Syntéza „dummy-template“ molekulárne potlačených polymérnych sorbentov a ich využitie v analýze kozmetických výrobkov

Syntéza „dummy-template“ molekulárne potlačených polymérnych sorbentov a ich využitie v analýze kozmetických výrobkov

Sekcia: 
Rok:
2024

Celkové hodnotenie

Vedecká práca: 
0
Prevedenie (dizajn): 
0
Diskusná interakcia: 
0
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Príspevok ešte nebol hodnotený

Syntéza „dummy-template“ molekulárne potlačených polymérnych sorbentov a ich využitie v analýze kozmetických výrobkov

Andrea Špačková1 , Katarína Hroboňová
1 Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie, Ústav analytickej chémie, Radlinského 9, 812 37, Bratislava
andrea.spackova@stuba.sk

Práca bola zameraná na vývoj analytickej metódy zahrňujúcej selektívnu extrakciu použitím sorbentov na báze polymérov s odtlačkom molekuly (MIP) a HPLC separáciu pre stanovenie kumarínov v kozmetických výrobkoch. Extrakcia tuhou fázou (SPE) sa uskutočnila dvoma spôsobmi, s MIP v pipetovej špičke a formou magnetickej extrakcie s MIP zachyteným na magnetite. Perspektívna je aj extrakcia na membránach s vrstvou MIP. Výhodou SPE v pipetovacej špičke bola nižšia spotreba rozpúšťadiel, extrakcia so sorbentom na magnetickom nosiči zase zjednodušila postup a oddeľovanie sorbentu od tekutiny. Pri vývoji analytickej metódy sa optimalizovali parametre ovplyvňujúce extrakciu, ako množstvo sorbentu, typ premývacieho rozpúšťadla, objem elučného rozpúšťadla a extrakčný čas pre magnetickú extrakciu. Navrhnuté SPE postupy vykazovali selektivitu vďaka použitým MIP sorbentom a vysokú účinnosť extrakcie (výťažnosť 70,3-102,0 %; RSD < 5,5 %) pre sledované kumaríny (6,7-dihydroxykumarín-6-β-D glukozid, kumarín, 7 - metoxykumarín, 6-metylkumarín a dikumarol). Extrakty boli analyzované pomocou HPLC s detekciou diódovým poľom (DAD) a fluorescenčným (FLD) detektorom, pričom medza stanovenia bola 0,5 a 0,9 μg/ml pre kumarín a dikumarol detegované DAD a 0,001–0,012 μg/ml pre zvyšné kumaríny detegované FLD. Navrhnutá metóda s prvkami zelenej analytickej chémie, ako je miniaturizácia a opakované použitie sorbentu preukázala použiteľnosť na analýzu kozmetických vzoriek ako sú sprchový gél a deodorant. SPE v pipetovacej špičke bola vhodná pre prípravu vzoriek s nízkou viskozitou, SPE s magnetickým sorbentom aj pre vzorky s vyššou viskozitou. Ďalšou perspektívnou oblasťou aplikácie metódy je analýza vzoriek (napr. farmaceutických, potravinových) s rastlinnými extraktami. Selektívna MIP extrakcia je aplikovateľná aj pre izoláciu významných bioaktívnych zlúčenín z prírodných materiálov.

Poďakovanie: 

Táto práca bola podporená výzvou pre doktorandov a mladých výskumných pracovníkov STU na naštartovanie výskumnej kariéry (Grant 23-04-01-A).

Prezentácia nie je dostupná

Diskusia