Respiračné pohyby hrudníka počas zrakového biofeedbacku pri postoji

Respiračné pohyby hrudníka počas zrakového biofeedbacku pri postoji

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Jana Kimijanová PhD.100%100%-
RNDr. Diana Bzdúšková PhD.100%100%-
Mgr. Andrea Berényiová PhD.100%100%-
ISBN: 978-80-972360-1-4

Respiračné pohyby hrudníka počas zrakového biofeedbacku pri postoji

Zuzana Hirjaková1 , Kateřina Neumannová2 , Jana Kimijanová , Diana Bzdúšková , František Hlavačka , Erika Zemková3 , Gerold Ebenbichler4
1 Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV, Bratislava, Slovensko
2 Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého, Olomouc, Česká republika
3 Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského, Bratislava, Slovensko
4 Dept. of Physical Medicine and Rehabilitation, Vienna Medical University, Rakúsko
zuzana.hirjakova@savba.sk

Dýchanie a s ním spojené periodicky sa opakujúce pohyby hrudného koša predstavujú vnútorný rušivý podnet pre posturálny systém človeka. Cieľom našej štúdie bolo zistiť, či v procese aktívneho zlepšenia rovnováhy môže byť tento rušivý vplyv dýchania potlačený.

Vyšetrili sme 50 mladých zdravých ľudí (26 žien, priem. vek 28,0 ± 3,7) v dvoch testových situáciách - pri postoji na molitanovej podložke: 1) s očami otvorenými a 2) so zrakovým biofeedbackom, počas ktorého subjekti aktívne minimalizovali výchylky svojho tela na základe spätnoväzobnej zrakovej informácie. U 25 dobrovoľníkov bolo súčasne realizované spirometrické meranie. Dýchacie pohyby hrudníka boli zaznamenávané pomocou dvoch akcelerometrov umiestnených na oboch stranách hrudného koša. Z akcelerometrických a spirometrických výstupov sme vyhodnocovali veľkosť a frekvenciu dýchacích pohybov. Zo stabilometrického záznamu sme vyhodnocovali veľkosť posturálnych výchyliek v predo-zadnom a bočnom smere.

Zlepšenie rovnováhy postoja počas zrakového biofeedbacku bolo preukázané znížením veľkosti posturálnych výchyliek v oboch smeroch v porovnaní s kontrolnou situáciou. Toto zmenšenie posturálnych výchyliek bolo sprevádzané zmenšením dýchacích pohybov, a zároveň zvýšenou frekvenciou dýchania, čo sa potvrdilo akcelerometricky aj spirometricky. Zistili sme, že rušivý vplyv dýchania na posturálne výchylky tela môže byť automaticky potlačený v situácii, ktorá si vyžaduje aktívnu reguláciu rovnováhy.

Poďakovanie: 

Táto práca bola podporovaná Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. SK-AT-2015-0031 a grantu VEGA 2/0094/16.

Zdroje: 

Diskusia

Ahoj Zuzka! Pekná práca! Chcela by som sa opýtať, že čo konkrétne znamená frekvenčné spektrum dýchania? Myslíš si, že opačná situácia, teda aktívna (úmyselná) regulácia dýchania (mierne tachypnoe, menšie dychové objemy) by tiež viedla k zlepšeniu rovnováhy?

Dakujem za otazky, Angelika. Prostrednictvom frekvencneho spektra vidime rozlozenie frekvencii v zázname dychania u jedneho konkretneho respondenta. U tohto cloveka je "dychovy frekvencny peak" v situacii so spatnou vazbou posunuty do vyssich hodnot v porovnani s kontrolnou situaciou... to je v zhode s vysledkami statictickeho spracovania dat vsetkych respondentov (obrazok vlavo - Frekvencia dychania).
S najvacsou pravdepodobnostou umyselna regulacia dychania bude viest k zlepseniu rovnovahy. K tomuto experimentu nas motivovali prave nase pozorovania pocas merani. Vsimli sme si, ze v situaciach, pri ktorych mali respondenti aktivne zlepsovat rovnovahu, castokrat zadrziavali dych, ci uz vedome alebo neumyselne.