Tick-borne pathogens in natural focus of Paňovce, eastern Slovakia

Tick-borne pathogens in natural focus of Paňovce, eastern Slovakia

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
96%
Prevedenie (dizajn)
96%
Diskusná interakcia
92%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Miroslav Horváth PhD.100%100%100%
Dávid Líška80%80%100%
MVDr. Terézia Mačák Kubašková100%100%100%
MVDr. Barbora Bucková100%100%60%
MVDr. Jana Pipiková PhD.100%100%100%
ISBN: 978-80-972360-0-7

Tick-borne pathogens in natural focus of Paňovce, eastern Slovakia

Martina Komjáti-Nagyová1 , Bronislava Víchová
1 Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied, Košice, Slovensko
komjati-nagyova@saske.sk

The aim of this study was to determine the occurrence, seasonal dynamics and the prevalence of tick-borne pathogens in host seeking Ixodes ricinus ticks from the area of  Paňovce, in the region of Košice city, eastern Slovakia.

During a three year period (2010-2012), altogether 864 I. ricinus ticks were collected over 26,75 hours of flagging. The relative density reached 32.3 ticks per hour of flagging. The curve of the ticks' seasonal activity had a one-peak shape with a maximum in the summer months. Altogether, 579 ticks were screened for the presence of Anaplasma phagocytophilum, Babesia spp., and Borrelia burgdorferi sensu lato by using of PCR based methods. The mean prevalence of A. phagocytophilum in questing ticks was ±1%. The presence of Babesia spp., in the tested ticks was detected in less than 1%. Borrelial DNA was confirmed in roughly ±12% of the tested ticks. PCR-RFLP genotyping, affirmed the presence of B. afzelii, B. garinii and B. valaisiana and also co-infections with B. garinii and B. valaisiana.

At the same time, we investigated the infestation of game animals from this area by the ticks and other ectoparasites. Samples of genomic DNA isolated from 22 game animals, shoot in the studied area, and 21 removed ectoparasites (ticks and deer keds) were examined for the presence of tick-borne pathogens. In seven samples was detected the presence of the members from family Anaplasmataceae. Sequencing confirmed A. phagocytophilum and Babesia spp. in four tested roe deer and in DNA samples isolated from removed ectoparasites. It is very important to explore the presence of circulating pathogens, their genotypes in vector ticks and hosts in different environments, the rates of infection and geographical distribution in order to assess the risk ratio for human health.

Poďakovanie: 

This study has been created by the project "Centre of Excellence for Parasitology (ITMS code 26220120022) (1.0) on the basis of Operational Programme Research and Development funded by the European Regional Development Fund.

Zdroje: 

Diskusia

Aký je Váš názor na problematiku testovania LB na ľudoch ? Je podľa Vás testovanie metodou ELISA spoľahlivé? .. Aký je váš názor na testovanie infekci ako Babesia spp, A
phagocytophilum... na ľudoch ? Podľa mňa sú dané infekcie podčeňované podobne aj ako Bartonella Henselae

Áno, myslím, že testovanie pomocou metódy Elisa je spoľahlivé. Nakoľko daná metóda zachytí protilátky v organizme, nie len počas akútnej fazy ochorenia, ale aj po jej prekonaní. Zatiaľ čo priama diagnostika, pomocou metódy PCR môže dať falošne negatívne výsledky. Súhlasím s Vašim názorom, že dané infekcie sú podceňované. Vzhľadom na to, že humánna granulocytárna anaplazmóza ako aj babezióza sú v akútnej fáze sprevádzané nešpecifickými klinickými príznakmi, ktoré pripomínajú chrípku a absentuje diferenciálna diagnostika, v mnohých prípadoch ostáva ochorenie nediagnostikované. V prípade anaplazmózy je situácia jednoduchšia, nakoľko lekár vo väčšine prípadov nasadí ATB liečbu, ktorá zaberá aj na anaplazmózu. V prípade babeziózy, ktorá vyžaduje odlišnú liečbu, môže byť situácia komplikovanejšia.

Ďakujem za odpoveď, veľa prác ako napr táto http://www.preveda.sk/conference/article/id=1292/ poukazuje resp. upozornuje na nepresnosť.
Myslite si, že infekcie sa môžu stať chronické a že v určitých prípadoch ľudia ktorí majú diagnózy ako chronický unavový syndróm, fibromyalgia, seronegatívna artritída ...môžu mať práve tieto infekcie ? Vo svete sa vedú spory. A tiež si myslím, že sa k tomu nedá zaujať jednoznačný postoj.
Môžu si pacienti prípadne infekcie ako Babesia, Anaplazma otestovať u Vás ?

Taktiež súhlasím s týmto názorom. Jednoznačné stanovisko sa nadá zaujať. Sérologické vyšetrenia nerobíme, ale zo vzorky humánnej plnej krvi vieme stanoviť spomínané patogény. Hoci zatiaľ na Slovensku nebol zachytený prípad ľudskej babeziózy a v prípade humánnej granulocytárnej anaplazmózy to bol doposiaľ jeden prípad.

Na druhej stranke som sa nestretol s infektológmi, ktorý by dané problematiky testovali. Len ojedinele prípady sukromných lekárov..
Planujete do buducnosti výskumy korelacie daných infekci a rôznych ochorení ?
Akým spôsobom Vás môžu prípadni záujemci osloviť pokiaľ majú záujem testovať dané patogény ?

Neplánujeme. Nakoľko len vo veľmi ojedinelých prípadoch nám lekár pošle humánnu vzorku pacienta s podozrením na kliešťami prenášané ochorenie. V prípade akýchkoľvek otázok, resp. záujmu o vyšetrenie na dané patogény na stránke nášho Parazitologického ústavu SAV nájdete telefonický kontakt.