Problematika rezistencie koliformných baktérií v odpadových vodách na Slovensku

Problematika rezistencie koliformných baktérií v odpadových vodách na Slovensku

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Marianna Halásová100%100%-
Ing. Nikoleta Šaková100%100%-
Mgr. Tomáš Grivalský100%100%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Problematika rezistencie koliformných baktérií v odpadových vodách na Slovensku

Lucia Kováčová1 , Tomáš Mackuľak2 , Lucia Bírošová
1 Oddelenie výživy a hodnotenia potravín, FCHPT STU v Bratislave, Slovenská Republika
2 Oddelenie environmentálneho inžinierstva, FCHPT STU v Bratislave, Slovenská Republika
lkovacova90@gmail.com

Mikrobiálna rezistencia  môže vznikať či už vertikálnou evolúciou, riadiacou sa podľa Darwinovej evolučnej teórie alebo pomocou horizontálnej evolúcie, kde svoju podstatnú úlohu zohrávajú plazmidy, transpozóny a tiež aj bakteriofágy. Postupné rozširovanie bakteriálnej rezistencie v životnom prostredí sa stáva hrozbou pre zdravie človeka. Problémom je aj prestup rezistentných kmeňov do odpadových vôd. Napriek tomu, že čistiarne odpadových vôd využívajú viaceré biologické či mechanické procesy slúžiace na prečistenie odpadovej vody, isté percento baktérií sa prechádza v odtokovej vode do prostredia a tým sa opäť dostáva do kolobehu. V tejto práci sme sa zamerali na monitoring odpadových vôd na Slovensku z hľadiska prítomnosti koliformných baktérií rezistentných voči rôznym typom antibiotík. Vzorky pochádzajúce zo šiestich rôznych čistiarní odpadových vôd sme odoberali v priebehu celého roka, aby bolo možné usúdiť frekvenciu výskytu rezistentov vzhľadom na počet obyvateľov využívajúcich danú čistiareň odpadových vôd ako aj vzhľadom na rôzne ročné obdobie. Počet koliformných baktérií na vtoku sa pohyboval  5,03 . 104 (jar) až 4,46 . 103 (zima), na výtoku sa ich množstvo zredukovalo na 4,72 . 102 (jar) a 2,08 . 101 (zima). Rezistencia voči ampicilínu dominovala vo všetkých vzorkách odpadových vôd. Na vtoku sme zväčša zaznamenali približne 99,03% (zima) a 99,68% (jar) ampicilín rezistentných kmeňov, na výtoku to bolo už len 86,48% (zima) a 79,66% (jar). Nakoľko viac ako polovica kmeňov vykazovala rezistenciu aj voči gentamicínu a ciprofloxacínu, predpokladáme prítomnosť MDR baktérií. Naším druhým cieľom bolo zistiť možnosti redukcie rezistentov pomocou nenáročných chemických úprav.  Po úprave vody pomocou Fentonovej reakcie klesol celkový počet koliformov o 99,8 až 100% na výtoku, pričom prítomnosť rezistetov sme už nezaznamenali. Na záver sme sa zamerali na dopad výskytu týchto rezistentných baktérií na enviromentálne prostredie, resp. na živočíchy, ktoré prichádzajú do úzkeho kontaktu s kontaminovanými vodami.

Poďakovanie: 

Práca vznikla za finančnej podpory Agentúry pre podporu vedy a výskumu APVV-0122-12.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň,
gratulujem k veľmi zaujímavej štúdii, chcel by som sa Vás opýtať, že aký vplyv má konkrétna koncentrácia amlicilínu v odtokovej vode na rezistenciu baktérii (v zime ich bolo nižšie percento). A aký environmentálny dopad môže mať výskyt týchto rezistentných foriem baktérii?

Dobrý deň, ďakujeme za uznanie. Čo sa týka Vašej otázky, v prípade ampicilínu zrovna vysoké koncentrácie v odpadových vodách nie sú, pretože b- laktámové ATB sa rýchlo rozpadávajú. Rezistenciu voči ampicilínu predpokladáme hlavne prenos plazmidmi z baktérií, ktoré pritekajú na čistiareň. No a odpoveď na enviromentálny dopad je, že sa možno obávať šírenia sa génov rezistencie do prostredia.

Rozumiem, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.