 12883-12888.

Diskusia