Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu

Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
98%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Miroslava Kvandová PhD.100%100%100%
RNDr. Erika Kellerová PhD.100%100%100%
Ing. Martina Koňuchová100%80%-
Ing. Jana Šmitalová PhD.100%100%-
Mgr. Andrej Sopkuliak PhD.100%100%100%
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
Michal Skurák100%100%100%
Mgr. Stanislava Kvandová100%100%100%
Bc Gabriela Gubo100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Úloha reaktívnych foriem kyslíka v regulácii krvného tlaku v experimentálnom modeli akútneho „air-jet“ stresu

Peter Bališ1 , Rudolf Goga2 , Michal Behuliak3 , Josef Zicha , Ivan Sekaj , Iveta Bernátová ,
1 Institute of Normal and Pathological Physiology, Slovak Academy of Sciences., Bratislava, Slovak Republic
2 Institute of Robotics and Cybernetics, Faculty of Electrical Engineering and Information Technology, Slovak University of Technology, Bratislava, Slovak Republic
3 Institute of Physiology, Academy of Sciences of the Czech Republic, Prague, Czech Republic
piotr.balis@gmail.com

V súčasnosti máme len čiastkové poznatky o úlohe reaktívnych foriem kyslíka (ROS) v regulácii tlaku krvi (TK). Preto sme sa v našej in vivo štúdii zamerali na ROS a ich úlohe v kardiovaskulárnom systéme u bdelých 12-16 týždňových Wistar potkanov, ktorých sme vystavili krátkodobému (3 s) stresovému podnetu vo forme prúdu vzduchu do hornej časti hlavy tzv. “air-jet” podnet.

Blokovali sme štyri hlavné regulačné systémy TK: sympatikový nervový systém (SNS) – pentolínium (P, 5 mg/kg), renín-angiotenzín-aldosterónový systém (RAAS) – kaptopril (C, 10 mg/kg), systém L-arginín/oxid dusnatý – NG-nitro-L-arginín metyl ester (L, 30 mg/kg) a ROS – tempol (T, 25 mg/kg). Jednotlivé blokátory sme podávali intravenózne prostredníctvom polyetylénovej kanyly zavedenej do v. jugularis samostatne, alebo v kombinácii (trojkombinácia P+L+C alebo štvorkombinácia P+L+C+T) v objeme 1 μl/g váhy potkana. Stredný arteriálny tlak (MAP) bol meraný v a. carotis použitím kanyly zapojenej na snímaciu hlavicu prístroja PowerLab ® (ADInstruments, Australia, vzorkovacia frekvencia 400 Hz).

Prvý air-jet podnet zvýšil hodnotu MAP o 35,2 ± 3,0 % (vs. predpätie), tretí podnet bol signifikantne nižší (vs. prvý podnet, p<0,05). Samostatné podávanie T, C a P znížilo MAP o -9 ± 4 mm Hg (T, n.s.), -12 ± 2 mm Hg (C, p<0,05) a o -27 ± 5 mmHg (P, p<0,05) a L zvýšilo MAP o 42 ± 3 mm Hg (p<0,001 vs. bazálna hodnota). Po podaní C alebo T air-jet podnet zvýšil MAP, po P sa hodnota MAP znížila (p<0,05 vs. bazálna hodnota). Po trojkombinácii (P+L+C) a následného air-jet podnetu sa znížila maximálna hodnota ΔMAP o -17,3 ± 1,3 % (vs. predpätie) a doba ustálenia bola 20,1 ± 4,2 s. Po štvorkombinácii (P+L+C+T) sme pozorovali prehĺbenie odpovede maximálnej ΔMAP na hodnotu -26,4 ± 2,2 % (p<0,005) a predĺženie doby ustálenia na 32,6 ± 3,3s (p<0,05) vs. P+L+C. Zaznamenaná plocha pod krivkou pri trojkombinácii a štvorkombinácii bola 167 ± 43 a 433 ± 69 a.j. (p<0,008), v danom poradí.

