Parazitárne ochorenia ovplyvňujúce výkonnosť poľovníckych psov

Parazitárne ochorenia ovplyvňujúce výkonnosť poľovníckych psov

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
87%
Prevedenie (dizajn)
87%
Diskusná interakcia
80%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
MVDr. Ľuboš Korytár PhD.100%100%-
MVDr. Michaela Harčárová100%100%-
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.60%60%80%
ISBN: 978-80-972360-2-1

Parazitárne ochorenia ovplyvňujúce výkonnosť poľovníckych psov

Adriana Iglódyová1 , Bibiána Žáková2
1 Ústav pre chov a choroby zveri a rýb, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Košice,
2
adriana.iglodyova@uvlf.sk

Poľovne upotrebiteľné psy sú pre poľovníka nemalou pomocou pri výkone práva poľovníctva. Predstavujú skupinu plemien, pre ktoré je charakteristickým znakom silne vyvinutý lovecký pud, ktorý je ďalším poľovníckym výcvikom usmerňovaný a podporovaný. Kvôli ich využitiu sú na tieto psy kladené vysoké nároky, čo sa môže prejavovať aj na ich zdraví. Počas tréningov či poľovačiek musia psy pri sledovaní zveri v lesných porastoch častokrát prekonávať veľké vzdialenosti a enormné prevýšenia. Tieto extrémne podmienky vyžadujú vynikajúcu fyzickú kondíciu a sú vysoko náročné pre organizmus psa, hlavne pre jeho kardiovaskulárny a dýchací systém. Za posledné desaťročia sa do strednej Európy rozšírili pôvodcovia parazitárnych ochorení, ktorí môžu byť príčinou obmedzenia alebo úplného vyradenia poľovníckeho psa z praxe v dôsledku výrazných klinických zmien, ktoré so sebou prinášajú. Parazitárne ochorenia, medzi ktoré patria aj babezióza, dirofilarióza a angiostrongylóza, ovplyvňujú tieto systémy, značne obmedzujú psa vo výkone ba dokonca môžu až ohrozovať jeho život [1,2,3].

Cieľom práce bolo zamerať sa na klinické vyšetrenie, ako aj na odber biologického materiálu od poľovníckych psov, ktorý bude spracovaný štandardnými laboratórnymi metódami. Vzorky krvi a trusu boli od poľovníckych psov odoberané v priebehu roka 2017. Psy pochádzali z okresov Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja.

Všetky odobraté vzorky trusu boli negatívne na prítomnosť lariev Angiostrongylus vasorum. Vzorky krvi boli pozitívne v 5 prípadoch na prítomnosť druhu D. repens, čo predstavovalo celkovú prevalenciu 6,94 %. Vyšetrením ofarbených krvných náterov nebola potvrdená prítomnosť rodu Babesia. Parazity z rodov AngiostrongylusDirofilaria svojou prítomnosťou a pôsobením na cievny systém psov, znižujú srdcový výdaj a spôsobujú upchávanie ciev, čo pri zvýšených nárokoch poľovníckych psov vedie k ich slabším pracovným výkonom či už na poľovačkách alebo počas výcviku, ba dokonca môžu viesť až k ich náhlej smrti. Zástupcovia z rodu Babesia sa vyznačujú svojim intraerytrocytárnym pôsobením s ich následnou deštrukciou, čím výrazne znižujú počet erytrocytov schopných prenosu dýchacích plynov v cirkulujúcej krvi, čo má za následok menej kyslíka pre prácou veľmi namáhaný organizmus psa. Dôsledky tejto infekcie sú od ľahkej anoxie až po úplný nedostatok kyslíka v organizme s následnou smrťou. V práci sme zhodnotili vplyv parazitárnych ochorení na výkonnosť psov používaných v revíroch a potvrdili, že prevencia je najdôležitejšou ochranou pretože tieto poľovne upotrebiteľné psy trávia viac času vo vonkajšom prostredí – v poľovných revíroch, a preto bývajú oveľa exponovanejšie nielen samotnými pôvodcami parazitárnych ochorení, ale najmä ich vektormi. Dlhodobý pobyt v poľovnom revíri dáva vyššiu pravdepodobnosť stretu s inými nakazenými jedincami rôznych druhov zvierat, a tiež je vyššie riziko požratia medzihostiteľov a paratenických hostiteľov, ktoré sú rezervoármi pôvodcov parazitárnych ochorení.

