Podávanie off label liekov a liečiv pediatrickej populácií

Podávanie off label liekov a liečiv pediatrickej populácií

Section reference: 
Year:
2023

Overall rating

Scientific work
60%
Design
53%
Discussion interaction
67%
UserScientific workDesignDiscussion interaction
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.80%60%100%

Podávanie off label liekov a liečiv pediatrickej populácií

Michala Hrončová1 , Andrea Gažová2
1 Poliklinika Tehelná - Lekáreň
2 Ústav farmakológie a klinickej farmakológie, Lekárska fakulta, Univerzita Komenského v Bratislave
smelkova1@uniba.sk

Pri farmakoterapii pediatrických pacientov si treba uvedomiť, že dieťa nie je zmenšenou kópiou dospelého. Je to často opakovaná veta, ktorá nesie v sebe hlavnú podstatu. Existujúce dávkovacie schémy odvodené od veku, hmotnosti a povrchu tela môžu slúžiť len ako orientačné hodnoty, pretože neberú do úvahy individuálne rozdiely vo vývoji, ktoré sú značné najmä v najnižších vekových kategóriách. Podávanie liečiva v kritických obdobiach rastu môže ovplyvniť ďalší vývin jedinca. Lieky, ktoré sú pre dospelého netoxické, môžu ľahko poškodiť plod alebo dieťa najmä tým, že zasiahnu do vývojového programu štruktúr a funkcií. Uvedenie pediatrickej legislatívy do praxe by mohlo prispieť k zlepšeniu zdravia detí v Európskej únií. Cieľom práce bolo off-label použitie liekov u pediatrických pacientov. Nesmieme zabudnúť ani na individuálnu prípravu v lekárni, ktorá tu vždy bola a stále je. Liek pripravovaný individuálne v lekárni, vždy nesie znaky osobitej atmosféry vzťahu medzi lekárom, lekárnikom a pacientom. Je neoddeliteľnou súčasťou práce v lekárni a vie byť nápomocná lekárom v rôznych situáciách. Počas sledovaného obdobia sme zaznamenali  výpadok množstva základných liekov ako aj ukončenie registrácie lieku Rectodelt supp. a jeho nahradenie magistraliter prípravou Prednisonové detské čapíky. Stretli sme sa s prípadom kedy Uniflox 0,3% int oph 1x10ml boli predpísané pre nosné použitie pričom SmPC takého použitie neuvádza. Ako najčastejšie odporúčané pastilky na bolesť hrdla boli Dorithricin pas ord 1x20ks v 48% zastúpení pre nesprávnu vekovú kategóriu. Veľmi často sa stretávame s touto problematikou v každodennej praxi či už pri výdaji antibiotického sirupu alebo pri odporúčaní voľnopredajného prípravku. Rešpektovanie základných rozdielov farmakoterapie deti lekármi aj farmaceutmi, ako aj získanie čo najviac nových poznatkov o pôsobení liekov vo všetkých vekových skupinách detských pacientov umožní, že aj detská populácia bude v blízkej budúcnosti liečená rovnako kvalitnými liekmi ako dospelí pacienti.

Discussion

Dobrý deň vo Vašej prezentácii mi chýbaju odkazy na relevantné zdroje, odkazy na referencie. Minimálne metodika vášho výskumu "retrospektívna analýza liekových problémov" by sa mala odvolávať na nejaké definované postupy, platné na Slovensku resp. v rámci EÚ. Prosím, doplňte. Mohli by ste skúsiť nájsť slovenský ekvivalent pre "off label" terminus technicus. Vopred ďakujem  za Vaše vyjadrenie, ZB

Dobrý deň, ďakujem za podnet k práci ohľadom metodiky. Zbieranie dát a vyhodnocovanie sa uskutočňuje prostredníctvom lekarenskeho softvéru pharmacy . Zdrojom sú recepty, ktoré sú preskribované nielen cez e- zdravie, ale v platnosti sú aj naďalej papierové recepty. Definované alebo štandardne postupy v tomto prípade niesú stanovené.  
Viackrát som sa zamýšľala nad použiť iného výrazu ako off label, aby to bolo výstižne napríklad  ( non lege artis ) ( použitie neregistrovaneho lieku mimo podmienok uvedených v SmPC ) ( použitie  lieku mimo schválenú registráciu ) . Určite ešte pouvažujem nad iným výstižným slovom . Ďakujem a pekny deň. 

Ďakujem za Vašu odpoveď, a súhlasím s Vami, že je mimoriadne ťažké nájsť jednoduchý slovenský ekvivalent. Dá sa to vyjadriť len veľmi zložito, opisne, napr. liečivo mimo al. nad rámec preskripčného použitia... a pod. Všetko dobré, veľa úspechov do Vašej ďaľšej práce, ZB