Fenológia lesných bylín Pulmonaria officinalis a Mercurialis perennis v Bábskom lese

Fenológia lesných bylín Pulmonaria officinalis a Mercurialis perennis v Bábskom lese

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
60%
Prevedenie (dizajn)
40%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Martin Kubov60%40%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Fenológia lesných bylín Pulmonaria officinalis a Mercurialis perennis v Bábskom lese

Ivana Pilková1
1 Katedra ekológie a environmentalistiky, FPV UKF Nitra,
ivana.pilkova@ukf.sk

V príspevku sú spracované výsledky fenologického výskumu lesných bylín Pulmonaria officinalisMercurialis perennis, ktorý bol uskutočnený v rokoch 2012 a 2013 na trvalých výskumných plochách lokality Bábsky les (obec Veľký Báb, Nitrianska sprašová pahorkatina). Dôvodom fenologického hodnotenia a výberu daných taxónov je skutočnosť, že sa v Bábskom lese vyskytujú vo vysokej pokryvnosti na oboch typoch stanovíšť v lese a aj na rúbaniskách. Bábsky les predstavuje zvyšok pôvodných lesných komplexov, ktoré boli v procese rozvoja poľnohospodárstva v Podunajskej nížine postupne premenené na polia. Predstavuje klimaxové štádium sukcesie lesa na sprašiach [1]. Reprezentuje model pôvodnej vegetácie v tomto území [2].

Cieľom prezentovaného príspevku je zhodnotenie a porovnanie vegetatívnych a generatívnych fenologických fáz týchto dvoch lesných bylín počas dvoch rokov 2012 a 2013 vo vzťahu k priemernej týždennej teplote. Výsledky potvrdili rozdiely v nástupe, trvaní a ukončení jednotlivých fenofáz bylín počas týchto dvoch rokov. Rozdiely spôsobuje jednak vplyv teploty, a to konkrétne nízka teplota a výskyt prízemných mrazov v mesiaci marec v roku 2013. Táto nízka teplota spôsobila posunutie nástupu prvých generatívnych fáz na neskoršie obdobie v roku 2013. Ďalej je to vyhovujúca rovnaká teplota pri konečných generatívnych fázach. Dané fázy sa vyskytli počas rovnakej teploty ale v iných termínoch pozorovania rokov 2012 a 2013. Rozdiely v dĺžke vegetačného obdobia a dĺžke trvania generatívnych fáz lesných bylín na rôznych typoch stanovíšť, lesný porast a rúbanisko, spôsobuje vplyv okolitej vegetácie a tým vplyv mikroklímy.

               

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] Eliáš, P., 2010: Zmeny biodiverzity v Bábskom lese a blízkom okolí (Nitrianska pahorkatina, Juhozápadné Slovensko). Starostlivosť o biodiverzitu vo vidieckej krajine, Nitra, Slovenská poľnohospodárska univerzita, s. 151- 158.
[2] Jurko, A., 1970: Subject, problems and goals of the „Báb“ Research Project. In Jurko, A. & Duda, M. (eds.): Res. Project Báb, Progr. Rep. I, Bratislava, s. 9-14.                   
 
 

Prezentácia nie je dostupná

Diskusia