Výsledky ukázali, že inhibícia a nedostatok ROS v kardiovaskulárnom systéme po akútnom air-jet strese zvyšuje maximálnu ΔMAP a predlžuje dobu ustálenia do pôvodného rovnovážneho stavu po stresovom podnete u potkanov s porušenou reguláciu TK.

Poďakovanie: 

Táto štúdia bola podporená grantom APVV-0523-10, VEGA 2/0084/14 a MVTS AV CR-16-18.

Zdroje: 

Diskusia

Ahoj Peťo, prezentácia nepochybne priťahuje pozornosť aj oči (tipujem, že grafický dizajn volil Homer Jay Simpson :) Mám otázku týkajúcu sa voľných kyslíkových radikálov –predpokladám, ž...�e úvaha o zapojení ROS je kvalitatívna, teda viazaná na prezentovaný experimentálny dizajn a použitie Tempolu. Bol by možný aj nejaký priamy experimentálny dôkaz in vivo zapojenia ROS? A druhá otázka zo zvedavosti – pokles MAP pri druhom a treťom podnete sa pripisuje adaptácii? Aká je interpretácia? Ďakujem a držím palce v ďalšom výskume. Iwa

Ahoj. Ďakujem, že si sa venovala nášmu príspevku.
V prvom kroku ťa trochu sklamem z mojej strany. Snažil som sa danú otázku riešiť aj so spoluautormi. Došli sme zatiaľ len k tomu, že priamo ROS in vivo nezmeriaš a vychádzame z toho, že väčšina dôkazov ohľadne ox. stresu či už meranie nejakých markerov je založených na nepriamom dôkaze. A to je v tomto prípade aj náš experiment, ktorý poukazuje na dôležitosť ROS v KVS. V pláne je už nový typ experimentu, ktorý nám možno viac napovie o prepojení tohto systému s ďalšími možnými činiteľmi v KVS.
Našiel som ale prácu, kde použitím techniky elektro-paramagnetickej rezonancie sledovali priamy dôkaz ROS, čo sa im v prípade I/R ischémie tenkého čreva podarilo. Takže toto by možno mohla byť cesta priameho stanovenia ROS, bližie žiaľ poznatky priameho využitia EPR v metodike priameho merania krvného tlaku nemám.
K druhej otázke, mohli by sme povedať, že adaptácia tam je. Žiaľ sa neriešil adaptačný process, ale to do akej miery sme ešte schopný akceptovať a vyhodnotiť dané data (tz. na začiatku sme si dali podmienku koľko minimálne musí krvný tlak narásť u sledovaného zvieraťa, aby sme mohli s určitým presvedčením potvrdiť účinky na air-jet podnet). Myslím to z toho dôvodu, keď boli použité tri stresy na vyhodnotenie. (ospravedlňujem sa ale danú tabuľku, ktorá by to pekne popisovala sme vytvorili tesne až po nahratí prezentácie). Avšak originálne dáta zahŕňajú aj 8 a 5 za sebou nasledujúcich air-jet podnetov. Tie ale budú riešené a hodnotené až v nasledujúcej dekáde. V prípade, potvrdenia adaptačného mechanizmu na stress určite budem informovať.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. i.

Ahojte, Peto som rad, ze si odpovedal bez akychkolvek hypotez, ktore sa zvyknu bezne prezentovat o priamom merani ROS.. Predsa len je tu jedna z moznosti a to vyuzitim magnetickej rezonancie.. aj ked neviem do akej miery sa da povedat o presnom merani nejakych koncentracii.. pozdravujem a drzim palce a samozrejme sa tesim na stretnutie!!!

Ďakujem. Presne to som našiel, len nie je veľa priamych článkov na toto meranie (myslím teraz čisto ROS). Ale tak časom ak sa podarí, by nebolo zlé to vyskúšať priamo na Kramároch. Poprípade dúfať v nejakého štedrého darcu, ktorý má po ruke angiografickú magnetickú rezonanciu :)
Ale ďakujem za comment a samozrejme sa na vyhodnotení vidíme.