Detské pieskoviská – možný zdroj parazitárnych ochorení u detí

Detské pieskoviská – možný zdroj parazitárnych ochorení u detí

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
91%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Júlia Hunková100%100%-
Ing. Michal Záhorský100%100%-
Mgr. Terézia Gašparcová100%100%-
Mgr. Eva Duborská100%100%100%
RNDr. Božena Kočíková PhD.100%100%-
MVDr. Barbora Bucková100%100%100%
RNDr. Lucia Blaňarová PhD.100%100%100%
Ing. Daniela Dobríková100%100%100%
Mgr. Lucia Sochuliaková20%--
ISBN: 978-80-970712-8-8

Detské pieskoviská – možný zdroj parazitárnych ochorení u detí

Jana Pipiková1 , Ingrid Papajová
1 Parazitologický ústav SAV, Košice
jana.pipikova@savba.sk

Psy a mačky sú často pôvodcami rôznych ochorení, medzi ktoré patria aj parazitozoonózy. Významnými druhmi endoparazitov prenosných na človeka sú Toxocara canis u psov a T. cati u mačiek, ktoré spôsobujú larválnu toxokarózu. Vajíčka Toxocara spp. sa do prostredia dostávajú spolu s trusom. Po rozpade trusu vajíčka škrkaviek ostávajú v pôde, kde prežívajú až niekoľko rokov. Takto kontaminovaná pôda môže byť zdrojom ďalších infekcií.

Vhodným substrátom pre vykonávanie fyziologických potrieb zvierat je aj piesok, hlavne pre mačky, ktoré svoj trus zahrabávajú. Deti, ktoré sú s pieskom v priamom kontakte, často kladú ruky alebo rôzne predmety do úst. Spolu s pieskom môže dôjsť prehltnutiu propagatívnych štádií endoparazitov a následnému rozvoju infekcie.

V predloženej práci sme sa zamerali na monitoring parazitárnej kontaminácie detských pieskovísk a verejných priestranstiev mesta Košice. Celkovo sme vyšetrili 150 vzoriek piesku z detských pieskovísk. Zárodky endoparazitov sme detegovali v 9,33% vzoriek piesku (14 pieskovísk). Vajíčka Toxocara spp. sme zistili vo vzorkách pochádzajúcich z 10 pieskovísk. Vo vzorkách piesku sme detegovali aj vajíčka strongylidného typu (5 vzoriek) a vajíčka Ascaris spp. (1 vzorka).

Sledovali sme aj kontamináciu oplotených a neoplotených detských pieskovísk. Z 84 vyšetrených oplotených pieskovísk bolo 5 vzoriek pozitívnych na nález zárodkov endoparazitov (5,95%). Z toho boli vajíčka Toxocara spp. nájdené v 4 vzorkách piesku. V neoplotených pieskoviskách bol výskyt propagatívnych štádií endoparazitov vyšší. Zo 66 vyšetrených vzoriek boli zárodky endoparazitov zachytené v 9 prípadoch (13,64%). Najčastejšie sa vo vzorkách vyskytovali vajíčka Toxocara spp. (6 pieskovísk).

Z verejných priestranstiev a zelených plôch v blízkosti obytných zón bolo zozbieraných a vyšetrených 226 vzoriek trusu. Zárodky parazitov sme zaznamenali u 23,01% vzoriek, pričom prevažovali vajíčka z čeľade Ancylostomatidae (15,04%), vajíčka Toxocara spp. (4,87%), Capillaria spp. (3,10%), Trichuris spp. (2,65%), Ascaris spp. (0,44%) a propagatívne štádia Isospora spp. (1,33%) a Giardia duodenalis (0,44%).

Z našich výsledkov vyplýva, že detské pieskoviská môžu predstavovať zdroj parazitóz, pričom najrizikovejšiu skupinu populácie tvoria deti. Keďže aj v oplotených pieskoviskách boli prítomné zárodky endoparazitov, môžeme konštatovať, že oplotenie chráni pred parazitárnou kontamináciou iba čiastočne a sú potrebné ďalšie ochranné opatrenia, ako napríklad krytie pieskovísk.

Poďakovanie: 

Táto práca bola realizovaná vďaka finančnej podpore projektu VEGA No. 2/0140/13.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň, chcela by som sa vás opýtať, či sa u detí hrajúcich sa na pieskoviskách určitým spôsobom sleduje a zaznamenáva zvýšený výskyt parazitárnych ochorení v porovnaní s deťmi, ktoré sa v pieskovisku nehrajú? Viete mi povedať, či sa sledovala kontaminácia pieskovísk aj v minulosti, a či sa táto situácia mení/zlepšuje? ďakujem za vašu odpoveď :)

Ďakujem za otázku. Výskyt parazitárnych ochorení zatiaľ nebol porovnávaný u detí hrávajúcich sa na pieskoviskách a skupinou detí, ktoré pieskoviská nenavštevujú. Detí, ktoré sa na pieskovisku nikdy nehrali pravdepodobne nebude veľa. Viaceré štúdie však dávajú do súvislosti výskyt endoparazitóz u ľudí s geofágiou, čiže pojedaním pôdy. A deti, ktoré v piesku napečú koláčiky ich radi aj ochutnajú. Deti sa však môžu nakaziť aj na verejných priestranstvách, kde sú venčené psy. Pri kosení trávy sa trus, ktorý môže obsahovať zárodky parazitov navyše rozptýli do širokého okolia.
Ohľadom kontaminácie pieskovísk v minulosti, štúdia z Košíc z roku 1991 udáva 18,8% výskyt vajíčok Toxocara spp.. Práca z roku 2007 udáva v košických pieskoviskách 36,4% prevalenciu parazitov, z toho v 32,1% vzoriek boli detegované vajíčka Toxocara spp.. Obe práce však nezohľadňujú či sú pieskoviská oplotené, alebo nie.