Farmakologický a toxikologický potenciál húb Agaricus spp.

Farmakologický a toxikologický potenciál húb Agaricus spp.

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Erika Kellerová PhD.100%100%100%
RNDr. Andrea Halaganová100%100%100%
Mgr. Eva Kicková100%100%100%
RNDr. PATRIK NUNHART100%100%-
Mgr. Mária Suváková100%100%100%
Mgr. Marián Babinčák100%100%100%
Mária Straková100%100%100%
Mgr Ivana Širochmanová100%100%100%
Ivana Šoltýsová100%100%100%
RNDr. Eva Konkoľová PhD.100%100%100%
RNDr. Monika Kvaková100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-1-4

Farmakologický a toxikologický potenciál húb Agaricus spp.

Mária Suváková1 , Rastislav Sabo2 ,
1 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Prírodovedecká fakulta, Ústav chemických vied, Katedra biochémie, Košice, Slovenská republika
2 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Katedra farmakológie a toxikológie, Ústav toxikológie, Košice, Slovenská republika
mamurienda@gmail.com

Pečiarky – Agaricus spp. (šampiňóny) patria v prostredí Európy a Severnej Ameriky k najznámejším druhom húb. Pečiarka dvojvýtrusná (Agaricus bisporus) je treťou hlavnou pestovanou hubou sveta a jej hlavný význam je potravinársky [1].
Huby sú celosvetovo jednou z najrozšírenejších foriem komplementárnej a alternatívnej medicíny, predovšetkým u onkologických pacientov. Analýza užívania komplementárnej a alternatívnej medicíny (ďalej KAM) v európskych krajinách publikovaná v roku 2012 priniesla veľmi variabilné výsledky - prevalencia varírovala v rozmedzí 0,3 – 86 %, pričom najčastejšími užívateľmi boli ženy. Japonský prieskum z roku 2011 zameraný na zistenie frekvencie užívania húb ako KAM u onkologických pacientov preukázal 44,6 % prevalenciu, z toho 60,6 % tvorili produkty z pečiarky mandľovej (Agaricus blazei Murrill) [2]. Pečiarka mandľová, ktorá je v Brazílii, odkiaľ pochádza, prostriedkom tradičnej medicíny pri terapii diabetu, aterosklerózy, hepatitídy, hypercholesterolémie a KVS ochorení [3], je dostupná vo forme výživových doplnkov aj v SR, resp. ČR [4,5].
Už od 60. rokov minulého storočia je známe, že plodnice Agaricus spp. obsahujú látky charakteru fenylhydrazínov, z ktorých najväčšie percento pripadá na tzv. agaritín. Nakoľko väčšina známych derivátov hydrazínu patrí medzi látky s genotoxickým a karcinogénnym účinkom, nastala potreba následných skúšok karcinogenity, ktoré by prispeli k objasneniu rizika konzumácie pečiarok ako potraviny, prípadne výživového doplnku pre človeka. Okrem toho určitá skupina druhov pečiarok je charakteristická schopnosťou kumulácie kadmia pre expresiu tzv. kadmium viažucich proteínov, čo môže taktiež predstavovať riziko pre zdravie človeka [6].
Obyvatelia Slovenskej a Českej Republiky, ale vo všeobecnosti všetky slovanské národy patria k tzv. mykofilným národom, pre ktoré bol zber húb v minulosti zdrojom obživy a príjmu a dnes je rozšírenou voľnočasovou aktivitou a spestrením jedálneho lístka pomerne veľkej skupiny obyvateľstva [7]. Práve hubári, resp. častí konzumenti húb sú pravdepodobne exponovaní vyšším dávkam agaritínu, resp. fenylhydrazínov a kadmia než priemerní a občasní konzumenti húb [6].

Poďakovanie: 
Zdroje: 
  1. [1] ANTONÍN, V. a kol. Huby ako liek. Praha: Ottovo nakladatelství, s.r.o., 2013. 200 s. ISBN 978-80-7451-258-2.
    [2] OHNO, S. et al. Phase I Clinical Study of the Dietary Supplement, Agaricus blazei Murill, in Cancer Patients in Remission. [online]. In Evidence – Based Complementary and Alternative Medicine. ISSN 1741-4288, 2011, Volume 2011, 9 p. [cit. 25.2.2016] Dostupné na internete: [3] FIRENZUOLI, F. – GORI, L. – LOMBARDO, G. The Medicinal Mushroom Agaricus blazei Murrill: Review of Literature and Pharmaco – Toxicological Problems. In Evidence – Based Complementary and Alternative Medicine. ISSN 1741-427X, 2008, Volume 5, Issue 1, p. 3 - 15.
    [4] Agaricus blazei kapsuly. [online]. [cit. 3.3.2016] Dostupné na internete: .
    [5] garicus blazei Murill. [online]. [cit. 3.3.2016] Dostupné na internete: .
    [6] GRY, J. – ANDERSSON, CH. Mushrooms traded as food. Vol II sec. 2. Copenhagen: The Nordic Council of Ministers, 2014. 474 p. ISBN 978-92-893-2705-3.

Diskusia

Ahoj Mamurienda, super praca! Ja ako laik by som sa Ťa chcela opýtať, že či sú aj iné huby okrem pečiarok, ktoré by mohli byť potenciálne zdraviu škodlivé. Ďakujem vopred za odpoveď

Ahoj Erika, ďakujem za otázku. Vo všeobecnosti - huby rastúce v oblastiach kontaminovaných ťažkými kovmi nie je vhodné zbierať na konzumáciu (napr. okolie Krompách). Huby sú tiež charakteristické akumuláciou rádioizotopov y prostredia, preto by sa v spádových oblastiach nemali zbierať vôbec a vo všeobecnosti by nemali byť voľne rastúce huby každodennou zložkou potravy. Okrem toho, ak si odmyslíme huby vyslovene nejedlé a jedovaté, tak medzi tými všeobecne považovanými za jedlé sa nájdu druhy, ktoré stoja za zmienku. Napr. hnojníky (Coprinus spp., Coprinopsis spp., najmä však Coprinopsis atramentarius) patria medzi jedlé huby, avšak po súčasnom požití alkoholu spôsobujú niekedy veľmi prudké otravy trvajúce 2 dni až týždeň a to pre obsah koprínu, ktorý účinkuje ako inhibítor acetaldehyddehydrogenázy a teda zasahuje do metabolizmu etanolu - vedie k spomaleniu odbúravania acetaldehydu, ktorý je zodpovedný za antabusové príznaky. Čo sa týka chronickej toxicity iných jedlých húb, tak okrem pečiarok som sa s podobným príkladom stretla u niektorých druhov rýdzikov, ktoré sú podľa literatúry v niektorých krajinách považované za potenciálne karcinogénne a to pre pozitívne výsledky testov mutagenity na modelových organizmoch (kmene Salmonella typhimurium), avšak autori štúdií neuvádzajú, či súčasne stanovovali obsah histidínu vo vzorkách, pričom tento vedie k falošne pozitívnym výsledkom. Tepelná úprava však viedla k vymiznutiu mutagenity.

Ahoj Majka, veľmi zaujímavá práca, chcela by som sa opýtať v čom spočívala experimentálna časť práce, napr. izolovali ste agaritín? Vopred ďakujem za odpoveď.

Ahoj, ďakujem za otázku. Keďže ide o kompilačnú prácu, neobsahuje experimentálnu časť ako takú. Za praktický prínos však možno považovať výpočet hrubého odhadu expozície obyvateľstva SR agaritínu na základe dostupných údajov o spotrebe pečiarok a obsahu agaritínu v nich a porovnanie výsledkov s výsledkami publikovanými v rámci Risk Assessment-u konzumácie pečiarok v škandinávskych krajinách.

Dobry den, rad by som sa opytal v zavere abstraktu pisete, ze pravdepodobne hubari a konzumenti hub su exponovani vyssim davkam agaritinu. Robili sa taketo porovnania, pripadne sa monitoruju nejake pripustne hladiny? Dochadza ku kumulacii agaritinu v organizme, alebo sa casom vyluci ? dakujem pekne za odpovede a prajem vela uspechov.

Dobrý deň, ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď. Keďže agaritín nie je potvrdený karcinogén, žiadne prípustné hladiny neboli stanovené. V r. 1983 vydala Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny stanovisko, v ktorom sa odvoláva na nedostatok dôkazov o karcinogenite agaritínu, resp. jeho metabolitov u experimentálnych zvierat ako aj na absenciu epidemiologických dát u človeka. Novšie experimenty karcinogenitu nepotvrdili, štúdie sú skôr zamerané na potenciálne antileukemické využitie agaritínu.
Uvedená štatistika konzumácie pečiarky dvojvýtrusnej je tiež postavená na istých predpokladoch, ktoré reálnu situáciu značne zjednodušujú. Už len to, že bol monitorovaný len tento jediný druh a že štatistika je postavená len na údajoch o komerčnom predaji húb (!) vierohodnosť výsledku skresľuje. Literatúra napr. okrem iného uvádza, že u Dánov konzumuje huby len cca 50% populácie. Z toho však 5% konzumuje 5-násobok priemeru a 0,1% až 30-násobok. Konzumáciu húb nazbieraných v prírode nik nemonitoruje, resp. som takéto údaje nenašla.
Keď som zisťovala, či existuje nejaká štatistika zaoberajúca sa spotrebou húb u Slovákov, štatistický úrad napísal, že huby ako také nemonitorujú, resp. spadajú do kategórie ovocia a zeleniny, ktorá ja ďalej nerozvádza.
Agaritín je dobre rozpustný vo vode a k jeho kumulácii u experimentálnych zvierat nedochádza. Otázkou však ostáva, aké metabolity vznikajú a či dochádza k tvorbe vysoko reaktívnych foriem, ktoré majú potenciál interagovať s makromolekulami.