Skúsenosti s liečbou postmenopauzálnej osteoporózy – pohľad farmaceuta

Skúsenosti s liečbou postmenopauzálnej osteoporózy – pohľad farmaceuta

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
90%
Diskusná interakcia
73%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Miroslav Pekár100%80%-
PharmDr. Marek Katrík100%100%100%
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.80%80%20%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Skúsenosti s liečbou postmenopauzálnej osteoporózy – pohľad farmaceuta

Jana Šimová1 , Ľubomíra Šimová2 , Ingrid Tumová , Tatiana Foltánová
1 FaF UK v Bratislave, Bratislava, SR
2 Reumatológia, Považská Bystrica, SR
foltanova@fpharm.uniba.sk

Individuálny výber farmakoterapie postmenopauzálnej osteoporózy má zásadný význam pre dosiahnutie požadovaného efektu na redukciu zlomenín [1, 2].

Cieľ: Predmetom výskumu bolo retrospektívne sledovanie farmakoterapie (2007-2013) súboru 100 žien s postmenopauzálnou osteoporózou vo veku 50-80 rokov.

Sledovali sme výskyt rizikových faktorov, farmakologickú terapiu, zmeny kostnej denzity, výskyt osteoporotických zlomenín a nežiaduce účinky užívaných liekov. Pacientky počas celého sledovania (4 roky) užívali bisfosfonáty.

Metódy: Úspešnosť liečby sme vyhodnocovali na základe denzitometrického vyšetrenia, ktoré sa podľa Odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky robí každé dva roky [3]. Bezpečnosť liečby sme hodnotili ako prítomnosť nežiaducich účinkov.

Výsledky: V prvých dvoch rokoch liečby bol najčastejšie užívaným liekom RISENDROS 35 mg tbl 1xtýždenne, ktorý užívalo 42 % žien. V druhom až štvrtom roku liečby boli najčastejšie predpisované lieky BONVIVA 150 mg tbl 1xmesačne a BONVIVA sol inj 3 ml/3 mg i.v. každé 3 mesiace (21 %). Po dvojročnej terapii bisfosfonátmi 33 % pacientok utrpelo osteoporotickú fraktúru. Najčastejšou osteoporotickou fraktúrou bola zlomenina predlaktia (20 pacientok). Fraktúry sa vyskytovali najčastejšie po lieku RISENDROS (spolu 19 osteoporotických zlomenín). V druhom až štvrtom roku liečby utrpeli osteoporotickú zlomeninu len 2 pacientky, obidve užívali RISENDROS. Priemerné hodnoty T-skóre merané v oblasti lumbálnej chrbtice sa po štvorročnej terapii zlepšili oproti prvému vyšetreniu v priemere o 0,7 SD, dosahovali hodnotu -2,69±0,06 SD. Po štyroch rokoch terapie bisfosfonátmi 48 % pacientok dosiahlo zlepšenie kostnej denzity na úroveň osteopénie a liečba bisfosfonátmi bola ukončená, 9 % ukončilo terapiu z iných dôvodov a 43 % pacientok pokračuje v liečbe ďalej.

Nežiaduce účinky v prvých dvoch rokoch liečby sa vyskytovali najčastejšie pri užívaní lieku RISENDROS 35 mg tbl 1xtýždenne (60 % pacientok), v druhom až štvrtom roku liečby pri užívaní lieku ACLASTA sol inf 100 ml/5 mg 1xročne (33 % pacientok).

Záver: Výsledky ukázali, že dôsledné zohľadnenie účinnosti a bezpečnosti ako aj nárokov pacienta pri výbere farmakoterapie osteoporózy sa odzrkadlilo v pozitívnom ovplyvnení kostnej hustoty a znížení výskytu osteoporotických fraktúr. 

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] McClung, M., et al. Bisphosphonate therapy for osteoporosis: benefits, risks, and drug holiday. The American journal of medicine, 2013, 126.1: 13-20 [cit. 2013-11-29]. ISSN 0002-9343. Dostupné na: http://apps.webofknowledge.com/full_record.do?product=UA&search_mode=GeneralSearch&qid=5&SID=R17pibeK8dkRXaPZVbL&page=1&doc=5
 
[2] Cooper, A.; Drake, J.; Brankin, E. Treatment persistence with once- monthly ibandronate and patient support vs. once - weekly alendronate: results from the PERSIST study*. International journal of clinical practice, 2006, 60.8: 896-905 [cit. 2014-04-13]. ISSN 1368-5031. Dostupné na: http://apps.webofknowledge.com/full_record.do?product=UA&search_mode=GeneralSearch&qid=6&SID=U2f28kIeIwwflFLM7Sd&page=1&doc=7
 
[3] Odborné usmernenie Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre diagnostiku a liečbu osteoporózy: Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky [online] 2006, 54, 9-16 [cit. 2013-10-24]. Dostupné na: http://www.osteoporoza.sk/lekari/legislativa/files/usmernenie.pdf

Diskusia

Je pekné vidieť, že sa robí nejaký výskum aj v Pov. Bystrici. Zaujímalo by ma ako ste si overovali, aký konkrétny liek pacientky nakoniec užili...či náhodou neboli v lekárni substituované napr.Risendros 35mg a Norifaz 35 mg a pod. Overenie cez poisťovňu, ústnym potvrdením pacientky...alebo sa len predpokladalo, že čo bolo na Rp. sa aj expedovalo...lebo ja sa musím priznať pani Dr. Šimová, že ja som Vám to aj substituoval.

S pozdravom Marek Katrík, inak veľmi pekná práca.

Dakujem za komentar. Co sa tyka toho overovania, pacientky si chodili pre recepty na reumatologicku ambulanciu, boli upozornene, aby sa liek nezamienal a overovali sme si to ustnym potvrdenim pacientky..

Oceňujem námahu pri štatistickom spracovaní príslušných parametrov v uvedenom súbore pacientiek s osteoporózou.
Výsledky sú podobné ako pri klinických štúdiách na Slovensku i v zahraničí.
Gratulujem !!!

Dakujem za komentar, vyhladavanie a spracovanie dat zo zdravotnych zaznamov bolo naozaj pracne.

Dobry den, vas statisticky subor 100 pacientiek je naozaj impozantny. Len cisto teoreticky dali by sa v tak velkom subore podla vas sledovat ak korelacie ochorenia osteoporozy a napr. preferencii zivotneho stylu (aktivny pohyb ano ci nie, fajcenie ano ci nie, pripadne pritomnost inych limitujucich ochoreni napr. diabetes a pod.) Resp. mate vedomost ze by sa podobne korelacie robili v niektorych klinickych studiach v zahranici? Vopred dakujem za informacie. Pekny den, ZB.

Je pekné vidieť, že sa robí nejaký výskum aj v Pov. Bystrici. Zaujímalo by ma ako ste si overovali, aký konkrétny liek pacientky nakoniec užili...či náhodou neboli v lekárni substituované napr....ko. By sa to potom vyjadrilo ako pacientky ktore mali diabetes mali X nasobne vyssie riziko osteoporozy ako pacientky ktore ho nemali a analogicky