Vplyv kvartérnej amóniovej soli na uvoľňovanie liečiva z hydrogélov

Vplyv kvartérnej amóniovej soli na uvoľňovanie liečiva z hydrogélov

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
80%
Prevedenie (dizajn)
87%
Diskusná interakcia
93%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Ing. Pavol Farkaš PhD.80%100%100%
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.60%60%80%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Vplyv kvartérnej amóniovej soli na uvoľňovanie liečiva z hydrogélov

Petra Herdová1 , Zuzana Vitková , Jarmila Oremusová , Alexandra Kodadová
1 Farmaceutická fakulta, Univerzita Komenského, Odbojárov 10, Bratislava 832 32
herdova@fpharm.uniba.sk

Kvartérne amóniové zlúčeniny, medzi ktoré patrí aj benzetóniumchlorid, sú široko používané ako antibakteriálne účinné a konzervačné látky v ochranných prostriedkov, dezinfekčných a očných prípravkov. Okrem antiseptického účinku majú význam aj ako humektanty, emulgátory a solubilizátory. Ich dôležitou vlastnosťou je schopnosť molekúl asociovať v roztoku a tvoriť micely. Micelizácia vo vodnom roztoku sa objaví väčšinou náhle, keď celková koncentrácia kvartérnych amóniových solí dosiahne určitú kritickú micelovú koncentráciu (CMC). Je ukazovateľom biologickej dostupnosti kvartérnych katiónov, ich vlastnosti pri hodnote CMC sa výrazne menia. Micely vzniknuté vo vodných roztokoch zlepšujú rozpúšťanie vo vode ťažko rozpustných a nerozpustných látok. Táto schopnosť má význam pri príprave lieku.

            Cieľom tejto štúdie bolo sledovať vplyv koncentrácie tenzidu benzetóniumchloridu na liberáciu liečiva chlórhexidín z gélov a ich tokové vlastnosti. Zvyšovaním koncentrácie tenzidu v géloch sa dosiahli štatisticky významné rozdiely (P<0,05) v liberácii chlórhexidínu, ako aj benzetóniumchloridu. Na základe hodnotenia reologických parametrov gélov sa zistilo, že zmena koncentrácie tenzidu neovplyvnila charakter sústavy, všetky gély vykazovali charakter plastickej sústavy s časovo nezávislým tokom.

Poďakovanie: 

Tento výskum bol podporený grantom UK/138/2014 a VEGA č. 1/0024/11.

Zdroje: 
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Ahoj, rad by som sa spytal zopar otazok k prezentacii:
- Akym sposobom si stanovovala mnozstvo uvolneneho tenzida, lieciva?
- Ku grafu 1: vies, ake su chybove usecky tvojich merani? Pri prihliadnuti na tuto skutocnost - lisia sa potom vyznamne krivky 1,2,3?
- Ku grafu 2: Prekrocenim kritickej micelarnej koncentracie radikalne kleslo uvolnovanie tenzidu, ale uvolnovanie lieciva sa oproti meraniu 2 prakticky nezmenilo. Cim si to vysvetlujes (zatialco medzi meraniami 1 a 2 je evidentny pokles uvolnovania lieciva)? Aky je podla teba mechanizmus, ktory je zodpovedny za nizsie uvolnovanie lieciva v pripade 2 oproti 1, ked ani v jednom z pripadov nedoslo k prekroceniu kritickej micelarnej koncentracie?

Dakujem a prajem vela uspechov do buducna.

Ahoj,ďakujem Ti za otázky!
Takže liberácia liečiva prebiehala na permeačnej aparatúre a následne sa uvoľnené množstvo liečiva stanovilo spektrofotometricky pri stanovenej vlnovej dĺžke pre tenzid a liečivo. K meraniam boli vypočítané aj smerodajné odchýlky,môžme konštatovať, že neboli zistené štatisticky významné rozdiely (P> 0,05).Ku grafu 2: áno je vidieť pokles v uvoľňovaní liečiva medzi vz. 1 a 2,môže to byť vysvetlené tým, že sa blížime k CMC.Pri porovnaní uvoľňovania liečiva zo vzorky 2 a 3 nie je taký viditeľný rozdiel, ako keď porovnáme vz. 1 oproti vz. 2, treba ale brať do úvahy, že koncentrácia tenzidu vo vz.2 sa až 10x znížila, kým vo vz.3 sa len 5x znížila oproti vz. 2.