Rozdielnosti vo výsledkoch hodnotenia regionálnych disparít analyzovaných rôznymi štatistickými metódami

Rozdielnosti vo výsledkoch hodnotenia regionálnych disparít analyzovaných rôznymi štatistickými metódami

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
60%
Prevedenie (dizajn)
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Ivana Regecová PhD.60%--
ISBN: 978-80-972360-1-4

Rozdielnosti vo výsledkoch hodnotenia regionálnych disparít analyzovaných rôznymi štatistickými metódami

Katarína Karasová1
1 Centrum spoločenských a psychologických vied SAV - Prognostický ústav, Bratislava, Slovenská republika
katarina.karasova@savba.sk

Jednou z tém, ktorá sa v súčasnosti dostáva do popredia, je téma regionálnej politiky a regionálneho rozvoja. Súvisí to hlavne s tým, že v Slovenskej republike sú veľké regionálne rozdiely v jednotlivých častiach územia. Najväčšie rozdiely sú viditeľné porovnaním západného/severozápadného a východného/juhovýchodného Slovenska. Hlavnou podmienkou znižovania resp. vyrovnávania týchto regionálnych rozdielov je ich správne kvantifikovať, merať a hodnotiť ich úroveň. V súčasnosti ale existuje veľké množstvo štatistických metód, na základe ktorých vieme merať regionálne rozdiely. Nie je jednoznačne vymedzené, akými štatistickými nástrojmi je potrebné tieto disparity vyhodnocovať. Na riešenie uvedenej problematiky je potrebné poznať metodické východiská, ktoré nám umožňujú získať relevantné informácie o týchto diferenciách a identifikovať mieru regionálnych disparít. Je potrebné poznať jednotlivé teórie, metodológie a koncepty. Aj Kutscherauer a kol. (2008) upozorňuje na to, že problematika regionálnych rozdielov nemá doposiaľ dostatočne prepracovaný teoretický rámec a ani vymedzené systémové a  metodologické koncepcie. Upozorňuje tiež na to, že chýbajú jednotné nástroje a mechanizmy kvantifikácie, vzájomného porovnávania a vyhodnocovania regionálnych disparít. Taktiež Diewert (2002) poukazuje na to, že škála použiteľných metód na meranie stavu a hodnotenie vývoja regionálnych rozdielov je takmer neobmedzená.

Cieľom práce bolo overiť, či výsledky hodnotenia a merania regionálnych disparít sú závislé od použitej štatistickej metódy. Zisťovali sme, či výber štatistickej metódy ovplyvňuje výsledky hodnotenia regionálnych disparít. V analýzach sme aplikovali rôzne štatistické metódy na vyhodnocovanie regionálnych rozdielov, napr. variačný koeficient, Giniho index, Theilorov index, β-konvergenciu, σ–konvergenciu atď. Pozreli sme sa na disparity z priestorového hľadiska (statické porovnávanie) a aj časového hľadiska (dynamické porovnávanie). Z výsledkov analýz sme zistili, že existujú veľké odlišnosti vo výsledkoch merania a hodnotenia regionálnych rozdielov v tých istých sledovaných javoch použitím rôznych štatistických metód. Potvrdili sme predpoklad, že výsledky hodnotenia a merania regionálnych disparít sú závislé od použitej štatistickej metódy. Výsledky hodnotené viacerými metódami pomocou tých istých ukazovateľov sa menia v závislosti od použitej štatistickej metódy.

Poďakovanie: 

Práca vznikla s podporou projektov APVV-14-0324 a VEGA č. 2/0117/15.

Zdroje: 

DIEWERT, E. 2002. Similarity and Dissimilarity Indexes: An Axiomatic Approach. Discussion Paper No. 02-10. Canada: University od British Columbia.
KUTSCHERAUER, A. a kol. 2008. Identifikace, klasifikace a hodnocení regionálních disparit. Ostrava: Technická univerzita Ostrava.

Diskusia