Vzťah zmien globálnej klímy a medzinárodnej migrácie

Vzťah zmien globálnej klímy a medzinárodnej migrácie

Rok:
2014

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Marek Richter100%100%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Vzťah zmien globálnej klímy a medzinárodnej migrácie

Lukáš Belušák1
1 Katedra humánnej geografie a demografie, Prírodovedecká fakulta UK v Bratislave, Slovensko
belusak@fns.uniba.sk

Žijeme v dobe, ktorá vedcom ponúka nielen kvalitnejšie, detailnejšie a rozsiahlejšie súbory údajov z rôznych oblastí (geoúdaje nevynímajúc), ale i dostatok možnosti na ich spracovanie, analýzu a vizualizáciu. Preto sa v samotnom príspevku  pokúsime prostredníctvom aktuálne dostupných geoinformačných nástrojov a techník naplniť stanovený cieľ práce, ktorým je analýza medzinárodnej migrácie v súvislosti so zmenou globálnej klímy v období rokov 1960 až 2000. Zameraním sa na skúmanie medzinárodnej migrácie vo vzťahu ku globálnej klíme sa tak otvára celá nová oblasť výskumu, ktorá v posledných rokoch získava na dôležitosti. Práve na tomto mieste pokladáme za dôležité zodpovedať dve základné otázky: Prečo je vôbec potrebné skúmať vzťah a vplyv globálnej klímy na medzinárodnú migráciu? Prostredníctvom akých merateľných ukazovateľov môžeme pozorovať zmeny globálnej klímy? Vzťah klimatických zmien a migrácie je aktuálnou problematikou, ktorá sa v posledných rokoch priamo či nepriamo dotýka čoraz väčšieho počtu obyvateľstva. Už v roku 1990 Medzinárodný výbor pre klimatické zmeny (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) uvádza, že najväčší vplyv zmeny klímy možno očakávať vo vzťahu k  migrácii obyvateľstva. Všetky správy od tohto obdobia nasvedčovali tomu, že práve zmena klímy bude v budúcnosti zohrávať najdôležitejšiu úlohu pri medzinárodných presunoch obyvateľstva1. Enormný vedecký záujem o štúdium zmien v oblasti globálnej klímy je všeobecne známy. Napriek snahe vedcov z rôznych oblastí, vzťah medzi klimatickými zmenami a medzinárodnou migráciou nie je doposiaľ dôsledne preskúmaný. Väčšina autorov ponúka spravidla len strohé konštatovania bez poskytnutia empirických analýz vplyvu klimatických zmien na ľudskú populáciu, kde prakticky úplne absentuje kvantifikácia vzájomných vzťahov.1,2,3 Bez detailnej analýzy vývoja a aktuálneho stavu tak nemožno realizovať hodnoverné predikcie medzinárodnej migrácie (vo vzťahu ku klimatickým zmenám), ktoré v doterajšom výskume predstavujú dominantné postavenie.

Poďakovanie: 

Výskum bol podporený Agentúrou na podporu výskumu a vývoja v rámci riešenia projektu č. APVV-0018-12 s názvom "Humánnogeografické a demografické interakcie, uzly a kontradikcie v časopriestorovej sieti"; grantom UK č. 150/2014 s názvom "Modelovanie medzinárodnej migračnej siete z globálnej perspektívy" a grantom VEGA 1/0562/12 s názvom "Nové demografické analýzy a prognózy obyvateľstva Slovenska a jej regiónov s využitím progresívnych geografických aplikácií."

Zdroje: 

[1] Brown, O. (2008). Migration and climate change. International Organization for Migration. Ženeva. 60 s. [online]. [cit. 12.11.2014] Dostupné na internete:
[2] Newland, K. (2011). Climate change and migration dynamics. Washington, DC: Migration Policy Institute, 18 s.
[3] Biermann, F., Boas, I. (2010). Preparing for a warmer world: Towards a global governance system to protect climate refugees. Global Environmental Politics, 10 (1), 60-88.

Diskusia