Nové antioxidanty na báze kumarínu a ich interakcia s ľudským sérovým albumínom

Nové antioxidanty na báze kumarínu a ich interakcia s ľudským sérovým albumínom

Sekcia: 
Rok:
2024

Celkové hodnotenie

Vedecká práca: 
0
Prevedenie (dizajn): 
0
Diskusná interakcia: 
0
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Príspevok ešte nebol hodnotený

Nové antioxidanty na báze kumarínu a ich interakcia s ľudským sérovým albumínom

Adrián Gucký1 , Slávka Hamuľaková2 , Mária Kožurková
1 Katedra biochémie, Ústav chemických vied, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach
2 Katedra organickej chémie, Ústav chemických vied, Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach
adrian.gucky@student.upjs.sk

Kumarín predstavuje vďaka svojim zaujímavým fyzikálno-chemickým vlastnostiam privilegovaný heterocyklický skelet v medicínskej chémii. Štruktúru kumarínu možno jednoducho a všestranne synteticky modifikovať či obohatiť za účelom získania širokej palety funkcionalizovaných kumarínových derivátov. Z hľadiska biologickej aktivity kumarínov možno vyzdvihnúť ich antibakteriálne, antivirálne, protizápalové, protirakovinové, antioxidačné a mnohé ďalšie farmakologické účinky, ktoré zahŕňajú aj inhibíciu rozličných enzýmov a schopnosť vychytávať reaktívne formy kyslíka [1]. Antioxidačná aktivita bola preukázaná v prípade umbeliferónu (7-hydroxykumarín), ktorý okrem inhibície tvorby superoxidových aniónov účinne vychytáva DPPH•, ABTS•+ a OH• radikály [2], ako aj u komplexnejších 4,7-disubstituovaných kumarínových derivátov [3].

Ľudský sérový albumín (HSA) je dominantným proteínom v krvi, kde zohráva kľúčovú úlohu pri transporte iónov, mastných kyselín, hormónov, liečiv a iných ligandov do cieľových tkanív. Interakcia a asociácia ligandov so sérovým albumínom je prvým a esenciálnym krokom v procese ich distribúcie a transportu v organizme. Štúdium väzbových vlastností biologicky aktívnych zlúčenín s HSA môže preto napomáhať objasneniu mechanizmu účinku a farmakologického profilu danej látky. HSA obsahuje vo svojej štruktúre jediný tryptofánový zvyšok Trp214, ktorý je v prevažnej miere zodpovedný za vlastnú fluorescenciu proteínu. Vďaka tomu možno pomocou metód fluorescenčnej spektroskopie študovať a charakterizovať interakcie HSA s nízkomolekulovými látkami a stanoviť príslušné väzbové parametre [4,5].

V našej štúdii sme sa zamerali na testovanie antioxidačnej aktivity 4,7-disubstituovaných kumarínových derivátov K1K4 (Obr. 1) voči radikálom DPPH• a objasnenie ich interakcie a väzbových parametrov s HSA. Výsledky testu antioxidačnej aktivity preukázali, že všetky štyri deriváty sú schopné vychytávať DPPH•, pričom účinnosť narastala v poradí K1 K4 < K3 < K2. Zlúčeniny K2 a K3 dokonca vykazovali v tomto prípade vyššiu antioxidačnú aktivitu (66,87 %, resp. 49,24 % v koncentrácii 10 µg mL1) než kyselina askorbová, ktorá bola použitá ako štandard (29,44 % v koncentrácii 10 µg mL1). Interakcia derivátov K1-K4 s HSA bola potvrdená pomocou fluorescenčnej spektroskopie, a to na základe zhášania fluorescencie HSA vplyvom väzby študovaných látok, pričom vypočítané väzbové konštanty boli v rádovom rozmedzí 105106, a teda predstavovali optimálne hodnoty pre efektívnu distribúciu a transport pomocou HSA. Na základe výpočtov termodynamických parametrov možno konštatovať, že ide o spontánnu väzbu, ktorá je sprostredkovaná najmä van der Waalsovými silami, vodíkovými väzbami a hydrofóbnymi interakciami. Deriváty K1K4 obsadzujú podľa našich výpočtov len jedno väzbové miesto v štruktúre HSA, pričom na základe experimentov s využitím sond pre jednotlivé väzbové miesta (warfarín a ibuprofen) predpokladáme, že ide preferenčne o väzbové miesto I lokalizované v proteínovej subdoméne IIA.

                              

Obr. 1. Štruktúra kumarínových derivátov K1K4.

Poďakovanie: 

Táto práca vznikla s finančnou podporou Vedeckej grantovej agentúry MŠVVaŠ SR a SAV - VEGA grant č. 1/0037/22.

Zdroje: 

[1] STEFANACHI, A.; LEONETTI, F.; PISANI, L.; CATTO, M.; CAROTTI, A. Coumarin: A Natural, Privileged and Versatile Scaffold for Bioactive Compounds. Molecules. 2018, 23(2), 250.

[2] MAZIMBA, O. Umbelliferone: Sources, chemistry and bioactivities review. Bull. Fac. Pharm. Cairo Univ. 2017, 55(2), 223-232.

[3] HAMUĽAKOVÁ, S.; POPRAC, P.; JOMOVÁ, K.; BREZOVÁ, K.; LAURO, P.; DROŠTINOVÁ, L.; JUN, D.; ŠEPSOVÁ, V.; HRABINOVÁ, M.; SOUKUP, O.; KRISTIAN, P.; GAŽOVÁ, Z.; BEDNÁRIKOVÁ, Z.; KUČA, K.; VALKO, M. Targeting copper(II)-induced oxidative stress and the acetylcholinesterase system in Alzheimer's disease using multifunctional tacrine-coumarin hybrid molecules. J. Inorg. Biochem. 2016, 161, 52-62.

[4] KONKOĽOVÁ, E.; HUDÁČOVÁ, M.; HAMUĽAKOVÁ, S.; KOŽURKOVÁ, M. Spectroscopic Evaluation of Novel Tacrine-Coumarin Hybrids as HSA-Interacting Agents. Org. Med. Chem. Int. J. 2019, 8(2), 555733.

[5] VILKOVÁ, M., HUDÁČOVÁ, M.; PALUŠEKOVÁ, N.; JENDŽELOVSKÝ, R.; ALMÁŠI, M.; BÉRES, T.; FEDOROČKO, P.; KOŽURKOVÁ, M. Acridine Based N-Acylhydrazone Derivatives as Potential Anticancer Agents: Synthesis,  Characterization and ctDNA/HSA Spectroscopic Binding Properties. Molecules. 2022, 27(9), 2883.

Prezentácia nie je dostupná

Diskusia