Vzťah testosterónu a kognitívnych funkcií u matematicky nadaných ľudí.

Vzťah testosterónu a kognitívnych funkcií u matematicky nadaných ľudí.

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
92%
Prevedenie (dizajn)
96%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Zuzana Kaňková60%80%-
Bc. Martina Zaťková100%100%-
RNDr. Terézia Kisková PhD.100%100%-
MUDr. Jozef Vojtaššák ml. PhD. MPH.100%100%-
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
ISBN: 978-80-970712-6-4

Vzťah testosterónu a kognitívnych funkcií u matematicky nadaných ľudí.

Aneta Kubranská1 , Silvia Lakatošová , Jaroslava Durdiaková2 , Andrej Harinek , Peter Celec3,4 , Daniela Ostatníková
1 Fyziologický ústav, Lekárska fakulta UK Bratislava, Bratislava, SR
2 Ústav molekulárnej biomedicíny, Lekárska fakulta, UK Bratislava
3 Ústav patologickej fyziológie, Lekárska fakulta, UK Bratislava
4 Ústav molekulárnej biológie, Prírodovedecká fakulta, UK Bratislava
aneta.kubranska@gmail.com

Pohlavné hormóny ovplyvňujú priestorové funkcie a hrajú dôležitú úlohu v patogenéze autizmu. Cieľom štúdie bolo zistiť, či sa matematicky nadaní jedinci odlišujú v hladinách pohlavných hormónov, priestorových schopnostiach a miere autistických čŕt od kontrolnej skupiny. Do štúdie sa zapojilo 33 žien a 39 mužov s priemerným vekom 23,51 z matematicky nadanej populácie. Kontrolnú skupinu tvorilo 170 žien a 70 mužov s priemerným vekom 21,23. Hladiny pohlavných hormónov boli stanovené metódou ELISA. Citlivosť androgénového receptora bola určená meraním počtu CAG opakovaní v prvom exóne génu pre androgénový receptor metódou PCR-fragmentovej analýzy. Schopnosť mentálnej rotácie bola vyšetrená testom mentálnej rotácie (Vandenberg and Kuse, MRT) a výskyt autistických čŕt bol stanovený dotazníkovou metódou (Autistický kvocient).

Matematicky nadaní muži mali signifikantne nižšie hladiny testosterónu (P<0,0001), signifikantne vyššie skóre mentálnej rotácie (P<0,01) a vyšší autistický quocient (P<0,05) oproti kontrolnej skupine. Ženy z matematicky nadanej skupiny mali signifikantne nižší testosterón (P<0,0001) a vyššie skóre v mentálnej rotácii (P<0,01) oproti ženám z kontrolnej skupiny. Nezaznamenali sme rozdiel medzi hladinami estradiolu v kontrolnej a matematicky nadanej skupine ani rozdiel v citlivosti androgénového receptora u oboch pohlaví.

Matematicky nadaní jedinci mali lepšie skóre v mentálnej rotácii a vyššiu mieru autistických čŕt v porovnaní s kontrolnou skupinou, avšak koreláciu medzi slinným testosterónom a mentálnou rotáciou sme nezaznamenali. Uvedené výsledky možno diskutovať vo vzťahu k prenatálnym hladinám pohlavných hormónov.

Kľúčové slová: testosterón, mentálna rotácia, autistické črty, androgénový receptor.

Poďakovanie: 

Štúdia bola podporená grantmi APVV 0254-11, APVV-0253-10.

Zdroje: 

Diskusia

Dobrý deň pani doktorka! Chcela by som sa opýtať na výber matematicky nadaných ľudí. Podľa poďakovania v závere Vašej práce vyplýva, že to boli študenti FMFI UK. A ako kontrolnú skupinu (matematicky "nenadaných") ste brali študentov LF UK. Aj ste potvrdili nejakými testami rozdiely v matematickej nadanosti? Ďakujem!

Dobrý deň prajem! Ďakujem pekne za otázku, priama odpoveď znie nie, nedávali sme študentom žiadne testy. Ale matematické nadanie študentov FMFI UK sme posudzovali na základe výberu špecificky matematicky zameraného odboru. Boli to študenti iba 4. a 5. ročníka v odbore matematika, ekonomická a finančná matematika a štatistika. Tieto odbory sme vybrali po konzultácii s vedením fakulty. Prajem príjemný deň.

Ďakujem pekne! Držím Vám palce! A gratulujem k peknej práci!

Ďakujem veĺmi pekne.

Dobrý deň, Vaša štúdia ma skutočne zaujala a označila by som ju za pre mňa najzaujímavejšiu na Prevede. Akurát mi nie je jasné (v prezentácii som to nepostrehla), akým spôsobom ste hodnotili mentálnu rotáciu?

Pekný dobrý deň prajem pani doktorka,
ďakujem za Vaše milé slová, veľmi ma potešili. na testovanie mentálnej rotácie sa používa viacero typov testov, my sme si zvolili test test mentálnej rotácie podľa Vandenberg a Kuse.(Vandenberg and Kuse, 1978). My sme testovali pôvodnou verziou, kde mali študenti pred sebou test, ktorý sa skladal z dvoch častí, každá časť mala desať úloh. v každej úlohe bol nakreslený trojrozmerný objekt vľavo ako predloha a k nemu 4 možnosti, kde dve z nich sú správne a proband ich má nájsť. všetky tieto 4 objekty sú nakreslené z iného uhľa pohľadu, takže proband ich musí v mysli rotovať a rozhodnúť, či sa jedná o ten istý objekt ako predloha, alebo iný. a testovanie je obmedzené aj časovo. potom sa vypočíta skóre pre každú časť a vyhodnotí sa podľa vzorca, kde sa do úvahy berú ako správne tak aj nesprávne odpovede.
Neviem, či Vám pani doktorka postačuje takáto pdpoveď, ak nie, kľudne sa pýtajte :-)
Ešte raz veľká vďaka za uznanie a prajem pekný deň.aneta kubranská.

Ďakujem pekne za odpoveď.