Nanoštruktúry na báze tiolovaných cyklodextrínov na povrchu skla

Nanoštruktúry na báze tiolovaných cyklodextrínov na povrchu skla

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
93%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Mgr. Marianna Gregová Trenčanová100%100%-
Doc. RNDr. Iveta Waczulíková PhD.-80%-
RNDr. Michal Procházka100%100%-
RNDr. Pavol Kruk PhD100%--
ISBN: 978-80-970712-6-4

Nanoštruktúry na báze tiolovaných cyklodextrínov na povrchu skla

Soňa Halászová1 , Monika Jerigová2 , Dušan Velič
1 Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského, Katedra fyzikálnej a teoretickej chémie, Bratislava 4, Slovensko
2 Medzinárodné laserové centrum, Ilkovičova 3, 812 19 Bratislava, Slovensko
sona.halaszova@gmail.com

Štúdium povrchových nanoštruktúr je dôležité z hľadiska ich využitia v priemysle, napr. nanoštruktúry sa používajú v oblasti výpočtovej techniky. Nové možnosti prináša aj štúdium tvorby a spôsobov prípravy nanovrstiev (napr. samousporiadané monovrstvy - z angl. Self-Assembled Monolayers, SAMs), ktoré síce nie sú v skutku novým objavom, ale sú stále jedným zo základných štruktúr nanotechnológie. Prvá zmienka o tvorbe SAMs sa objavila v roku 1946, kedy americký vedec William Albert Zisman publikoval spôsob tvorby SAMs pomocou adsorpcie surfaktantu na kovovom substráte.[1] Štúdium v tejto oblasti je aj v dnešnej dobe vysokoaktuálne. [2-4]

Pri tvorbe SAMs v prvom kroku dochádza k difúziou riadenej Langmuirovej adsorpcii, ktorá závisí od koncentrácie povrchovoaktívnych látok v roztoku. Druhý krok možno popísať ako proces samorganizácie naadsorbovaných povrchovoaktívnych látok na povrchu substátu. Rýchlosť prvého kroku závisí od reaktivity medzi substrátom a adsorbovanou skupinou povrchovoaktívnej látky. Aktivačná energia pravdepodobne súvisí od elektrónovej hustoty na adsorbovanej skupine. Rýchlosť druhého kroku závisí od neusporiadanosti reťazcov, rozdielnych medzimolekulových interakcií medzi reťazcami a od povrchovej mobility reťazcov.

Náš systém sa skladá z monotiolovaného β-cyklodextrínu (C42H70O34S), ktorý je umiestnený na sklenom substráte. Sklený substrát je modifikovaný použitím 3-(trimetoxysilyl) propyl metakrylátu. Monotiolovaný β-cyklodextrín sa skladá zo siedmich α-1, 4-D glukopyranózových jednotiek. Cyklodextríny boli vybrané zámerne, pretože dokážu tvoriť inklúzne komplexy a taktiež sú schopné vytvárať štruktúry podobné samousporiadaným monovrstvám.

Na štúdium vzniku týchto povrchových nanoštruktúr sa používa hmotnostná spektrometria sekundárnych iónov. Princípom hmotnostnej spektrometrie sekundárnych iónov s detekčným systémom založeným na separácii hmotností podľa doby letu iónov je bombardovanie povrchu vzorky pulzným fokusovaným zväzkom primárnych iónov na báze tekutého kovu (Bi+) s energiou 15 až 25 keV. Primárny ión vniká do vzorky a odovzdáva svoju kinetickú energiu zasiahnutým atómom vo vnútri vzorky, výsledkom tohto deja je emisia fragmentov - atómy, molekuly alebo klastre, z povrchu. Sekundárne ióny emitované z povrchu majú rôznu hmotnosť. Týmto iónom sa pridelí jednotným extrakčným potenciálom rovnaká kinetická energia a oni sa separujú na základe rôznej doby letu. Ión s nízkou hmotnosťou preletí rýchlejšie kolónou k detektoru a naopak.

