Analýza krvi a proteómu krvnej plazmy neožiarených a ožiarených potkanov použitím nízko-intenzívneho lasera

Analýza krvi a proteómu krvnej plazmy neožiarených a ožiarených potkanov použitím nízko-intenzívneho lasera

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
100%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
RNDr. Martin Benej100%100%100%
Štefan Lukáč100%100%100%
RNDr. Martina Chmelová100%100%100%
Mgr. Barbora Kaločayová PhD.100%100%100%
Prezentácia nie je dostupná

Diskusia

Dobrý deň, v prvom rade by som Vám chcel zablahoželať k veľmi zaujímavému a hdonotnému príspevku. Rád by som sa opýtal, akým spôsobom identifikujete konkrétne proteíny na proteomickom profile krvnej plazmy? Využitím hmotnostnej spektrometrie? Prípadne existujú nejaké referenčné 2D mapy krvnej plazmy, podľa ktorých je možné dané proteínové spoty identifikovať? Ďakujem.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by som sa rád opýtal, pri spracovaní vyrezaných proteínových spotov na MALDI využívate aj nejaké chromatografické kroky na prečistenie vzorky? Ďakujem.

Dobrý deň
Po vyrezaní proteínových spotov ich odfarbujeme a digestujeme trypsínom. Trypsín nam proteíny naštiepy na peptidy. Vzorka peptidov musí byť okyslená TFA pred analýzou na MALDI. Nepoužili sme chromatografické kroky na prečistenie vzorky.

Ďakujem veľmi pekne.

Som veľmi rada, že vás náš výskum zaujal a rada vam odpoviem,pokial by ste mali este akékolvek otázky.

Dobry den, chcel by som sa opytat na metodiku ozarovania, kedze laser je uzky spojity luc, ktoru cast tela ste potkanom ozarovali alebo boli potkany pod difuznym rozptylom lasera? Preco predpokladate odpoved imunitneho systemu po oziareni laserom? nemohlo by ist o docasne indukovany hyperproliferativny proces iste vyvojovej linie leukocytov? Dakujem

Dobrý deň
Potkany boli ožarované rovnomerne z dorzálnej strany 3 x 30 minút denne v rovnomerných intervaloch po dobu 9 dní laserom s vlnovou dĺžkou 830 nm a výkonom 450 mW.
Preštudovali sme niekoľko publikácií, v ktorých sa uvádzalo, že laserové žiarenie má pozitívny účinok na imunitný systém a preto sme sa rozhodli to preskúmať. Kedže naše výsledky ukazovali zvýšené hodnoty leukocytov v krvi ožiarených potkanov a zároveň dvojnásobné zvýšenie imunoglobulínov gamma vo vzorke krvnej plazmy vyvodili sme záver, že dochádza k zlepšeniu imunitného systému. Existujú publikácie, ktoré uvádzajú, že laserové žiarenie má poitívny účinok na hojenie rán a zlepšuje prirodzené obranné mechanizmy, tak že dochádza k aktivácií imunokomplexných systémov T a B lymfocytov.

Gratulujem k zaujimavej praci!
Chcela by som sa opytat, aku dobu po ozarovani potkany este zili (dni, tyzdne...)? Kedy ste im potom odoberali krv? Ako dlho teda trval Vas experiment ? dakujem za odpoved :)

Dakujem za zaujem o príspevok. Rada zodpoviem na otazky. Krv sme potkanom odobrali po deviatich dnoch po ukonceni ozarovania. Kedze sme mali 2 skupiny potkanov ozarovane a neozarovane vedeli sme ich porovnat. Experiment teda trval 9 dni.