Strečkovitosť je parazitárne ochorenie spôsobené larválnymi štádiami dospelých strečkov. Strečky tvoria svojráznu skupinu z radu dvojkrídleho hmyzu. Je tvorená čeľaďou Hypodermatidae a Oestridae. Dospelé strečky neprijímajú pri kopulácii a kladení vajíčok alebo lariev potravu a po 1-3 týždňoch vyčerpaním hynú. Ďalej sú zvláštne tým, že larvy podľa druhu modifikovali svoje parazitovanie v konečnej fáze buď v tráviacom aparáte (gastricolae – väčšina konských strečkov) alebo v hrtane, dutinách hlavy, zvlášť v zadnej časti dutiny nosovej (cavicolae– strečok ovčí, strečok hltanový), pri tretej skupine pod kožou (cuticolae – strečok hovädzí, strečok srnčí). U domestikovaných foriem a voľne žijúcej raticovej zveri parazituje približne 9 hlavných druhov, z ktorých je pre raticovú zver typická podkožná a nosohltanová forma strečkovitosti. Medzi hmyzom vyskytujúcim sa v našich zemepisných šírkach patria strečky medzi najrýchlejšie lietajúci hmyz a majú jednu generáciu do roka. V teplejších oblastiach majú 2 generácie (trópy, subtrópy).
Podkožnú strečkovitosť raticovej zveri spôsobujú zástupcovia rodu Hypoderma – podkožné strečky. Sú to stredne veľké a pomerne zavalité muchy (10-16 mm), ktoré majú telo pokryté hustými chĺpkami, čo pripomína čmeliaka. Nosohltanovú strečkovitosť v našich zemepisných šírkach spôsobujú zástupcovia rodov Cephenemyia a Pharyngomyia – nosohltanové strečky. Sú strednej veľkosti (10-17 mm) a ich telo je pokryté hustými chĺpkami. Na rozdiel od predošlého rodu parazitujú v nosových a v hlavových dutinách a dospelé samičky nekladú vajíčka na srsť, ale vystrekujú larvy 1.št. do oblasti nosových otvorov. Tieto následne postupujú do hrtanu, hltanu a príslušných dutín. Po zimnom slnovrate začínajú aktívnym pohybom putovať smerom k nosovým otvorom (čím dospelejšie, tým bližšie k otvorom). Pri tejto forme strečkovitosti je najlepšie vyvinutý vzťah medzi parazitom a hostiteľom týkajúci sa postupného dozrievania lariev, aby nedošlo k upchatiu dýchacích otvorov a následne k úhynu hostiteľa.
Cieľom našej práce bolo zistiť vplyv strečkovitosti na hmotnosť zveri počas rokov 2012 až 2014. Pri obidvoch formách strečkovitosti zver neskoro prefarbovala, srsť bola matná, zježená a odstávala. U srnčej zveri bola hmotnosť ulovených a odovzdaných jedincov o 2,1-2,26 kg nižšia v neprospech napadnutých jedincov (priem. hmotnosť pozitívnych 12,27 kg a priem. hmotnosť negatívnych 14,53 kg). Najväčší úbytok bol zaznamenaný u srncov v 4. roku života, čo má svoje ekologicko-etologické opodstatnenie (vytváranie vlastných teritórií v ruji).
Monitorovanie strečkovitosti u zveri má veľký význam najmä pre ovplyvnenie celkového zdravotného stavu zveri. U srncov dochádza k rastu netypického parožia, ale hlavne k nižšej bodovej hodnote trofeje. V literatúre sa uvádza pokles až o 12,76 bodov v neprospech pozitívnych jedincov. Telesná hmotnosť jedincov, u ktorých bola diagnostikovaná strečkovitosť bola oproti zdravým jedincom nižšia.
Práca bola podporená grantom VEGA 1/0791/14.
otazka
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci sa zaoberate okrem monitorovania streckovitosti u zveri aj konkretnym potlacenim tohto parazitarneho ochorenia? resp. da sa regulovat pocet napadnutych jedincov tymto dvojkridlym hmyzom? Su tieto strecky rozsirene po celom uzemi SR? dakujem za odpoved :)
Dobrý deň.
Pridám sa tiež k tejto celkom zaujímavej téme nejakými poznámkami. To čo sa pýtala slečna Beňová, je určite zaujímavé aj pre mňa. Zároveň máte pekné výsledky ohľadne strečkovitosti, z ktorej podľa Vašich dát vyplynulo, že každý druhý jedinec je vlastne nakazený.
Mňa by ale celkom zaujímalo, či sú prípady, že strečky nakladli svoje larvy pod kožu, resp. sa dostali do nosohltanových dutín u človeka.
Je možné tohto parazita eliminovať vo zvierati, ak áno akým spôsobom.
Pre spomínané druhy je založenie ďalšej generácie jediný možný spôsob a to strečkovitosť?
Ďakujem pekne
Odpoveď na otázky
Liečba strečkovitosti je možná, avšak na podávanie prípravku proti strečkovitosti (ako aj ostatné parazitózy) je potrebné zo strany poľ. združení zabezpečiť dostatok zariadení na podávanie antiparazitík.
Strečky sú rozšírené po celom území SR (mierne pásmo). Výskyt je zaznamenaný aj v oblasti vyšších nadmorských výšok (V. Tatry), kde v minulosti tomu tak nebolo.
S výskytom daného ochorenia u ľudí nemám informácie.