Vplyv kyseliny salicylovej na sekundárny metabolizmus rumančeka kamilkového (Matricaria chamomilla L)

Vplyv kyseliny salicylovej na sekundárny metabolizmus rumančeka kamilkového (Matricaria chamomilla L)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
95%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Silvia Mihaličová100%100%-
RNDr. Zuzana Dučaiová100%100%-
Štefan Lukáč100%100%-
Mgr. Petra Bujňáková100%80%100%

Diskusia

Dobrý večer. Interesantná práca. Zaujímalo by ma, prečo ste vybrali aplikáciu kyseliny salicylovej práve na 6 týždňové rastliny? Hodnotíte, že došlo akumulácii biomasy. Ako konkrétne ste to pozorovali na jedincoch? U starších jedincov by sa to dalo pozorovať na váhe v nadzemnej či podzemnej biomase, či dokonca vplyvom na tvorbu kvetov...Ako ste teda zisťovali akumuláciu biomasy?
Ďakujem

Dobrý deň,
6-týždňové rastliny som zvolila na základe iných uskutočnených pokusov. Rastliny v tomto štádiu dosahujú dostatočnú veľkosť, aby sa s nimi dalo pracovať. V neskorších štádiách už rastliny začínajú vytvárať odnože, ktoré vedú ku kvitnutiu. Takže môže dôjsť aj k zmene pbsahu sekundárnych metabolitov. V neskorších štádiach sa tiaž už môžu objavovať starnúce listy, s ktorými nepracujem.
Nárast biomasy sledujeme po zvážení čerstvej hmotnosti a následnej aj po zváženi v suchej hmostnoti. Túto získame vysušením v peci do konštantnej hodnoty. S podzemnou časťou rastliny, teda koreňovýcm systémom veľmi nepracujem, vzhľadom na to, že rastliny pestujem v pôde. Bolo by to náročné preparovať korene bez poškodenia z pôdy a následne ich dostatočne očistiť, aby som ich mohla analyzovať bez toho, aby boli ovplyvnené zvyškovými čiastočkami pôdy.

Dobrý den, zaujimalo by ma ci sa casto kys. acetylsalicilová dostáva do kontaktu s rumancekom bezne v prirode? Dakujem

Dobrý deň,
ja som v práci pracovala s kyselinou salicylovou. Kyselina acetylsalicylová, teda aspirín, je syntetická forma, ktorá sa využíva v medicíne. Čo sa týka samotnej kyseliny salicylovej, rastliny sa v prírode môžu s ňou dostať do kontaktu. Je to totiž jednak rastlinný hormón, ktorý sa uplatňuje pri mnohých procesoch v rastline a taktiež je to signálna molekula, ktorá sa uplatňuje pri obranných reakciách v rastline. V týchto imunitných reakciách sa uplatňuje už skôr jej prchavá podoba, metylsalicylát, ktorý sa uvoľnuje do prostredia a tým môže stimulovať obranné reakcie aj v iných častiach rastliny, prípadne v iných rastlinách. Je to známe pod názvom systémovo získaná rezistencia (SAR - systemic acquired resistance). Mohli by sme to prirovnať k vakcinácii u ľudí.