Sledovanie lipidového a aterogénneho profilu u mladých ľudí

Sledovanie lipidového a aterogénneho profilu u mladých ľudí

Sekcia: 
Rok:
2022

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
Prevedenie (dizajn)
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Príspevok ešte nebol hodnotený

Sledovanie lipidového a aterogénneho profilu u mladých ľudí

Daniela Szabóová1 , Roman Beňačka , Zuzana Guľašová2 , Zdenka Hertelyová ,
1 Ústav patologickej fyziológie, LF, UPJŠ v Košiciach
2 CKPV MEDIPARK, LF, UPJŠ v Košiciach
daniela.szaboova@student.upjs.sk

Metabolický syndróm je charakterizovaný ako nenáhodný výskyt porúch metabolizmu mono- a disacharidov, centrálnej (abdominálnej) obezity, aterogénnej dyslipidémie, artériovej hypertenzie a iných faktorov. Cieľom práce bolo spracovať problematiku metabolického syndrómu a na základe štúdii hľadať súvislosť medzi metabolickým syndrómom a aterosklerózou, ktorá pri neliečení manifestuje do kardiovaskulárnych ochorení ako infarkt myokardu a ischemická choroba srdca a zistiť prevalenciu metabolického syndrómu v skupine mladých ľudí. Študovali sme lipidový a aterogénny profil v sledovanej populácii a štatisticky významné rozdiely medzi mužmi a ženami. Nakoniec sme sledovali vzťah medzi rizikom metabolického syndrómu a rizikom kardiovaskulárnych ochorení, a to pomocou lipidového a aterogénného profilu a antropometrických parametrov. Prevalencia metabolického syndrómu bola 35,72 % v našej populácii, pričom 22,86 % mužov a 12,86 % žien malo tri až päť pozitívnych hodnôt. Sledovaním lipidového a aterogénneho profilu sme zistili, že muži majú vyššie kardiovaskulárne riziko ako ženy. Jedinou možnosťou ako predchádzať riziku metabolického syndrómu a jeho kardiovaskulárnym a metabolickým komplikáciám je prevencia. Zmena životného štýlu, stravovacích návykov, zvýšenie pohybovej aktivity znižuje pravdepodobnosť rizika metabolického syndrómu, ale aj obezity a ďalších ochorení.

Poďakovanie: 

Publikácia vznikla za podpory projektu PROBIO-3 (Bioaktívne látky pre podporu zdravia a prevenciu chronických ochorení).

Zdroje: 
  1. ČEŠKA, R. et al. 2012a. Cholesterol a ateroskleróza, léčba dyslipidémií. 4. vyd. Praha: Triton, 2012. 406 s. ISBN 978 – 80 – 7387 – 599 – 2.
  2. GALAJDA, P. 2007. Metabolický syndróm, kardiovaskulárne a metabolické riziká. In Via practica. 2007, roč. S4, s. 5 – 9, ISSN 1339 - 424X.
  3. JURKOVIČOVÁ, J. a kol. 2010. Prevalencia a trendy vývoja rizikových faktorov kardiovaskulárnych chorôb u vysokoškolákov. In: Životné podmienky a zdravie, zborník vedeckých prác. Bratislava : Úrad verejného zdravotníctva. 2010. s. 142-151. ISBN 978- 80-7159-176-4. 

 

Diskusia