Klimatické zmeny ako determinant migrácie obyvateľstva

Klimatické zmeny ako determinant migrácie obyvateľstva

Rok:
2015

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
PhDr. Ing. Martin Samohýl100%100%-
Ing. Pavol Farkaš PhD.100%100%100%
Mgr. Terézia Gašparcová100%--
ISBN: 978-80-970712-8-8

Klimatické zmeny ako determinant migrácie obyvateľstva

Lukáš Belušák1
1 Katedra humánnej geografie a demografie, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, Bratislava, Slovensko
belusak@fns.uniba.sk

Počnúc Friedrichom Ratzelom, tvorcovia všetkých migračných štúdií uvádzajú prírodné prostredie ako významný faktor ovplyvňujúci mobilitu obyvateľstva. Avšak, s vývojom a nárastom počtu migračných teórii v súlade s rastúcou zložitosťou a komplexnosťou migrácie počas dvadsiateho storočia, dochádza k postupnému utlmeniu a nakoniec až k úplnému vymiznutiu životného prostredia ako vysvetľujúceho faktora migrácie. Prírodné prostredie sa opätovne v migračných štúdiách objavuje koncom dvadsiateho storočia, a to najmä v súvislosti s problematikou prebiehajúcich klimatických zmien. Niektorí odborníci, ktorí sa v literatúre často označujú aj ako alarmisti, už v spomínanom období upozorňovali na možné problémy v budúcnosti spojené s výraznými prúdmi „environmentálnych migrantov“. V rovnakom období bol zároveň tento postoj pomerne tvrdo kritizovaný, a to hneď niekoľkými odborníkmi na migráciu. Napriek pôvodnej kritike sa aj pod vplyvom množstva empirických štúdií pristúpilo k prehodnoteniu vplyvov prírodného prostredia na migráciu obyvateľstva. Cieľom tohto príspevku je analyzovať historický vývoj výkyvov a nestability prírodného prostredia ako významného faktora, ktorý nesporne ovplyvňuje mobilu spoločnosti. Úvodná časť sa zaoberá dôvodmi dočasného vymiznutia prírodného prostredia z migračných štúdií, keďže táto pomerne významná zmena doteraz nebola podrobne a systematicky preštudovaná. V druhej časti sa venujeme obnovenému záujmu o prírodne prostredie v migračných štúdiách, ktorý vrcholí v posedných rokoch. Posledná časť prezentuje potrebu lepšieho zakomponovania prírodného prostredia do migračných teórií a ešte užšieho prepojenia viacerých vedných disciplín pri výskume vplyvu klimatických zmien na migráciu.

Poďakovanie: 

Výskum bol podporený Agentúrou na podporu výskumu a vývoja v rámci riešenia projektu č. APVV-0018-12 s názvom "Humánnogeografické a demografické interakcie, uzly a kontradikcie v časopriestorovej sieti" a grantom UK č. 370/2015 s názvom "Modelovanie medzinárodnej migračnej siete vo vzťahu k zmenám globálnej klímy".

Zdroje: 

Diskusia

Dobry den,

velmy zaujimava a zlozita problematika. Mna ako laika by zaujimal Vas nazor na ostatne vplyvy, kam by som rad zaradil aj politicke. Moze priamo/nepriamo, vplyvat zmena klimy cez rozne faktory (ekonomika, nedostatok roznych tovarov, problematicka distribucia tovarov a pod.) az na kulturne podhubie, ktore potom produkuje take politicke javy a sily, ako su vojny? Mam na mysli rozsiahle teroristicke orgnizacie a rozne diktatorske vlady. Tie dnes produkuju nesmierne mnozstvo ludi na pokraji biedy s tendenciou hladat nove moznosti.

Dakujem, s pozdravom, P. Farkas

Dobrý deň,

ďakujem za reakciu. Súhlasím s Vami, problematika je pomerne zložitá a nevyhnutne vyžaduje interdisciplinárny prístup keď migrácia je sama o sebe zložitý proces. Aj u odbornej verejnosti existujú rôzne pohľady na túto problematiku. Od začiatku 90-tých rokov min. storočia bola migrácia podmienená najmä ekonomickými faktormi. No v konečnom dôsledku netreba zabúdať na prírodné podmienky a teda ak klímu, ktoré vždy boli a stáli za presunom obyvateľstva. Výborná publikácia v tomto smere je napr. Atlas lidské migrace. Práve aktuálne zmeny klimatických podmienok čoraz viac vplývajú na správanie sa obyvateľstva. Pre zdroje vody už v súčasnosti dochádza ku konfliktom a to je len jeden z mnohých dôsledkov. Príkladom je aj napr. úbytok rýb v oblastiach kde sa dlhoročne lovili vplyvom zmeny teploty vody a obsahu CO2. Problémov, ktoré priamo či nepriamo vplývajú na obyvateľstvo je nespočetne. Obyvateľstvu zostávajú v podstate dve možnosti prispôsobenie sa meniacim podmienkam alebo migrácia (či už v rámci krajiny alebo za hranice).