Pomocou tejto techniky možno skúmať fragmentáciu monotiolovaného β-cyklodextrínu a prítomnosť samousporiadanej vrstvy na sklenom povrchu. V hmotnostných spektrách boli pozorované fragmenty C6H15O2Si+, C7H7O2Si+, C8H9O2Si+, C9H13O2Si+, Si2C4H13O-, Si2C5H150-, SiCH3O2-, SiC3H5O-, SiC2H7O2-. Hlavným cieľom tohto projektu je podrobné štúdium a príprava povrchových nanoštruktúr pozostávajúcich z monotiolovaného β-cyklodextrínu, 3-(trimetoxysilyl) propyl metakrylátu a skleného substrátu.

Poďakovanie: 

Táto práca vznikla za podpory grantov ERDF OP R&D, Project ‘meta-QUTE- Centrum excelentnosti kvantových technológií’, APVV-0491-07, NanoNet2 a UK/461/2013.

Zdroje: 

[1] Bigelow, W. C.; Pickett, D. L.; Zisman, W. A. J. Colloid Interface Sci. 1 (1946) 513
[2] Gambardella, A. A.; Feldberg, S. W.; Murray, R. W. J. Am. Chem. Soc. 13 (2012) 134
[3] Newton, L.; Slater, T.; Clark, N.; Vijayaraghavan, A. J. Mater. Chem. C 1 (2013) 76
[4] Okabayashi, N.; Paulsson, M.; Komeda, T. Prog. Sur. Sci. 1 (2013) 88

Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobrý večer, poster sa mi svojím dizajnom veľmi páči, človek sa v ňom veľmi dobre orientuje, dobrá voľba schém a obrázkov výsledkovej časti, naproti tomu sa mi text abstraktu aj posteru javí malinko chaotický - motivácia/predpoklady, ciele, výsledky (a ich interpretácia) nejdú v štandardnom slede a miešajú sa. Je ťažké odlíšiť, ktoré predpoklady boli známe a ktoré hypotézy sú nové a tvoria výskumné hypotézy/otázky) tohoto projektu.
Rovnako je ťažké z popisu obecného využitia takýchto štruktúr dedukovať motiváciu pre konkrétne vybraný systém, cieľ tvorí poslednú vetu abstraktu a aj v posteri nasleduje za vyhodnotením. Z cieľa mi nie je z jasné, prečo presne sa daný systém študuje. Aký je predpokladaný výstup úspešne vyriešeného projektu? Vo výsledkovej časti ma ako človeka z inej výskumnej oblasti zaujala veta “Zvýšenie efektivity tvorby kvázi samousporiadanej vrstvy monotiolovaného β-cyklodextrínu na modifikovanom sklenom substráte.” Na základe ktorého Vášho výsledku a porovnania je tvrdenie urobené? Ďakujem (usudzujem, že dostanem odpovede :) a želám veľa pracovných úspechov.

Ďakujem a želám veľa úspechov. iwa

Dobrý deň, v prvom rade sa Vám chcem ospravedlniť, že som na Váš dotaz nereagovala hneď, ale časový sklz mi to nedovolil... Ďakujem Vám za podnetný komentár! K Vašim otázkam - výstupom projektu by malo byť pamäťové médium, ktoré by na uchovanie informácií nepotrebovalo také veľké množstvo atómov ako je to v dnešnej dobe, ale bolo by to rádovo menej, čiže cieľom je zefektívnenie úložiska informácií... A čo sa týka druhej otázky, tvrdenie je urobené na základe nameraných hmotnostných spektier, z ktorých nie všetky bolo možné uverejniť v prezentácii. Čím efektívnejšie je pripravená vrstva, tým viac fragmentov pochádzajúcich z nášho systému by sme identifikovali. Na zefektívnenie tvorby vrstvy sa môže použiť katalyzátor, na príprave takéhoto systému sa momentálne pracuje. Dúfam, že som Vám túto tému trochu ozrejmila, ak máte akékoľvek otázky, rada Vám ich zodpoviem!