Cytogenetická analýza lymfocytov u koksárenských pracovníkov v riziku karcinogenity, exponovaných PAU

Primary tabs

Cytogenetická analýza lymfocytov u koksárenských pracovníkov v riziku karcinogenity, exponovaných PAU

Simona Miškárová1 , Andrej Gajdoš 2 , Dagmar Gajdošová , Anton Bujňák , Mária Konečná , Janka Poráčová , Vincent Sedlák
1 1 Prešovská univerzita v Prešove, Fakulta humanitných a prírodných vied, Katedra biológie, Ul. 17. novembra 1, 081 16, Prešov, Slovenská republika
2 2 Regionálny úrad verejného zdravia so sídlom v Košiciach, Oddelenie Genetickej toxikológie, Ipeľská 1, 040 11, Košice, Slovenská republika
simka.miskarova@gmail.com

Problematika práce: Najvážnejším rizikom na koksárenských prevádzkach je expozícia polycyklickými aromatickými uhľovodíkmi, ktoré sa uvoľňujú v procese pyrolýzy koksu. Prejavom uvedeného genotoxického faktora je poškodenie genetického materiálu bunky vo forme chromozómových aberácií, ktoré slúžia ako biomarker skorých biologických účinkov. Vzniknuté chromozómové zlomy a poškodenia nesú riziku vzniku aktivácie onkogénov a inaktivácie tumor supresorových génov, čo zvyšuje riziko vzniku rakoviny [1].

Cieľ práce: Práca sa zameriava na analýzu vplyvu chemických látok (PAU) na hladinu aberantných buniek u  exponovaných pracovníkov koksárenskej prevádzky v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Materiál a metodika: Analyzovaný súbor tvorilo 51 probandov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. V kontrolnej skupine bolo 30 neexponovaných jedincov, ktorí pracovali na pracoviskách bez výskytu chemických karcinogénov. Na odber boli získané vzorky periférnej krvi, ktoré boli vyšetrené pomocou cytogenetickej analýzy ľudských periférnych lymfocytov. Pred štúdiou bol získaný anamnestický dotazník pozostávajúci zo zdravotnej, rodinnej a životosprávnej anamnézy. Pre porovnanie hodnôt exponovanej skupiny a kontrolnej skupiny sme použili jednofaktorovú ANOVU a nepárový T - test. Štatisticky významné rozdiely sa určovali na hladinách významnosti (*p<0,05; **p<0,01, ***p<0,001).

Výsledky: V exponovanej skupine č.1 sme zaznamenali štatisticky významný rozdiel (6,087 ± 3,82) v porovnaní s kontrolnou skupinou (0,90 ± 0,75) na hladine významnosti (p < 0,001). Pri porovnávaní chromatídových zlomov a výmen, a izochromatídových zlomov  sme zistili štatisticky významný rozdiel na hladine významnosti (p < 0,001). Signifikantný výsledok (p < 0,01)  priemerného % aberantných buniek sme pozorovali aj v exponovanej skupine č.2. Pri porovnávaní chromatídových zlomov sme zistili signifikantne vyššie hodnoty (p < 0,01) v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Thanks: 

Práca bola podporená projektami: KEGA projekt č. 002PU-4/2021 a VEGA projekt č. 1/0069/22.

Sources: 

[1]  VIMERCATI L., a kol. 2020. Environmental Monitoring of PAHs Exposure, Biomarkers and Vital Status in Coke Oven Workers. In: International Journal of Environmental Research and Public Health. [online]. 17 (7); 1-33. ISSN 1660-4601.