Využitie bioimpedančnej analýzy pri štúdiu obezity

Využitie bioimpedančnej analýzy pri štúdiu obezity

Sekcia: 
Rok:
2022

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
Prevedenie (dizajn)
Diskusná interakcia
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Príspevok ešte nebol hodnotený

Využitie bioimpedančnej analýzy pri štúdiu obezity

Natália Némethiová1 , Mária Konečná , Janka Poráčová , Vincent Sedlák
1 Prešovská univerzita v Prešove
natalianemethiova@gmail.com

Problematika práce: Bioimpedančná analýza umožňuje stanovenie uloženia telesných tekutín, čím dokáže vyhodnotiť rizikové faktory vedúce k vzniku obezity. Podstata bioimpedančej analýzy spočíva v šírení striedavého elektrického prúdu s nízkou intenzitou cez telesné štruktúry. Ľudské telo sa počas výkonu analýzy správa ako elektrický obvod. Meranie vyhodnotí ako celkové zloženie tela a to na podklade stanovenia rozdielneho odporu tukového tkaniva a ostatných tkanív [1]. Obezita patrí medzi civilizačné ochorenia najmä vo vyspelých krajinách. V súčasnosti narastá prevalencia obezity na celom svete. Najčastejšími dôvodmi k rozvoju ochorenia patrí unáhlené stravovanie, konzumácia nepravidelných a nedostatočne vyvážených jedál, sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu [2].

Cieľ práce: U všetkých jedincov stanoviť antropometrické a bioimpedančné parametre. Získané výsledky porovnať medzi súbormi zdravých jedincov a jedincov s diagnostikovanou obezitou.

Metódy: Všetkým jedincom boli vykonané antropometrické merania, ktoré pozostávali s  z merania telesnej hmotnosti, BMI indexu. Následne sme vykonali bioimpedančnú analýzu prostredníctvom bioianalyzátora Quadscan 4000 Touch, ktorý nám umožnil určiť (tuk, ECT, ICT). Základ analýzy tvoril súbor dospelých zdravých jedincov (PA, n=108) a dospelých jedincov s diagnostikovanou obezitou (KS, n=104). Súbor probandov s diagnostikovanou obezitou pozostával zo 52 žien a 52 mužov. Kontrolný súbor pozostával zo 54 zdravých žien a 54 zdravých mužov. Pre porovnanie antropometrických parametrov a bioimpedančných parametrov medzi súborom jedincov s diagnostikovanou obezitou a kontrolným súborom sme použili t-test. Na zistenie hladiny významnosti s hodnotami *p < 0,05; **p < 0,01; ***p < 0,001 sme využili dostupné štatistické testy.

 Výsledky: Cieľom práce bolo stanoviť a porovnať bioimpedančné parametre. Získané výsledky porovnať medzi súbormi zdravých jedincov a jedincov s diagnostikovanou obezitou. Zamerali sme sa na hodnoty (TH, BMI index, tuk, ECT, ICT). V analyzovanom súbore bolo prítomných niekoľko štatisticky signifikantných rozdielov. Priemerné hodnoty telesnej hmotnosti medzi súbormi probandov u mužov s diagnostikovanou obezitou boli významne vyššie (***p < 0,001) v porovnaní kontrolným súborom. Hodnoty BMI indexu u probandov s diagnostikovanou obezitou boli významne vyššie (***p < 0,001) v porovnaní s kontrolným súborom. Hodnoty WHR indexu u probandov s diagnostikovanou obezitou neboli signifikantne odlišné od hodnôt v kontrolnou súbore. Priemerná hodnota tuk u probandov s diagnostikovanou obezitou bola významne vyššia (***p < 0,001) v porovnaní s kontrolným súborom. Hodnota tuku u probandov s diagnostikovanou obezitou bola vyššia (***p < 0,001) v porovnaní s kontrolným súborom. Priemerná hodnota ECT v probandov s diagnostikovanou obezitou bola významne vyššia (***p < 0,001) v s kontrolným súborom. Priemerná hodnota ICT u probandov s diagnostikovanou obezitou bola významne vyššia (***p < 0,001) v porovnaní s kontrolným súborom. Priemerné hodnoty telesnej hmotnosti, BMI indexu, tuk, ECT, ICT medzi súbormi probandov u žien s diagnostikovanou obezitou boli významne vyššie (***p < 0,001) v porovnaní s kontrolným súborom. Hodnoty u mužov a žien boli totožné. Podľa našich výsledkov je BMI index a tuk potenciálny rizikový faktor pre vznik obezity, nakoľko hodnoty v jednotlivých súboroch vykazujú signifikantné rozdiely medzi probandmi s diagnostikovanou obezitou a kontrolným súborom.

 

Poďakovanie: 

Práca bola realizovaná s podporou projektu KEGA č. 002PU-4/2021.

Zdroje: 

[1] CANNON, T. a J. CHOI, 2019. Development of a Segmental Bioelectrical Impedance Spectroscopy Device for Body Composition Measurement. In: Sencors. 19(22).

[2] ŻUKIEWICZ-SOBCZAK, W. et al., 2014. Obesity and poverty paradox in developed countries. In: Annals of agricultural and environmental medicine. 21(3).

Diskusia

Veľmi pekná práca, a som rád že sa tejto problematike stále niekto venuje.

Rád by som sa opýtal či ste výsledku, podiel telesného tuku, stanovovali aj pomocou kalipera.

Zároveň by som sa rád opýtal, nakoľko moderné prístroje fungujúce na bioimpendancii (ručné prístroje, mobilné aplikacie, klasické váhy s držiakmi na meranie bioimpedancie) sú relevantné k reálnym hodnotám. 

 

Ďakujem za odpoveď

Ďakujem za Váš komentár, kaliper som v tejto práci nevyužila. Čo sa týka prístrojov založených na bioimpedancii mám skúsenosti len s prístrojom, ktorý som používala v práci jedná sa o bioanalyzátor Quadscan 4000 Touch a na tento prístroj môžem napísať len pozitíva, výsledky boli relevantné k reálnym hodnotám. Je to diskutabilné, čo sa týka mobilných aplikácií na tieto by som sa veľmi nespoliehala. Skôr na prístroje, ktoré obsluhuje vyškolená osoba ako sú Inbody, Tanita a samozrejme Quadscan 4000 Touch tieto prístroje využívajú v fitness centrách, výživových centrách.