Helmintózy – hrozba detí aj v 21. storočí

Helmintózy – hrozba detí aj v 21. storočí

Celkové hodnotenie

Vedecká práca
98%
Prevedenie (dizajn)
100%
Diskusná interakcia
100%
PoužívateľVedecká prácaDizajnDiskusná interakcia
Bc. Kristína Sihelská100%100%-
Ing. Miroslav Pekár100%100%-
RNDr. Božena Kočíková PhD.100%100%-
MVDr. Jozef Kuzma100%100%-
PharmDr. Miroslava Špaglová100%100%100%
MVDr. Monika Drážovská100%100%-
Peter Šalamún100%100%100%
Ing. Zuzana Brnoliaková PhD.100%100%-
Mgr. Pavol Kenderessy Ph.D.80%--
ISBN: 978-80-970712-6-4

Helmintózy – hrozba detí aj v 21. storočí

Jana Pipiková1 , Ingrid Papajová
1 Parazitologický ústav SAV, Košice,
jana.pipikova@savba.sk

Helmintózy, ochorenia spôsobené parazitickými červami, sú v dnešnej dobe charakteristické pre najchudobnejšie komunity rozvojových krajín Afriky, Ázie a Ameriky. Pre ich šírenie je typický orofekálny prenos, ktorý je viazaný na kontaminované životné prostredie a úzko súvisí s hygienou a životnou úrovňou obyvateľstva.

V predloženej štúdii sme sledovali výskyt helmintóz v detskej populácii východného Slovenska. Celkovo sme vyšetrili 380 vzoriek stolice detí, pričom 284 vzoriek pochádzalo od detí z marginalizovanej skupiny obyvateľstva a 96 vzoriek od detí z majoritnej časti obyvateľstva. Vyšetrené deti žili v mestách (99 detí) aj na vidieku (281 detí).

Zárodky endoparazitov sme detegovali až v 21,32 % vyšetrených vzoriek detskej stolice a najčastejšie sa v nich vyskytovali vajíčka Ascaris lumbricoides (86,42 %), Trichuris trichiura (14,81 %), Hymenolepis nana (4,94 %) a Hymenolepis diminuta (1,24 %).

U vyšetrených detí z majoritnej skupiny obyvateľstva sme zaznamenali iba jednu pozitívnu vzorku, ktorá obsahovala vajíčka A. lumbricoides. Z celkového počtu 284 vzoriek stolice detí z marginalizovanej skupiny obyvateľstva sme vajíčka endoparazitov zistili u 28,17 % vyšetrených detí. Našli sme v nich hlavne vajíčka A. lumbricoides (86,25 %), pričom 6 detí bolo infikovaných 2 druhmi endoparazitov. Vyšší výskyt helmintóz sme detegovali u detí z vidieckeho prostredia (27,40 %) než u detí z mestského prostredia (4,35 %).

Deti sme rozdelili do skupín aj podľa klinických príznakov. Prvú skupinu tvorilo 57 detí s tráviacimi ťažkosťami, ktoré boli hospitalizované na pediatrických oddeleniach nemocníc a druhú 323 náhodne vybraných detí bez zjavných klinických príznakov. U hospitalizovaných pacientov sme prítomnosť helmintov potvrdili v 14,04 % vzoriek. Vo vzorkách od detí, ktoré nevykazovali príznaky ochorenia, sme detegovali vajíčka až v 22,60 % prípadoch.

Z uvedených výsledkov vyplýva, že helmintózy sú aj v súčasnosti aktuálny problém a hrozbou hlavne pre detskú populáciu. Nízky sociálny status, nízky štandard  osobnej a komunálnej hygieny a slabá zdravotná uvedomelosť prispievajú k udržiavaniu týchto ochorení v detskej populácii prevažne v oblastiach s marginalizovaným obyvateľstvom, ktoré však môžu slúžiť ako zdroj infekcie aj pre majoritnú časť populácie Slovenskej republiky.

Poďakovanie: 

Táto práca bola realizovaná vďaka finančnej podpore projektu VEGA No. 2/0140/13.

Zdroje: 

Diskusia

Dobry den, zaujal ma vas prispevok s alarmujucimi zisteniami. Rada by som si ozrejmila jeden detail, vo vysledkoch vam vyslo, ze vyskyt vajicok helmintov v stolici deti bez priznakov bol mensi ako u tych co uz boli hospitalizovane. Rozumiem tomu dobre, ze je to preto lebo u tych hospitalizovanych uz boli z vajicok vyliehnute tie cervy, ktore sposobovali tazkosti? Potom je namieste dalsia otazka, ako je mozne vcasne diagnostikovat taketo helmintozy este pred nastupom priznakov? Da sa to vobec? Drzim vam palce vo vasej dalsej praci! Vsetko dobre, ZB.

Dobrý deň,
veľmi pekne Vám ďakujem za otázku.
U všetkých detí, u ktorých boli detegované vajíčka helmintov, boli už vyvinuté dospelé červy, schopné produkovať potomstvo. Ochorenia, ktoré spôsobujú nami zaznamenané druhy parazitov, môžu prebiehať aj asymptomaticky (pri malom počte parazitov). Deti, ktoré trpeli týmito helmintózami, pochádzali prevažne z minoritnej časti populácie a z rodín s nízkym socioekonomickým statusom, v ktorých rodičia pravdepodobne nevenujú dostatočnú pozornosť zdraviu svojich detí, a preto často prehliadnu príznaky daných parazitárnych ochorení a považujú svoje deti za zdravé. Deti hospitalizované v nemocniciach trpeli gastrointestinálnymi problémami, ktoré môžu byť spôsobené aj inými pôvodcami ako sú endoparazity (napr. vírusy, baktérie, rôzne funkčné poruchy).
Včasná diagnostika črevných parazitóz je problematická aj po nástupe symptómov, pretože niektoré príznaky môžu poukazovať na iné druhy ochorení (napríklad kašeľ v prípade askariózy môže byť zamenený za chrípkové ochorenia), čím môže dôjsť k nesprávnej diagnóze. Pred vyvinutím klinických príznakov môže na prítomnosť parazitov poukázať zvýšené množstvo eozinofilov v krvi, prípadne je možné vykonať sérologické testy.