Význam podávania antianemík počas gravidity

Význam podávania antianemík počas gravidity

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
90%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Erika Kellerová PhD.80%60%-
RNDr. Aneta Salayová PhD.100%100%-
MVDr. Zuzana Šteffeková PhD.100%100%-
Mgr. Alexandra Srobarova100%100%-
ISBN: 978-80-972360-0-7

Význam podávania antianemík počas gravidity

Viktória Hanuštiaková1 , Marcela Valko-Rokytovská , Beáta Hubková2 , Mária Milkovičová , Jana Šimková , Zuzana Kostecká
1 Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Košice,
2 Univerzita Pavla Jozefa Šafárika
hannustiakova.viktoria@gmail.com

Anémia v tehotenstve je celosvetový zdravotný problém. Podľa WHO je diagnostikovaná až u 55,9 %. tehotných žien. V nerozvojových krajinách predstavuje častú príčinu úmrtí matiek (40 – 60 %). Najčastejšie vyskytujúcou sa anémiou v tehotenstve je anémia z deficitu železa. Predstavuje rizikový faktor úmrtnosti matiek a perinatálnej úmrtnosti. Počas gravidity (najmä v 3. trimestri) sa výrazne zvyšujú nároky na spotrebu železa. Pri liečbe sa preferujú diétne opatrenia doplnené o perorálny príjem železa, vo vážnejších prípadoch pacientky užívajú perorálne antianemiká.
V tejto práci bol použitý Studentov t-test na štatistické vyhodnotenie vplyvu podávania antianemika Ferro-Folgamma v dávkovaní 1 kapsula/deň, antianemika Sorbifer Durules (tbl flm 100 mg) v dávkovaní 1 tableta/deň a antianemika Sorbifer Durules (tbl flm 100 mg) v dávkovaní 2 tablety/deň. Štatisticky bolo vyhodnotených 44 pacientok, ktoré užívali Ferro-Folgamma, 29 pacientok, ktoré užívali Sorbifer Durules v dávkovaní 1×1 tbl a 30 pacientok, ktoré užívali Sorbifer Durules v dávkovaní 2×1 tbl. Vyhodnotením trendových čiar v stĺpcových grafoch bol pozorovaný trend medzi účinkom jednotlivých liekov a hodnotami krvných parametrov erytrocytov, hemoglobínu a hematokritu v 5. a 9. mesiaci tehotenstva oproti 1. mesiacu tehotenstva, kedy bola diagnostikovaná anémia a nebolo podané dosiaľ žiadne antianemikum.
Porovnávanie rozdielov medzi účinkom jednotlivých antianemík na základe hodnôt erytrocytov, hemoglobínu a hematokritu bolo vyhodnotené pomocou štatistickej významnosti p-hodnôt Studentovho t-testu (p < 0.05*; p < 0.01**; p < 0.001***).
Štatistické vyhodnotenie korelácie poukázalo na to, že vplyv na účinok jednotlivých parametrov pri každom liečive zvlášť má poradie tehotenstva a vek u sledovaných gravidných žien.

Kľúčové slová: anémia, antianemikum, gravidita, hemoglobín, erytrocyty, hematokrit

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Píšete, že "lepší vplyv užívanie antianemika Sorbifer Durules vs. Ferro-Folgamma". Avšak anémia je klasifikovaná ako pokles Hb pod 120 g/l. V prípade jednorázového podania za deň tento parameter Sorbifer udržal, ale v prípade dvoch podaní za deň zhoršoval tento stav už v piatom mesiaci.Podobne: Z hľadiska erytrocytov a hematokritu určite nebudem hovoriť nepravdu, že vo všetkých skupinách došlo k poklesu a opätovne, najhoršie z toho vyšiel Sorbifer 2x1. Čím si to vysvetľujete?
Bolo by vhodné len pre porovnanie a pre čitateľa, ak by bola prítomná zdravá skupina probantiek.
Malá pripomienka, určite by sa hodilo dať do grafu v akých hodnotách dané údaje sú, zároveň v metodike píšete o štatistickej významnosti (čo je zadefinované dobre) a v grafe sú nejaké čísla signifikancie, ktoré ale nepoukazujú o ktorý aspekt porovnávania (čo s čím) ide.

Ďakujem