Poďakovanie: 
Zdroje: 
  1. [1] GENCHI,  C. – RINALDI, L. – CRIGNOLI, G. Mappe parassitologiche 8 Dirofilaria immitis and Dirofilaria repens in dog and cat and human infections. Naples, Italia : Rolando Editore, 2007. ISBN 88-89132-14-0.
  1. [2] MOEREMANS, I. a kol. Canine Angiostrongylosus vasorum. In Vlaams Diergeneeskundig Tijdschrift. 2011
  1. [3] SVOBODOVÁ, V. – SVOBODA, M. – VERNEROVÁ, E.  Klinická parazitologie psa a kočky. Druhé vydání  Brno, 2013. 256s. ISBN 978-80-905468-1-3.

Diskusia

Dobrý deň, na zníženie rizika prenosu parazitárnych ochorení existuje v súčasnosti na trhu niekoľko foriem prípravkov. Je nutné dodržiavať pokyny stanovené výrobcom. Najlepšou prevenciou babe...ziózy, dirofilariózy a ďalších tzv. „sezónnych“ ochorení je zabrániť kliešťom a komárom v kontakte so psom – na prevenciu je možné si vybrať z rôznych aplikačných foriem s rôznymi účinnými látkami, napr. obojky (niektoré s repelentným účinkom), alebo tablety, spot-on prípravky a spreje, ktoré usmrtia prenášača ochorení (komáre, kliešte) po prisatí sa na psa. Okrem týchto prípravkov existujú aj prípravky na prírodnej báze, ich účinnosť je však o niečo nižšia v porovnaní s vyššie spomínanými prípravkami. Nemenej dôležitou prevenciou počas obdobia výskytu kliešťov (najmä jar a jeseň) je kontrolovať psa každý deň, najmä ak sme s ním trávili čas v lese, či vo vysokej tráve (odporúčam vyčesávaciu kefu, ktorou viete odstrániť väčšiu časť ešte neprichytených kliešťov). Prítomnosť kliešťov však nie je vylúčená ani na pokosenej tráve (napr. na sídliskách v meste). Ak nájdeme u psa už prisatého kliešťa, je nutné ho čo najskôr odstrániť, aby sa zabránilo prenosu ochorenia. Pri angiostrongylóze je rizikovým najmä požieranie medzihostiteľa (rôzne vodné a suchozemské slimáky - najmä slizniaky), ako aj nechávanie hračiek, rôznych predmetov používaných pri výcviku a misiek na jedlo vonku na tráve (miesta dostupné pre týchto medzihostiteľov), pretože práve v slizovej stope slimáka môžu byť prítomné infekčné larvy, ktorými sa pes môže nakaziť. Ďalším kritériom pri výbere vhodného prípravku je aj prítomnosť iného zvieraťa (napr. mačka - kedy nemôžeme ani psovi podávať niektoré druhy prípravkov, ktoré by jej mohli uškodiť), prítomnosť malých detí a pod.

Pre elimináciu vnútorných parazitov je potrebné psy správne odčervovať, t.j. dodržiavať dávky stanovené výrobcom, aby sa predchádzalo vzniku rezistencie parazitov voči týmto prípravkom (t.j. ak má pes 11kg, nestačí mi 1 tableta, ktorá je určená pre psa do 10kg) . Vyšetrenie trusu na prítomnosť parazitov by malo byť realizované ešte pred samotným odčervením.

Posledným preventívnym opatrením zo strany majiteľa poľovníckeho psa by malo byť zabezpečenie skrmovania mäsa a vnútorností len zo zdravej zveri a v žiadnom prípade nedávať psom zmenené a podozrivé časti, taktiež ani mäso a vývrh z uhynutých kusov zveri.