Vyhodnotenie prvkového zloženia vybraných vzoriek metódou CF‑LIBS

Vyhodnotenie prvkového zloženia vybraných vzoriek metódou CF‑LIBS

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
95%
Prevedenie (dizajn)
95%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Bc. Dominika Ducárová100%100%100%
Dr. Zuzana Kovaľová100%100%100%
Bc. Veronika Ilovská100%100%100%
Štefan Lukáč80%80%100%

Diskusia

Dobrý deň! Uvádzate, že metóda je šetrná k vzorke. V ako zmysle? Ďakujem

Je šetrná k vzorke v porovnaní s inými AES (atómové emisné spektroskopie). Pri nich je potrebné vzorku rozomlieť, skvapalniť atď. Pri LIBS to nie je nevyhnutné, úprava závisí od typu vzorky. Pri niektorých stačí vzorku očistiť od nečistôt, prípadne zarovnať povrch. Niektoré je potreba homogenizovať.
Šetrná je aj z pohľadu množstva vzorky, ktoré je potrebné na analýzu. Jedným nástrelom, z ktorého získame spektrum, sa zo vzorky odstránia rádovo pikogramy až nanogramy, pričom vzniknutý kráter má priemer menej ako milimeter a hĺbku pár mikrometrov. Na vierohodnú analýzu treba použiť viacero nástrelov. Samozrejme, tieto hodnoty závisia od typu vzorku. Keďže pri tvorbe iskry vzniká aj rázová vlna, ak je vzorka krehká, krátery sú väčšie, hlbšie a je odstránená väčšia časť vzorky. Pri odolných materiáloch je však poškodenie minimálne.

DObry den! Chcel by som sa opytat, ci Vasim cielom bolo testovat novu metodu analyzy zlozenia latok, alebo priprava vhodneho pocitacoveho programu na interpretaciu vysledkov?

Našim cieľom bolo vytvorenie programu na vyhodnocovanie spektier metódou CF-LIBS, teda na analýzu. Nový program sa vždy musí testovať, čo sme spravili okrem iného aj na uvedených vzorkách. Nepleťme si analýzu, vďaka ktorej získame výsledky, s ich interpretáciou.