Vplyv foliárnej aplikácie vermivýluhu a N-vermivýluhu na obsah celkových chlorofylov a parametre tvorby úrody kukurice siatej (Zea mays, L.)

Vplyv foliárnej aplikácie vermivýluhu a N-vermivýluhu na obsah celkových chlorofylov a parametre tvorby úrody kukurice siatej (Zea mays, L.)

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
60%
Prevedenie (dizajn)
60%
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Jana Šmitalová PhD.60%60%-
ISBN: 978-80-970712-6-4

Vplyv foliárnej aplikácie vermivýluhu a N-vermivýluhu na obsah celkových chlorofylov a parametre tvorby úrody kukurice siatej (Zea mays, L.)

Mária Kmeťová1 , Peter Kováčik
1 Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Fakulta agrobiológie a potravinových zdrojov, Katedra agrochémie a výživy rastlín, Nitra, Slovenská republika
kmetova.maria0307@gmail.com

Vplyv aplikácie vermivýluhu a N-vermivýluhu na obsah celkových chlorofylov a parametrov tvorby úrody (úroda zrna, úroda fytomasy, HTS, dĺžka šúľkov)  kukurice siatej bol zisťovaný v nádobovom pokuse realizovanom vo vegetačnej klietke nachádzajúcej sa v areáli SPU v Nitre. Pôda sa vyznačovala stredným obsahom Nan, malým obsahom prístupného P, dobrým obsahom prístupného K, vysokým obsahom prístupného Ca a veľmi vysokým obsahom prístupného Mg. Modelovou plodinou bola kukurica siata, zrnová odrody Pioneer. Pokus mal 5 variantov. Variant 1 bol kontrolný variant. Vo všetkých variantoch bol na jeseň aplikovaný vermikompost v dávke 170 kg.ha-1 N. Vo variantoch 2 a 4 bol foliárne aplikovaný vermivýluh. Vo variante 2 bola aplikovaná jednorazová dávka 40 l.ha-1 a vo variante 4 boli aplikované dve 40 l.ha-1 dávky (spolu 80 l.ha-1). Vo variantoch 3 a 5 bol foliárne aplikovaný N-vermivýluh, pričom vo variante 3 bola jedna aplikácia v dávke 20 l.ha-1 a vo variante 5 dve aplikácie v dávke 20 l.ha-1 (spolu 40 l.ha-1). Vermivýluhy a N-vermivýluhy boli aplikované v jednotnom termíne. Prvá aplikácia vermivýluhu a N-vermivýluhu bola vykonaná 24. mája (BBCH 12 – druhý list vyvinutý) a druhá aplikácia 19. júna (BBCH 16 – šiesty list vyvinutý). Vermivýluh a N-vermivýluh bol riedený s vodou. Pomer výluhu k vode bol pri vermivýluhu 1 : 24 a pri N-vermivýluhu 1 : 49. Jednorazová aplikácia N-vermivýluhu rezultovala v najvyšší obsah chlorofylu v listoch kukurice siatej.  Druhý najvyšší obsah bol zistení v listoch variantu v ktorom bol N-vermivýluh aplikovaný dvakrát. Jednorazová a aj dvojnásobná aplikácia vermivýluhu obsah celkového chlorofylu neovplyvnili. Aplikácia vermivýluhu realizovaná v rastových fázach BBCH 12 a 16 mala tendenciu znižovať ako úrodu zrna, tak aj úrodu fytomasy kukurice siatej. Miera poklesu bola pri opakovanej aplikácii výraznejšia ako pri jednorazovej aplikácii. Použitie N-vermivýluhu v dávke 20 litrov na hektár (2 kg.ha-1 N) nerezultovalo vo zvýšenie úrody zrna kukurice siatej, ale pozitívne ovplyvnilo tvorbu nadzemnej fytomasy, pričom jednorazová aplikácia nepreukazným spôsobom a dvojnásobná aplikácia preukazným spôsobom. Účinok prvých aplikácií výluhov (čistého a o dusík obohateného) na HTS a dĺžku šúľkov bol mierne pozitívny a takmer identický. Účinok druhého postreku vermivýluhu bol takmer zhodný s účinkom prvého postreku avšak účinok druhého postreku o dusík obohateného vermivýluhu (N-vermivýluh) preukazne zvýšil hmotnosť tisícich semien. Druhá aplikácia N-vermivýluhu preukazne ovplyvnila i dĺžku šúľka kukurice.

Poďakovanie: 

Poďakovanie: Príspevok vznikol za finančnej podpory grantového projektu VEGA č. 1/0591/13

Zdroje: 

Diskusia