Fyziologické odpovede rumančeka kamilkového na vplyv metyljasmonátu

Primárne karty

ISBN: 978-80-970712-6-4

Fyziologické odpovede rumančeka kamilkového na vplyv metyljasmonátu

Matúš Sajko1 , Zuzana Dučaiová , Silvia Mihaličová , Miroslav Repčák
1 Katedra botaniky, Ústav biologických a ekologických vied, Prírodovedecká fakulta UPJŠ, Košice, SLOVENSKO
sajkomat@gmail.com

Metabolizmus vyšších rastlín je závislý okrem iného aj od rozličných chemických látok. Medzi takéto regulátory patrí aj metyljasmonát (MeJA). Je to prchavý metylester kyseliny jasmónovej, ktorý sa nachádza v mnohých rastlinných druhoch. MeJA je prirodzene sa vyskytujúci regulátor rastu a vývinu, a má dôležitú úlohu v odpovedi rastlín na meniace sa podmienky okolitého prostredia.

V tejto práci sme pozorovali zmeny vo fyziologických parametroch a v sekundárnom metabolizme rumančeka kamilkového (Matricaria chamomilla), ktoré boli ovplyvnené exogénnou aplikáciou MeJA. Na pokus boli použité dve odrody, a to diploidná a tetraploidná. Po siedmich týždňoch kultivácie sa na rastliny aplikoval 0,01 % roztok MeJA, pričom doba expozície bola nasledovná: 24, 48, 72 a 96 hodín.  

Účinok MeJA sa prejavil akumuláciou reaktívnych foriem kyslíka (ROS) sprevádzanou zvýšeným obsahom malondialdehydu (MDA). Aktivita enzýmu fenylalanínamóniumlyáza sa zvyšovala v závislosti od dĺžky pôsobenia MeJA. Signifikantné zmeny boli zaznamenané v obsahu kumarínov; umbeliferónu, herniarínu a jeho glykozidických prekurzorov Z- a E-2-ß-d-glukopyranozyloxy-4-metoxyškoricovej kyseliny, a dicykloéterov. Tiež bola pozorovaná zmena v akumulácii fenylpropanoidov, keď hladina kyseliny chlorogénovej bola najvyššia vo variante rastlín s dobou pôsobenia MeJA 48 hodín. 

Poďakovanie: 

Táto práca bola finančne podporená grantom VEGA 1/0046/14 a VVGS-2013-95

Zdroje: