Biologické vlastnosti prírodných látok s protektívnym potenciálom na ľudské bunky kultivované in vitro

Biologické vlastnosti prírodných látok s protektívnym potenciálom na ľudské bunky kultivované in vitro

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Michal Šelc100%100%-
RNDr. Eva Sedlackova100%100%-
Ing. Tomáš Heizer100%100%-
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Biologické vlastnosti prírodných látok s protektívnym potenciálom na ľudské bunky kultivované in vitro

Martina Melušová1,2 , Eva Horváthová , Soňa Jantová
1 Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, Radlinského 9, Bratislava,
2 Ústav experimentálnej onkológie SAV, Vlárska 7, Bratislava
melusova.martina@gmail.com

Význam ako aj využívanie látok pochádzajúcich z prírody sa v oblasti medicíny a zdravotníctva neustále zvyšuje. Aj keď sa za posledné desaťročia stala úloha prírodných látok v objavovaní a vývoji liečiv druhoradou, v súčasnosti sa vedci stále viac zaoberajú mechanizmami účinkov liečebných preparátov získavaných priamo z prírody (1).
Karvakrol je látka prírodného pôvodu, ktorá sa nachádza v éterických olejoch mnohých rastlín z čeľade Labiatae s medicínskym uplatnením vďaka mnohým pozitívnym účinkom, napr. antimikrobiálnym, protinádorovým, antimutagénnym, analgetickým a iným (2).
Rozmarínový éterický olej izolovaný z rastliny Rosmarinus officinalis je bezfarebná kvapalina s prenikavou vôňou vhodná na prevenciu a liečbu rôznych ochorení, akými sú napr. dna, nízky krvný tlak, reumatizmus, horúčka, únava a iné (3).
Levanduľový extrakt izolovaný z Lavandula angustifolia sa vyznačuje, podobne ako aj iné rastliny z čeľade hluchavkovité, rôznymi biologickými účinkami. V ľudovom liečiteľstve sa využíva ako antispazmotikum, karminatívum, dezinfektant, sedatívum a mnohé ďalšie (4). 
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) má široké spektrum biologických účinkov, ktoré sa používajú na liečbu rôznych ochorení. Niekoľko druhov šalvie sa využíva v ľudovom liečiteľstve po celom svete, pretože účinkujú ako prípravky antiseptické, antiflogistické, antidiabetické, podporujúce trávenie, atď. (5).
Zvýšená úroveň oxidačného stresu v organizme indukuje poškodenie bunkových štruktúr, čím sa môže porušiť jeho genetická rovnováha. Genetická nestabilita môže ovplyvniť opravné mechanizmy DNA a napokon vyvolať viaceré civilizačné ochorenia. Pri sledovaní biologických vlastností nových látok s protektívnym potenciálom je zvyčajne prvým krokom primárny skríning, v ktorom sa rôznymi metódami sleduje ich cytotoxický a genotoxický účinok. Z tohto dôvodu bolo cieľom našej práce zistiť cytotoxicitu prírodných látok - karvakrolu, rozmarínového oleja, šalviového a levanduľového extraktu v in vitro podmienkach na ľudskú nenádorovú bunkovú líniu B-HNF-1 (Bratislava-Newborn-Fibroblast) a nádorové hepatálne bunky HepG2. Cytotoxický účinok rôznych koncentrácií testovaných látok po 24 h vplyve na ľudské bunkové línie sme hodnotili MTT testom. Zo získaných výsledkov môžeme konštatovať, že len šalviový extrakt indukoval rovnakú cytotoxicitu (inhibičná koncentrácia IC50 bola 5,5 mg/ml) u oboch bunkových línií.  Ostatné testované látky boli menej cytotoxické na nenádorovú bunkovú líniu. Na pozorovanie genotoxického účinku vybraných liečivých látok - karvakrolu a rozmarínového oleja na ľudské bunky B-HNF-1 a HepG2 po 24 h sme zvolili jednobunkovú gélovú elektroforézu. Zistili sme, že okrem najvyšších použitých koncentrácií, žiadna z testovaných zlúčenín neindukovala poškodenia v molekule DNA. Tieto výsledky naznačujú, že aplikácia testovaných prírodných látok pri prevencii civilizačných chorôb je možná.

Poďakovanie: 

Táto štúdia vznikla vďaka podpore z grantov VEGA 1/0191/12, 2/0072/09 a 2/0012/12 a v rámci operačného programu Výskum a vývoj pre projekt TRANSMED, ITMS: 26240120008 a ITMS: 26240220071 spolufinancovaného zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zdroje: 

(1) Ji, H.F.; Li, X.J.; Zhang, H.Y.: Natural products and drug discovery. EMBO reports 10, 2009, s. 194–200.
(2) Husnu Can Baser, K.: Biological and Pharmacological Activities of Carvacrol and Carvacrol Bearing Essential Oils. Current Pharmaceutical Design14, 2008, s. 3106–3120.
(3) Baser, K.H.C.; Demirci, F.: Chemistry of Essential Oils. Flavours and Fragrances Chemistry, Bioprospecting and Sustainability, Heidelberg, Springer, 2007, s. 43–86.
(4) Kresánek, J.; Dugas, D.: Príručný atlas liečivých rastlín. Vydavateľstvo Osveta, 1. Vydanie, 1985, s. 246–251, ISBN: 70-048-85.
(5) Charles, D.J.: Antioxidant Properties of Spices, Herbs and Other Sources. ©Springer Science+Business Media New York, Springer New York, 2013, s. 521–522.
 

Diskusia

Dobry den, mna by zaujimalo, ci ste testovali ucinok roznych kombinacii testovanych latok (alebo aj vsetkych latok naraz) v MTT testoch, dakujem.

Dobry den,
dakujem za otazku a prejaveny zaujem o temu :). Synergický účinok konkretne tychto prirodnych latok sme netestovali v kombinacii, nakolko nas zaujimal samotny ucinok latok na bunkove linie. Ponali sme to skor z toho hladiska, ci sa vam nieco stane alebo to ma nejaky dopad na bunky pokial si date caj zo salvie alebo inej podobnej latky. Co sme vsak skusali je ich ucinok v kombinacii s mutagenmi H2O2 a DMNQ ktory patri do skupiny chinonov a zucastnuje sa v organizme na vzniku oxidacneho stresu. Podla vysledkov sudime ze nami testovane prirodne latky maju ochranny úcinok voci poškodeniu DNA co sme zistovali kometovym testom.

dakujem za odpoved.