Parazitárne ochorenia môžu mať vplyv na celkový zdravotný stav zveri, zníženie hmotnostných prírastkov, ako aj na pokles reprodukčnej schopnosti a na zníženie trofejovej kvality. Aj napriek tomu, že veľakrát sa tieto ochorenia neprejavia špecifickými klinickými príznakmi, môžu vplývať na kondičný stav zvieraťa a oslabovať jeho imunitný systém natoľko, že pri koinfekciách či rôznych stresových situáciách môže dochádzať k úhynom. Pľúcne červy patria medzi často sa vyskytujúcich pôvodcov parazitárnych ochorení u raticovej zveri. Migrujúce larvy, najmä v iniciálnej fáze ochorenia, ako aj dospelé červy mechanicky poškodzujú okolité tkanivá. Zmeny v zdravotnom a kondičnom stave u pozitívnych jedincov závisia najmä od veku. U mladších zvierat je jednak väčšia vnímavosť k nákaze a tiež aj horší priebeh samotnej pľúcnej červivosti.
Cieľom práce bolo zistiť prítomnosť pľúcnych červov a ich propagačných štádií u diviačej zveri. V rokoch 2018 – 2020 sme vykonali prvotné vyšetrenie ulovenej zveri a neúplnú helmintologickú pitvu pľúc a trachei u 50 jedincov. Bolo vyšetrených taktiež 45 vzoriek trusu za použitia štandardných koprologických metód. Zmenu v kondičnom či zdravotnom stave, ktorá by mohla súvisieť s prítomnosťou parazitov sme zaznamenali u 7 jedincov pri prvotnom vyšetrení (7,86 %). Celková prevalencia prítomnosti pľúcnych červov rodu Metastrongylus spp., ktoré boli nájdené pri neúplnej helmintologickej pitve v pľúcach a trachei bola 88 %. Pri druhovej diferenciácii na základe morfologických znakov (Deplazes 2016) sme zaznamenali 3 druhy, a to M. pudendotectus, M. elongatus, M. salmi. U všetkých pozitívnych kusov bol prítomný druh M. pudendotectus. Častá bola koinfekcia dvoma až troma druhmi. Najväčšie zastúpenie prítomných parazitov bolo v kaudálnych pľúcnych lalokoch. Najvyššie percento pozitívnych zvierat (46 %) sme zaznamenali v najmladšej vekovej kategórii (diviača). Koprologickým vyšetrením trusu sme prítomnosť vývinových štádií pľúcnych červov rodu Metastrongylus spp. detegovali v 17 vzorkách (37,78 %).
Problematikou parazitóz u diviačej zveri a diagnostikou pôvodcov a ich vývinových štádií je potrebné sa zaoberať aj napriek tomu, že vo väčšine prípadov sa nestretávame s výraznými klinickými príznakmi. Pľúcna červivosť môže ovplyvňovať zdravotný a kondičný stav zveri a spôsobovať ťažkosti u najmladších vekových kategórií, čo môže mať vplyv na kvalitu zveriny a jej požívateľnosť (Nagy a kol. 2011). Pri vyšetrovaní ulovenej zveri na prítomnosť parazitov je vhodné kombinovať helmintologickú pitvu spolu s koprologickým vyšetrením trusu, nakoľko vzhľadom k nepravidelnému vylučovaniu propagačných štádií a vytvorenej imunite je možný falošne negatívny výsledok koprologického vyšetrenia.
Mladí jedinci diviačej zveri
Dobrý deň, prajem. V texte uvádzate, že najvyššie percento parazitárnych ochorení ste zaznamenali u mladších jedincov diviačej zveri. Chcela by som sa preto spýtať, či máte aj možné vysvetlenie prečo je tomu tak. Súvisí s tým postupne vyvýjajúca sa imunita daného jedinca a prispôsobenie sa na dané vonkajšie podmienky prostredia?
Dobrý deň,
Aký môže byť konkrétny vplyv pľúcnej červivosti na kvalitu zveriny a jej použiteľnosť?
Ďakujem za odpoveď