Diverzita machorastov v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave

Diverzita machorastov v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Ľuboš Korytár PhD.100%100%-
Mgr. Lenka Raabová100%100%-
Ľubomír Lonek100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-1-4

Diverzita machorastov v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave

Katarína Godovičová1
1 Katedra botaniky, Prírodovedecká fakulta UK, Bratislava, Slovenská republika
godovicova.katarina@gmail.com

Botanická záhrada predstavuje pre výskyt machorastov typ biotopu, ktoré v zastavanom mestskom prostredí absentujú. V areály sú zastúpené rozmanité stanovištia, ktoré slúžia machorastom ako vhodný substrát pre ich rast a rozvoj, napríklad rôzne typy skál (andezitová, vápencová skalka), domáce i zahraničné druhy drevín s rôznorodou štruktúrou borky, ale i pravidelne zalievané trávnaté plochy. Na Slovensku je doposiaľ ako jediná spracovaná Botanická záhrada Univerzity Komenského v Bratislave. Mapovanie machorastov v nej prebehlo naposledy v roku 2001 [1], počas ktorých mohlo vplyvom klimatických podmienok dôjsť k zmene výskytu niektorých druhov. Cieľom príspevku je zistiť druhové zastúpenie machorastov v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave a zhodnotiť ich ekologickú variabilitu.

Počas jesene v roku 2016 bolo nájdených spolu 53 druhov machorastov, z toho 5 druhov z oddelenia Marchantiophyta (pečeňovky) a 48 z oddelenia Bryophyta (machy). Spomedzi všetkých nájdených druhov rástlo najviac druhov epigeicky (41 druhov), 39 epiliticky, 27 epifyticky a 10 druhov bolo nájdených na odumretom dreve alebo drevených schodoch. Najčastejším zástupcom epilitov boli Grimmia pulvinata a Orthotrichum anomalum, z epigeických druhov sa najčastejšie vyskytovali Calliergonella cuspidata a Plagiomnium undulatum. Na odumretom dreve a na kôre drevín sa vyskytovali často Dicranoweisia cirrata, Hypnum cupressiforme, Leskea polycarpa a Orthotrichum diaphanum.

Poďakovanie: 
Zdroje: 

[1] Janovicová, K., Kubinská, A., Javorčíková, D., 2003. Pečeňovky (Hepatophyta), rožteky (Anthocerophyta) a machy (Bryophyta) na území Bratislavy (Slovensko). Bratislava.
 

Diskusia

Dobrý deň, zaznamenali ste aj výskyt druhov, ktoré nie sú typické pre Bratislavu a jej okolie? Je možné, že niektoré nájdené druhy sem boli dopravené spolu s drevinami ktoré tu rastú?

Dobrý deň, ďakujem za otázky. Väčšinu nájdených druhov môžeme pozorovať v Bratislave, no napríklad Climacium dendroides je typický skôr pre vlhké lúky a mokraďné biotopy. Je možné, že niektoré nájdené druhy boli privezené spolu s drevinami, avšak toto tvrdenie neviem potvrdiť, keďže nájdené epifyty rastú v Bratislave aj na iných lokalitách.

Ďakujem za odpoveď :)