Kinetika sorpcie selénu (IV) na syntetický goethit

Kinetika sorpcie selénu (IV) na syntetický goethit

Rok:
2014

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
80%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Eva Duborská100%80%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Kinetika sorpcie selénu (IV) na syntetický goethit

Jana Dudová1 , Marek Bujdoš , Lucia Čanecká
1 Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta , ÚLVG, Bratislava 4, Slovensko
dudova@fns.uniba.sk

Jedným z produktov štiepenia 235U je rádioizotop 79Se (t1/2 = 327 000 rokov), ktorý je súčasťou vyhoreného jadrového paliva a odpadov pochádzajúcich z jeho spracovania. Patrí medzi nuklidy zodpovedné za dlhodobé radiačné nebezpečenstvo jadrového odpadu, pričom sa môže potenciálne uvoľňovať z úložísk jadrového odpadu do podzemných vôd [1]. Goethit slúži ako modelový systém v najrôznejších výskumoch pre jeho štruktúru (vysoká sorpčná kapacita, veľký merný povrch, kladný povrchový náboj) a morfológiu kryštálov [2]. Jedným z najdôležitejších faktorov adsorpcie iónov na goethit je pH, od ktorého vo veľkej miere závisí mobilita prvkov v pôde. Ďalšie významné faktory sú teplota a čas sorpcie, prítomnosť iných prvkov, povrchové vlastnosti a štruktúra tuhej látky [1].

Kinetika sorpcie bola stanovená v adsorpčnom systéme, ktorý tvoril 500 ml roztoku s počiatočnou koncentráciou Se(IV) 10-4 mol/l a 250 mg goethitu. Pozaďový elektrolyt bol 0,1 mol/l KNO3. Suspenzia bola miešaná pri laboratórnej teplote a vo vybraných časoch boli odobrané vzorky, ktoré boli podtlakovo filtrované. Koncentrácia analytov bola v roztokoch stanovená metódou F-AAS pri 196,0 nm (AAS Perkin -Elmer 1100).

Priebeh sorpcie Se(IV) v závislosti od času je znázornený na obr. 1. Krivka naznačuje rýchly priebeh sorpcie, počas prvých 5 min je zaplnená takmer celá sorpčná kapacita a rovnovážny stav nastáva po 20 min. Experimentálne stanovená rovnovážna koncentrácia na goethite je 68,4 ± 0,5 µmol/g. Táto hodnota je prakticky zhodná s hodnotami rovnovážnych koncentrácií vyjadrených kinetickými modelmi pseudo-prvého, resp. pseudo-druhého poriadku. Na základe výpočtu Akaikeho váhy sme určili, že kinetiku sorpcie vhodne opisuje model psuedo - druhého poriadku. 

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] Loffredo N., Mounier S., Thiry Y., et al. (2011) J. Environ. Radioact. 102, p. 843
[2] Schwertmann U., Cornell R. M. (2007) The Iron Oxides. Wiley-VCH Verlag GmbH, p. 69

Diskusia