Alkohol ako príčina dyslipidémie

Primárne karty

ISBN: 978-80-970712-6-4

Alkohol ako príčina dyslipidémie

Martin Samohýl1 , Jana Jurkovičová
1 Ústav hygieny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, Bratislava, Špitálska 24, 813 72, Slovenská republika
martinsamohyl@gmail.com

Konzumácia alkoholu v populácii patrí medzi najčastejšie príčiny dyslipidemie (DLP). Charakter alkoholovej dyslipidémie závisí od radu faktorov, predovšetkým od individuálnej vnímavosti k alkoholu. Akútne alkoholové excesy, obzvlášť pri spojení s excesom príjmu tukov, prinášajú riziko akútnej hemoragickej pankreatitídy, avšak len u minority alkoholikov sa vyvinie akútna pankreatitída. Dôležitou okolnosťou je skutočnosť, či je alkoholový exces ojedinelý, alebo ide o chronický alkoholizmus. Dlhodobý príjem alkoholu vedie k trvalej dyslipidémii charakterizovanej hyperlipidémiou a peroxidáciou lipidov (1). Pri jednorazovom vypití väčšieho množstva alkoholu dochádza k niekoľkonásobnému vzostupu TAG v sére, avšak extrémny vzostup sa zvyčajne pozoruje pri hladinách nielen TAG, ale aj celkového cholesterolu, ak nadmerný príjem alkoholu je chronický (2). V práci poukazujeme na spotrebu alkoholových nápojov vo vybraných európskych krajinách a  vplyv alkoholu na dyslipidémiu. Hlavným cieľom práce je analýza vplyvu alkoholu na hladinu dyslipidémie v populácií z dostupných publikovaných štúdii. Sekundárnym cieľom práce je analýza spotrebovaného množstva alkoholu v jednotlivých krajinách. V roku 2010 bolo na Slovensku diagnostikovaných 5 868 ľudí s diagnózou závislosti od alkoholu, z toho 4 528 mužov a 1 340 žien. V celosvetovom sledovaní je Slovensko na 19. mieste v spotrebe alkoholu na dospelého obyvateľa a v rámci Európy na 18. mieste (3). Údaje pre analýzu vplyvu alkoholu na dyslipidémiu sme získali cez vzdialený prístup Centra vedecko-technických informácii Slovenskej republiky prostredníctvom databázy ProQuest Central.

Poďakovanie: 
Zdroje: 
  1. (1) Yao P, Song F, Li K. et al. Ginkgo biloba extract prevents ethanol induced dyslipidemia. Am J Chin Med. 2007;35:643-52.
    (2) Buryška J. Hypertriglyceridemie. Interní medicína pro praxi. 2005; 9. 395- 398
    (3) Negatívne dopady nadmerného pitia na Slovensku. [online]. www.euractiv.sk  [cit. 2014-01-29]. Dostupné na internete: http://www.euractiv.sk/fileadmin/images/Brozura_Negativne_dopady_ nadmerneho_pitia_na_Slovensku.pdf