Účinné silice Medovky obyčajnej a Levandule úzkolistej pôsobiace nielen na stres. (Prehľad)

Účinné silice Medovky obyčajnej a Levandule úzkolistej pôsobiace nielen na stres. (Prehľad)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
93%
Prevedenie (dizajn)
90%
Diskusná interakcia
80%
ISBN: 978-80-970712-8-8

Účinné silice Medovky obyčajnej a Levandule úzkolistej pôsobiace nielen na stres. (Prehľad)

Dana Bučková1 , Denisa Toropilová ,
1 Ústav biológie, zoológie a radiobiológie UVLF v Košiciach, Košice, Slovenská republika
denisa.toropilova@gmail.com

Silice sú veľmi rozmanitá skupina prírodných látok, ktorých spoločnou vlasnosťou je prchavosť. Silice sa vyskytujú približne v 3 000 druhoch rastlín, z nich je asi 150 dôležitých. Tvoria sa v protoplazme sekréčnych buniek a ich vylučovanie je ireverzibilné, spätne sa neresorbujú [1]. Z rastlín sa získavajú destiláciou vodnou parou. Od stredoveku sú silice široko používané pre svoj baktericídny, virocídny, fungicídny, antiparazitický, insekticídny, liečivý účinok. V dnešnej dobre sa využívajú hlavne vo farmácii, kozmetickom, potravinárskom priemysle a v poľnohospodárstve [2]. Éterickým olejom, ktoré sa používajú v aromaterapii, je pripisované najsilnejšie pôsobenie. Dôležité pri aromaterapii je presvedčenie, že látky obsiahnuté v éterickom oleji môžu fyzicky stimulovať mozog a telo, preto výberom správneho oleja sa vyvolá aktivita danej časti tela, pričom táto hypotéza je overená vedeckou štúdiou. Poznáme 3 najobvyklejšie metódy použitia silíc, ktorými sú inhalácia, masáž a kúpeľ. Inhalácia pôsobí na duševné rozpoloženie, masírovaním sa naopak pôsobí na vybranú časť tela, resp. určitý orgán (obličky) [3].

Melissa officinalis, Medovka lekárska z čeľade Lamiaceae je raslina pochádzajúca zo Stredomoria. Hlavnou účinnou látkou sú silice, z nich hlavne citronelol, geraniol, nerol (30,44%), citral (27,03%), obsahuje aj kyselinu rozmarínovú, flavonoidy a polyfenoly [4], [5]. Drogou sú medovkové listy, ktoré sa užívajú s tisícročnými skúsenosťami vo forme čaju, tinktúry, likéru alebo prášku [6]. Účinok medovky je široký. Má dokázaný anxiolytický a antidepresívny účinok, ktorý sa využíva pri rôznych psychiatrických poruchách, na upokojenie, posilnenie nervov, ochranu pri podráždenosti [6], [7]. Melissa officinalis sa tradične používa aj v liečbe kognitívnej dysfunkcie pri miernej až stredne ťažkej Alzheimerovej chorobe [8]. Medovka pôsobí proti plynatosti, znižuje horúčku, pôsobí antibakteriálne, spazmolyticky, hypotenzne [9].

Lavandula angustifolia z čeľade Lamiaceae je rastlina pochádzajúca taktiež zo Stredomoria [10]. Hlavné účinné látky, ktoré obsahuje levanduľa, sú monoterpénové silice – linalol, linalylacetát, cineol, ocimén, gáfor, seskviterpény – karyofylén a nerolidol. Levanduľový esenciálny olej má silný upokojujúci účinok, ktorý sa často využíva v aromaterapii. Mnohé štúdie dokazujú aj jej protirakovinovú a antimutagénnu vlastnosť. Farmakologické účinky vykazuje levanduľa pri liečbe bolesti, úzkosti, spánku a depresie. Využívajú sa 3 formy aplikácie levandule, ktorými sú inhalácia, per orálne užitie a transdermálna aplikácia [11].

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] J. Tomko, Farmakognózia, Martin: Osveta, 1999, p. 424.
[2] F. Bakali, „Biological effects of essential oils,“ Food and Chemical Toxicology, pp. 446-475, 2008.
[3] H. Foster, Ako zbaviť telo jedov, Bratislava: Svojtka & Co., s.r.o., 2008, pp. 34-35.
[4] -, „Phytochemicals,“ [Online]. Available: http://www.phytochemicals.info/plants/lemon-balm.php. [Cit. 27 04 2015].
[5] A. Bounihi a Kol., „In Vivo Potencial anti-Inflammatory activity of Melissa officinalis L. essential oil“.
[6] H. Fischer, Babičkin receptár Bylinky pre ženy, Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s.r.o., 2011, pp. 105-110.
[7] A. Taiwo, „Anxiolytic and antidepressant-like of Melissa officinalis extract in rats: Influence of administration and gender,“ Indian J Pharmacol, pp. 189-192, 2012.
[8] K. Datsmalchi, „Acetylcholinesterase inhibotory guided fractionation of Melissa officinalis L.,“ Bioorganic and medicinal chemistry, pp. 867-871, 2009.
[9] T. Brendler, „Lemon Balm (Melissa officinalis L.) an evidence-based systematic review by thenatural standard research collaboration,“ Journal of herbal pharmacotherapy, p. 71, 2005.
[10] L. Lesage-Messen a Kol., „Essential oils and distilled straws of lavender and lavandin: a review of current use and potential application in white biotechnology,“ Appl Microbiol Biotechnol, pp. 3375-3385, 2015.
[11] G. Woronuk, „Biosynthesis and Therapeutic Properties of Lavandula essential oil constituents,“ Biosynthesis and terapeutic ..., pp. 7-15, 2011.

Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobry den, velmi pekne spracovana resers. Chcela by som sa zo zvedavosti spytat, ci ste sa v literature nestretli aj s nejakymi popisanymi negativnymi ucinkami medovky lekarskej, napr. pri dlhodobejsom uzivani. Vopred dakujem za odpoved

ďakujem pekne za otázku. V tomto prípade práve u Medovky nie je popísaných veľa nežiadúcich účinkov, takmer žiadne, pretože z dostupných materiálov, sme sa dočítali, že po konzultácii s lekárom ju môžu užívať aj tehotné ženy. Medovka by mohla spôsobiť pri predávkovaní alebo častom užití napr. gastrointestinálne poruchy, alebo poruchy koncentrácie pri užívaní proti nespavosti, mohla by tak ovplyvniť jazdu za volantom. Podľa môjho subjektívneho názoru by som odporúčala všetko s mierou a po odbornej stránke poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom.