Biologicko-morfologická variabilita plodov Castanea sativa Mill. na vybraných lokalitách v oblasti Modrého Kameňa

Biologicko-morfologická variabilita plodov Castanea sativa Mill. na vybraných lokalitách v oblasti Modrého Kameňa

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
40%
Prevedenie (dizajn)
40%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Martin Kubov40%40%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Biologicko-morfologická variabilita plodov Castanea sativa Mill. na vybraných lokalitách v oblasti Modrého Kameňa

Michal Pástor1 , Tibor Benčať
1 Katedra plánovania a tvorby krajiny, Fakulta ekológie a environmentalistiky,Technická univerzita vo Zvolene
michalpastor65@gmail.com

Gaštan jedlý (Castanea sativa Mill.) patrí medzi introdukovaný druh, ktorý sa pestuje ako významná ovocná drevina v sadoch, súkromných záhradách, no úspešne sa rozšírila aj do lesných porastov ako melioračná a medonosná drevina. Medzi najväčšie a najznámejšie oblasti pestovania gaštana jedlého na Slovensku, patrí oblasť Modrého Kameňa. Práve v tejto oblasti má gaštan jedlý najvhodnejšie podmienky na pestovanie. Špecifická poloha na rozhraní Krupinskej planiny a Ipeľskej kotliny, rozdielne mikroklimatické pomery a hlavne dlhodobé pestovanie podmienili, že na relatívne malom území je sústredená vysoká variabilita plodov gaštana jedlého. Plody boli získané na troch najväčších lokalitách výskytu gaštana jedlého, a to v katastrálnych územiach obcí Modrý Kameň, Plachtince a Príbelce. Priemerný tvarový index plodov na všetkých troch lokalitách bol 111,26. Prevažoval priečne elipsovitý tvar plodov. Plody gaštana jedlého sa vyznačovali vysokou premenlivosťou hlavne vo farbe, lesku a ochlpení plodov. Aj napriek súčasným klimatickým zmenám a ochoreniam, ktoré postihujú túto drevinu, je nevyhnutné prijať také opatrenia, aby variabilita gaštana jedlého v oblasti Modrého Kameňa utrpela čo najmenšie straty a bola zachovaná  pre nasledujúce generácie.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

Diskusia

Dobry den, rada by som sa opytala akym sposobom-metodou ste zistovali priemerny tvarovy index plodov? A aky zmysel ma zachovanie variability tychto plodov? Tiež by ma zaujimalo akym sposobom planujete zachovat variabilitu gastanov? Velmi pekne dakujem za Vasu odpoved :)

Dobrý deň
Tvar u každého plodu sa určil: šírka plodu / výška plodu *100. Následne sa hodnoty porovnali podľa škály tvarového indexu: Tvar (tvarový index Ti): úzko trojuholníkový < 90, trojuholníkový 91-110, guľovitý 100 (+/-1), priečne elipsovitý 111-120, priečne široko-elipsovitý > 121.
Zachovanie variability plodov má veľký význam hlavne v súčasnosti, kedy sa počet jedincov gaštana jedlého rapídne znižuje najmä v dôsledku výskytu hubových ochorení ako napr. Cryphonectria parasitica, ktorá spôsobuje rakovinu kôry gaštana jedlého. Stratou jednotlivých stromov sa znižuje biologická diverzita. V jednotlivých introdukčných fázach sa na Slovensko dostala pestrá paleta plodov gaštana jedlého, ktorú treba zachovať. Najlepším spôsobom zachovania variability plodov je vytvorenie genofondového sadu (repozitória). Táto úloha sa začína realizovať. Ďalším spôsobom je postupná selekcia najvhodnejších plodov z úžitkového (hospodárskeho) hľadiska a samozrejme preferovanie vegetatívneho množenia.